HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ordu reklam ajansı akıllı ev sistemleri akıllı ev

İSMAİL SARI

İSMAİL SARI

NATURKENT

28 Ocak 2022 Cuma Saat: 08:30

       Ünye'mizin,  yıllara dayalı bir hevesi olarak İL OLMA  arzusu devam ediyor. Bu amaçla, geçmişte yapılmış toplantıların devamı olarak, geçen hafta bir toplantı daha tertiplenmişti. Konu ile ilgili düşünceler, öneriler bir defa daha dillendirildi, gündeme getirildi. Benim kişisel olarak edindiğim kanaat odur ki, bu iş artık ciddiye alınmalı ve sıkıca kovalanarak, bir sonuca varıncaya kadar da arkası bırakılmamalıdır.

       Tarihi seyri içerisinde Ünye, konum olarak önemli bir merkez olma özelliğini korumuştur. Ordu İli'nin bütün merkezlerinden öndedir. Ordu'nun il yapılırkenki siyasi gücü, Ünye'nin il merkezi olmasına mani olmuştur ve il merkezi, Ordu'ya kaptırılmıştır. Ordu ile Ünye arasında, sürekli olarak devam eden bir kan uyuşmazlığı vardır. O nedenle ben, bu sefer yapılmış olan toplantıyı ve konuşulanları önemsiyorum. Toplantıyı tertipleyen komite üyeleri, bu sefer ciddi bir takiple işi bitirmeliler ve bu konu sonuçlandırılarak NOKTA  konulmalıdır. Aksi halde, eskilerin dediği gibi;  "Kellim kellik, lâ yenfa' " yani;

"konuş, konuş faydasız."  noktasına gelinir  ki,  Ünye ekâbirâtı  ( büyükleri, öncüleri ) için bu durum, bir ZÜL olur ve yakışmaz. Kısa bir ifade ile; bu sefer, tuttuğumuzu koparmalıyız, diye düşünüyorum.

       İkinci bir husus; Ünye, il  olurken Fatsa ve Terme'yi mutlaka yanına almalıdır. Şimdiden hem Fatsa'da hem de Terme'de çalışma ekipleri oluşturulmalı; ilçelerin halkları, birlikteliğe hazırlanmalıdır. Bu amaçla ben, yazıma başlık düşünürken; Ünye'nin (N) si, Fatsa'nın (A) sı,  ve Terme'nin (T) sini alarak "NATURKENT" ismini, il adı olarak tercih ettim. Tertip Komite'sine saygı ile sunarım. Bu isim, üç ilçenin ( Ünye, Fatsa, Terme ) coğrafi yapısı ile bağdaşıyor. Bitki örtüsü, doğal yapısı ve yetişen toprak ürünleri ile uyumlu olur. Elbet ki, isimlendirmede bunlar önemlidir.

       Çorbada bir tuzumuz bulunsun, amacı ile fikirlerimi serdeyledim. Gene eskilerin ifadesi ile; " Kabaklar çarpışır,  çekirdek çıkar; fikirler çarpışır, hakikat çıkar."

       Saygı, sevgi ve selâmlarımla ...

 


Bu haber toplam 366 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları