Prefabrik
HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
25 Ağustos 2019 Pazar
Fındık Fiyatı


16 TL - 16,50 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ

YÜKSEL ŞEN

YÜKSEL ŞEN

Ekrandaki Ünye…

5 Temmuz 2018 Perşembe Saat: 08:15

Değerli okuyucular:

 Biz ÜNYE sevdalıları, Güzel Anadolu’muzun medarı iftiharı bu güzel kentimizin özelliklerini yıllardan beri yaza yaza bitiremiyoruz.

Kolay değil,tam 65 senedir .Bu  kalem hep Ünye diyor.Ünye’nin özellik ve güzelliklerini  dile getiriyor.Ünye …Ünye…Şirin  Ünye..

       Taşına, toprağına, masmavi denizine, yemyeşil kırlarına, kekik kokan o güzelim ormanlarına hayran kaldığım, bize çeşidi belirsiz meyve ve sebzeler sunan bağ bahçelerini yıllar boyu gezmeyi çok arzuladığım muhteşem şehir.

        Birkaç gün evvel, sanırım Ramazan’ın 2 veya 3. günüydü. Evimin salonunda, koltuğuma oturmuş, elimde kumanda aleti televizyonumun kanallarında gezintiye çıkmıştım. Amacım gönlüme göre bir program bulup seyretmekti. Kumanda aletimin tuşu beni birden 44 nolu kanala götürdü. Aman Allah’ım. Haber Türk Televizyonu, Sayın Cüneyt ÖZDEMİR’in sunumu ve ilgili kameranın, maharetli çekimiyle, Çakırtepe’den Ünye’nin panoramik görüntüsünü ekrana getirmişti.                                                 Doya doya seyrettim. Kentimizin gece manzarasını içeren sahil görüntülerine hayran kaldım. Hele, Kadılar Yokuşu’nun o görkemli görüntüsünü seyretmeye doyamadım. Program sunucusunun, Belediye Başkanımız Sayın Ahmet ÇAMYAR beyefendi ile Çakırtepe’de oturup Ünye’mizin dillere destan deniz görüntülerini  ekrana yansıtarak yaptıkları söyleşileri sadece Ünyelilere değil, tüm Türkiye’ye ve hatta Dünya’ya izleme şansı verdiler.

      Değerli Okuyucular:

  Çocukluk günlerimin geçtiği ÜNYE 7500 nüfus sayımında 10500 olduk. Bilahare 15500’ye yükseldik. Sonraki yıllarda biz Ünye’den memuriyetimiz icabı ayrıldık.

     Bugün 120 bin nüfusa sahip bu muhteşem şehir çoktan il olmaya namzet, ama her nasılsa bu husus bir türlü gündeme gelip gerçekleşmiyor. Ben görevim icabı Anadolu’da çok yer dolaştım.

     İl bazında, birçok kentin nüfusu nerede ise, bizim Ünye’nin şu andaki nüfusunun belki de yarısı kadar. Hatta yarısından da az olan iller var. Ya yüzölçümümüz. Birçok İli içine alacak kadar geniş.

Sayın Devlet Büyüklerimizin artık bu şehre bu konuda el atmalarının zamanı çoktan gelmiş ve de geçiyor. Biz Ünyeliler bu güzel haberin en kısa zamanda gerçekleşmesini bekliyoruz. Ünye. Tarih boyunca, çok değerli devlet adamları yetiştirmiştir. Yakın tarihimize bir bakacak olursak.

İşte: Feridun Cemal ERKİN                                

          -Dönemin Dış İşleri Bakanı-

İşte: Refaittin ŞAHİN

          -Döneminin Tarım ve Devlet Bakanı-

İşte: Şükrü YÜRÜR

          -Döneminin Ticaret Bakanı-

İşte:  Numan KURTULMUŞ

           -DÖNEMİNİN Başbakan Yardımcısı Sonra Kültür Bakanı-

Ve Cumhuriyetimizin kuruluşundan bugüne, benimsediği siyasi partiden Milletvekili seçilip parlamentoya katılan değerli hemşehrilerimiz. Ayrıca, Din Bilgininice ulemalar, zamanının Hukuk Adamı çok değerli Kadılar, Deniz Taşımacılığında isimlerini Ünye tarihine altın harflerle yazdıran Kaptanlarımız General ve Amiral düzeyinde nice askeri erkân.

Hele hele, güzel yazı yazmanın dehaları, bir başka ifadeyle, hat sanatının, Türkiye genelinde en büyük ustaları. Kendilerini ticari aleme kabul ettirmiş, zekasına ve sermayesine güven duyulan pek çok işadamımız.

Kentimizde faaliyet gösteren ve ekonomik hayatı destekleyen, Halkımızın birikimlerini en güzel şekilde koruyan ve üremlerine yardımcı olan, çeşitli Bankaların Şubeleri.

Amme hizmeti gören diğer kuruluşlar.

Hep bu güzel şehre hizmet etmenin aşk ve kıvancını yaşıyor. Güzel Ünye’miz, bugün her dereceden eğitim kurumları ile doludur.

Hamdolsun hiçbir eksiğimiz yok.

   Ünye’yi ekranda bu kaçıncı görüşüm bilmiyorum. Her görüşte duygularımı, kentimizin gören gözü, duyan kulağı ve konuşan dili olarak değerlendirdiğim “ÜNYE KENT GAZETESİ” sütunlarından siz okuyuculara duyurmaktan mutlu oluyorum. Zira Ünye’yi çok hem de pek çok seviyorum.

   Bakın değerli okuyucular: Şu dizelerim Ünye’ye olan aşkımı, ne güzel dile getiriyor.

      BİR KITA İLE

Sana olan aşkımı,

Nasıl anlatsam nasıl.

O TATLI GÜZELLİĞİN,

Yakar beni mutasıl..

                   Yüksel ŞEN

Bir başka dizelerimde şöyle :

   ÜNYE’DE BAHAR

Çimenler dile geldi,

Su yürüdü dallara.

Pan’ın şekli değişti,

Cıvıl cıvıl hep kuşlar,

Bu halini görenler,

Düştü şimdi yollara ,

Ey  ÜNYE’m ,sende güzel.

Sende dinç,bütün başlar…

                      Yüksel ŞEN

ÇAKIRTEPE:

Bizim çocukluk günlerimizin geçtiği yer. Şeytan uçurtmalarımızı, masmavi gökyüzünün enginliklerine saldığımız ve gökyüzünde süzüşlerini büyük bir zevkle temaşa ettiğimiz mekân. Hele şimdiki PELİTPARK tesislerinin bulunduğu mahal, okul çağlarımızda, fırsat buldukça gelip o ağaçların dibine uzanıp, kitap okuyup bütün güzellikleriyle Ünye’yi seyrettiğimiz dinlence yerimiz idi. Burası öyle bir mekânda ki: Tepenin Kuzey etekleri, Ünye’nin en güzel plajları ve de, dinlence yerleriyle doluydu. Karadeniz, bembeyaz köpükler saçan dalgalarıyla, bu kesimi hep yalar, o nedenle de, kumsal daima pırıl pırıl olurdu. Ya Tepe’nin Güney Etekleri. Şehrin dillere destan Panoramik görüntüsü ile,baş başa ve de sıcacık aile yuvalarımızı,sinesinde barındıran Ortayılmazlar Mahallesi ile kucak kucağadır.

  Burada oynayan her çocuk, evlerini seyretme imkânına sahiptir. Aile büyüklerimiz. Aman ha, fazla uzaklaşmayın diye telkinde bulunurlardı. Bu nedenle oyun oynamak için mahallenin çok dışına çıkamazdık. Rahmetli Davulcu İdris Tekirdağlı’nın Ramazan Topu attığı kulübenin üzerine çıkıp (Bu kulübe şimdilerde yıkılmış) oradan Ünye’yi seyretmenin tadına doyamazdık doğrusu.

  Değerli okuyucular: Bakınız şu şiirim Çakırtepe’yi ne güzel anlatıyor. Sizleri bu mısralarımla, baş başa bırakırken, en güzel günlerinizin ,Cennet Şehir Ünye’de sağlık ve mutluluk içersinde geçmesini diliyorum.

                            ÜNYE

Çıkıpta şöyle bir bakmak istedim.

Şu bizim Ünye’ye Çakırtepe’den.

Boynuna bir kolye takmak istedim.

Çiçekler derleyip, Çataltepe’den.

 

Burada güneşin, batışı güzel.

Sevecen kalplerin atışı güzel.

Doğanın, cana can katışı güzel.

Onur kaynağıdır, baksan nereden.

 

Kırkevler, Gölevi, beldeler şahı,

Yunus Emre Parkı, hiç sevmez ahı.

Gezip dolaştıkça, dört bir cenahı.

Takdirler yükselir, hançerelerden.

 

Cevizderesinde, gel ver molayı.

Kurulur dört yanda, düğün alayı.

Gençler halka olmuş, çeker halayı.

Gözler nazar eyler, pencerelerden.

 

ŞİRİN ÜNYE, bizim gönül bağımız.

Oralardan geçti,gençlik çağımız.

Kandilde bitsede, şimdi yağımız.

Hiç ödün vermeyiz, Ünyelilikten…

                                           Yücel ŞEN

 

            


Bu haber toplam 3.286 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları