HABER ARAMA
 • DOLAR5,2814
  % 0,08
 • EURO5,9676
  % -0,07
 • ALTIN224,3274
  % 0,64
 • BIST 100102.715
  % 0,57
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
 • Gayet Güzel
 • Kullanışlı
 • Beğenmedim
 • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
17 Şubat 2019 Pazar
Fındık Fiyatı


14 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ

AYNUR ZEREN TAN

AYNUR ZEREN TAN

52 Günlük Ünye Festivali Turizmi Ünye Ramazan Geceleri

5 Temmuz 2018 Perşembe Saat: 08:14

Ünye Kaymakamı Hüseyin Güney Ramazan Ayı boyunca hepimizin çok takdir ettiği örnek bir davranışı ailesi ile birlikte şehit aileleri ile iftar açarak sergiledi. Gerçekten takdir edilesi bu davranış, tüm ramazan boyunca birçok şehit ailesi için acılarını bir nebze olsun hafifleten bir iftar paylaşımından çok daha öte ve çok değerli. Kendilerini ve ailesini çok takdir ettik, şehit ailelerinin onurlu evlatlarını bir kez daha rahmetle anarak.Sn. Ünye Kaymakamı’na şehit aileleri adına teşekkürler.

Ünye’de çok değerli kaymakamlar görevlerini yerine getirip gittiler daha sonra Ünye ile, Ünyeliler ile pek diyalogları ve bağlantıları olmadı.

Öyle zannediyorum ki Hüseyin Ümit Güney Ünyeliler tarafından kolay kolay unutulmayacak,

Umarız kendileri de buradan tayin olup gittiklerinde Ünye (Ünye’yi unutmazlar da)Ünyeliler ile bağlantılarını kesmezler.

ÜNYE İFTARLARI GUINESS REKORLAR KİTABINA GİRMELİ

Bu fikrimde gayet samimiyim. “Ünye ramazan geceleri” de bu tür iftar yemekleri ile kutlanır oldu son yıllarda. Hatta yöremizde ve hatta ülkemizde böyle açılır oldu iftarlar.

Ünye İskelesi iftarı bir yana, Başbakan Binali Yıldırım’ın katılımı ile Ünye Cumhuriyet Meydanı’ nında gerçekleşen iftar için gerekli başvuru yapılıp, iki yetkili iftara katılması bu işlem için yeterli idi.

Madem o kadar masraf edildi, o kadar hazırlık yapıldı, bu şekilde değerlendirilse idi bari bu görkemli iftar.

Böylesi görkemli iftarlar doğru mu değil mi? Tabi ki tartışılır. Mademki yapıldı bu şekilde değerlendirilsin isterdim. Bana kalsa ben her zaman tasarruftan yanayım, her zaman. Özellikle dış borcu çok fazla olan bir ülkenin vatandaşı olarak, ramazan da da tasarruftan yanayım.

İLK YERLEŞİM YERLERİNDE BULUNAN YÜZLERCE TABAKLAR

İlk yerleşim yerleri ne tesadüftür ki Anadolu topraklarında. Aslan Tepe, Göbekli Tepe, Tilki Tepe kazılarında çıkan yüzlerce tabakların açıklaması uzmanlarca böyle; toplu ziyafetler, kutlamalar, ritüeller

Kültürümüzde vardır büyük, kalabalık ziyafetler.Böylesine görkemli iftarlara gerek var 

“Toy” denilen, bol yiyecekler ziyafetler kalabalık kutlamalar.

Mesela MÖ4000 ler de dünya insanlık tarihinde de vardır, en başta kalabalık ziyafetler, daha sonra ki dönemlerde, MS 300 leruzun, upuzun masalarda kalabalık ve bol yemekli ziyafetler.

                İnsanlar bir arada yiyip içip zaferleri, kralların tahta çıkışları gibi önemli günleri kutlarlardı.

ÜNYE RAMAZANLARI ve 52 GÜNLÜK FESTİVAL

HARİKA BİR TURİZM FIRSATI

Ünye’ de festivallerin geçmişi 1968 yılına kadar gitmekte. Bilemiyorum belki daha da eskisi de vardır. Festival kutlamaları yıllardır yapılır ve bir hafta olurdu, yaz aylarında.

Yaklaşık 30 yıl önce de Ramazan ayı yaz mevsimine denk gelir ancak hiçbir organizasyon yapılmadan yine de büyük bir coşku ile kutlanırdı. Yaz aylarında iftardan sonra çıkar sahurda dönerdik evlerimize. Gün ise ibadet ve kuran okumalarla geçerdi.

Festival yaz aylarında ayrıca kutlanırdı.Sağ olsun ar benim hizmetlerine tanık olduğum belediye başkanları festival kutlamalarını hiç atlamadılar.

Bu arada isimlerini bir kez daha yad etmek isterim ben Ünye’ye geldikten sonra görev yapanları, Mithat Kısacıkoğlu (Allah rahmet eylesin)Sami Soysal (Allah rahmet eylesin)Necip Avcı, Mehmet Türk, Osman Yurt, Cerrahoğlu, Ahmet Arpacıoğlu ve Ahmet Çamyar.

Ahmet Çamyar zamanında ramazan ve festival birleştirildi (fındık zamanı hariç ) bütün yaz boyu süren 52 günlük festival ilan edildi.

Doğrusu il duyduğumda çok şaşırmıştım fakat oluyor işte.

Ünye Ramazan ayı turizmi pek ala oluşturulabilir demeyeceğim, kendi çapında zaten oluşmuş durumda, yurt çapında ve daha geniş anlamda da gelişebilir.

Çünkü hem bir tatil beldesi, hem enikonu gece eğlenceleri, hem de muhteşem konserleri bünyesinde barındıran bir ramazan festivali, Ünye’de ki, ramazanla birleşen bir yaz festivali.

Festivaller için yapılan masraflar eleştirilirdi yıllar önce ancak bir sosyal sorumluluk ve vazifedir belediyeler için.Halka ücretsiz eğlenceler sunmak.

Son yıllarda giderek artan sayılarda büyük iftar organizasyonları da eleştirilmekte haklı olarak.Belediyelerin gerçekleştirdiği büyük iftar programları halk tarafından büyük memnuniyetle karşılanırken tabi ki bu yönde de eleştiriler oluyor.Belediyeler, milletin parası ile böyle büyük masraflar yapmamalı diye. Ben de bu yönde ki eleştirimi Ünye Belediyesi yetkililerine ilettiğimde , “bu iftarların masrafı hayırsever vatandaşlar ve özellikle hayırsever esnaf tarafından karşılanıyor” cevabını almıştım.

Bana kalsa tüm hayırseverlerin parası ile istihdam yaratacak projelere yatırım yapılmasını isterdim fakat bu toplu iftarlarda da herkes mutlu.

TOPLU İFTARLAR-KONSERLER ve FESTİVAL ETKİNLİKLERİ

YIL SONU SERGİLERİ, KONSERLERİ,

DİPLOMA TÖRENLERİ ve İSTER ŞAHSİ, İSTER ŞİRKET YEMEKLERİ

 Ünye’ de anlatılamayacak kadar hareketli geçen Ramazan ayında ulusal  anlamda ünlü sanatçıların verdiği konserlerde çok güzel.Neden mi güzel?

-Bir gurbetten memlekete izne gelmişsiniz ve meydanda canlı konserler

-İki, deniz kıyısında ünlü sanatçıların verdiği konserlerin “turizm reklamları” yapılıyor üstelik dudak uçuklatan fiyatlara, Ünye’de deniz kıyısında bir ilçe, geniş bir meydanda, canlı konserler ile ünlüleri dinlemek büyük keyif,  ben şahsen Enbe orkestrasını Ünye Cumhuriyet Meydanı’nın da dinlemeyi çok isterdim

-Üç , düşünün yüzlerce, binlerce insana bu konserleri canlı dinletiyorsunuz ve onlar tek kuruş ödemeden çok mutlu oluyorlar.

-Dort, böylesi güzel etkinlikleri çoluk, çocuk, arkadaş ve dostları ile , en yakın kasabaya gidip dinlemek külfeti bile yok, büyük şehirlerde bu tür etkinliğe bile bir semtten başka bir semte gidip dinlemek  masraf , zaman ve  emek gerektiriyor.

ÜLKEMİZDE ŞEHİT CENAZELERİ OLDUĞUNDA SAYGI GEREĞİ MEYDANLARIMIZDA KONSER İSTEMİYORUZ.

Kolay kolay bitmeyecek büyük bir mücadele içinde olan ülkemizin gencecik insanları, aileleri perişan olurken onlara saygı göstermek, onları hiçbir zaman unutmamak hepimizin görevi.

ABD belgesellerinde açıkça söylüyor, “bir ülkenin ABD’ ye zararı olacaksa onu yok ederiz, bil ülke ile savaşmak ülkemize yarar sağlayacak ise onunla savaşırız “ diyorlar. Demek ki yıllardır bitmeyen terör birilerine yarar sağlamakta fakat cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın bu yönde ki kararlı tutumu ve TSK’nin başarılı müdahaleleri, sınır ötesi operasyonları ile inşallah bu durum bir süre sonra sona erecek umudundayız.

Güney Koreli’ ler bu yönde çok vefalı.1956 yılında Nato üyesi bir ülke olarak destek verdiğimizi 50 yılı geçmesine rağmen unutmuyorlar.

ÜNYE TANITIM FİLMİ de FESTİVAL için BİRE BİR BİÇİLMİŞ KAFTAN

Ünye’li  A.Selim Tuncer’ in (GENNA Ajans sahibi)   ve Ünye Belediyesi’nin işbirliği, Kültür Bakanlığı destekleri ile gerçekleşen Ünye Reklam filmi yaz aylarında gerçekleşen “Ünye Festivali” için de biçilmiş kaftan oldu. En azından Ünye’ye gelenler, deniz etkinliklerinden sonra, hareketliliğinin ve Konserlerin olduğu bir şehirde daha mutlu vakit geçireceklerdir.

“Ünye turizm hamlesine hazır mıydı?” sorusuna Selim Hocamız Oney  Flash FM  radyo programında çok güzel cevap verdi, “Ünye bir yandan turist ağırlar, bir yandan hazırlanır, bir yandan da hazırlanmaya devam eder.


Bu haber toplam 613 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları