HABER ARAMA
 • DOLAR5,2814
  % 0,08
 • EURO5,9676
  % -0,07
 • ALTIN224,3274
  % 0,64
 • BIST 100102.715
  % 0,57
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
 • Gayet Güzel
 • Kullanışlı
 • Beğenmedim
 • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
17 Şubat 2019 Pazar
Fındık Fiyatı


14 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ

TURGAY GÜVEN

TURGAY GÜVEN

CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÜMET SİSTEMİ.

9 Temmuz 2018 Pazartesi Saat: 08:44

 “Şimdi ne olacak ?”            

25 Haziran sabahı, Seçimler olmuş bitmiş, Türkiye Cumhuriyeti’nin 12.ci  Cumhur başkanı  Recep Tayyip Erdoğan, yine Türkiye Cumhuriyeti’nin 1.ci  Başkanı-Yeni Yönetim Sistemi’nin tek adamı olarak, liderliği almış, gece yarısına doğru, ünlü   balkon konuşmasını da yapmış, şenlikler- kutlamalar sabaha kadar sürmüş, kazananı da  kaybedeni de, bir seçim  boyunca     çalışan, uğraşan, didinen  tüm yorgun alemler ve ademler henüz yatmış, derin uykuda.

Bense, sabahın köründe, erkenden uyanmışım.   Huyumdur. Her sabah    balkona  çıkar, denize bakarım. Aynen türküdeki gibi, “ Deniiizin   üstü köpürür,  hey yarim rinanay rinanay nay,  gemilere binsen götürür…” deniz dalgalı,  gökyüzü yağmur  bulutlarıyla kaplı, taa uzaklardan bir gemi geçmekte ve çoook ileri   ufuklarda,  belli belirsiz bir aydınlık,  ancak görülebilmekte. Ufuktan bir güneş doğacak, amma, bilmem ne zaman.

Cep telefonumdan  WattsApp mesajlarını açıyorum.  Bütün bir gece boyu Türkiye’nin her tarafından gelen, seçimle ilgili, kimi morali bozuk , kimi keyifli  dizi  dizi mesajlar.  Cevap atıyorum. “Hayırlısı olsun.” Yerli yersiz tepkiler geliyor.  Herkes bir şeyler söylemekte. Aslında, artık, bu konuda,  gökkubbe altında söylenecek daha başka bir şey yok. Söz bitti.

Böylece, son seçimlerle Türkiye , yüzyıldır idare edildiği ve gücünü Türkiye Büyük Millet Meclisi ile halkın temsilcileri milletvekillerinden alan  Parlamenter Demokrasi modelinden, halk tarafından seçilmiş bir başkandan alacak olan  Presidenter Demokrasi modeline geçmiş bulunmakta.

 “Peki hocam, bundan sonra ne olacak?”derseniz, her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır. Yeni dönem, ana hatları bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından belirlenmiş, yeni bir hükümet etme modeliyle geliyor. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Modeli denilen ve ulusal  medyada da  yayınlanmış olan bu modeli, sayın Cumhurbaşkanının anlatımıyla verelim. Şemanın geniş  ayrıntıları ise, henüz kamuoyuna yansıtılmış değil.

Taslakta   yedi ayrı      yapılanma mevcut; Cumhur başkanı, Cumhurbaşkanı Yardımcısı , Cumhur başkanlığı özel kalemi ve idari işler başkanlığı, Politika Kurulları,  Bakanlıklar,  Başkanlıklar,  Ofisler

Dikkati çeken özelliklerden birincisi, Sistemde Cumhurbaşkanının konumu.   Eski sistemde,  en tepede olan cumhurbaşkanı,  bu şemada tam ortada yer almış, bu da demektir ki, yeni sistemde Cumhurbaşkanı tüm bu hükümet teşkilatı içerisinde  bir koordinatör rolü oynayacak. Bazı yayınlarda, bu durum güneş sistemi ve gezegenlerin uzaydaki pozisyonuna benzetiliyor. Olabilir, elbette ki  bu şemayı hazırlayan kişi, kendisini hangi pozisyonda görüyorsa, kendini oraya yerleştirmiştir. Biraz daha bilimsel- fiziksel konuşursak merkez gücün kütle çekimi-otoritesi  ile çevre gücün merkezden kaçış  hareketi, yani serbestliği, özerkliği  arasında bir denge sağlamayı hedeflemiş olabilir.

Doğal olarak,  Cumhurbaşkanlığı Özel Kalemi ve İdari İşler Başkanlığı da,  aynı küme içerisinde yer almakta.

İkinci adam olarak, Cumhurbaşkanının  sağ yanında Cumhurbaşkanı yardımcısı yerleştirilmiş. Muhtemelen iki adet cumhurbaşkanı yardımcısı olacak.

Cumhur başkanının tam solunda yer alan  Politika kurullarına gelince; Bilim, Teknoloji ve Yenilik Politikaları Kurulu, Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulu, Ekonomi Politikaları Kurulu, Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu, Hukuk Politikaları Kurulu, Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu, Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu, Sosyal Politikalar Kurulu, Yerel Yönetim Politikaları Kurulu  adları altında, kanaatimce,  Cumhurbaşkanının hükümet politikalarını düzenlemesinde  ve yönlendirmesinde  bir nevi    ‘ danışma kurulları’ olarak çalışacak, Cumhurbaşkanının sol tarafını çepeçevre sarmış, dokuz adet   kurul bulunmakta.

Bakanlıklar;   Hükümet şemasının sağ tarafında ve  Politika Kurullarının daha  da dışında, on altı  adet bakanlık bulunmakta.Adalet Bakanlığı, Dış işleri Bakanlığı, İç işleri Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Sanayi ve Kalkınma Bakanlığı .

Şemanın ve  Cumhurbaşkanı Yardımcısının sol üst köşesinde ise, Devlet Denetleme Kurulu, Milli Güvenlik Kurulu, Milli İstihbarat Başkanlığı, Genel kurmay Başkanlığı, Savunma Sanayii Başkanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı ile Strateji ve Bütçe Başkanlığı olmak üzere, devletin çok özel 7 kurumu bulunmakta.

Şemanın  sağ ve Cumhurbaşkanının tam karşısına gelen tarafında ofisler bulunmakta. Finans Ofisi, İletişim Ofisi, İnsan Kaynakları Ofisi, Teknoloji Ofisi, Yatırım Ofisi.

Şemadan anlaşıldığına göre, Bakanlıklar, Politika Kurulları ve Ofisler üç gurup birlikte Kabineyi oluşturmakta.

Başta Bakanlar , Politika Kurulları  ile Ofislerin tüm yöneticileri bizzat cumhurbaşkanı tarafından belirleniyor  ve sadece cumhurbaşkanına karşı sorumlu oluyor.           

Medyatik bilgilerden bazıları; Bakanlıklar da bir yenilik olarak , Maliye ile Hazine birleştirilerek Hazine ve Maliye Bakanlığı adıyla çalışacak. Çalışma Bakanlığı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile birleştirilmiş ve Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı  adını almış. Kalkınma ile Sanayi, Tarım ile Orman Bakanlıkları birleştirilmiş. Gümrük, Ticaret Bakanlığından ayrılmış. Bunun  gibi,  bir çok bakanlıklara da  eklemeler-çıkartmalar  yapılarak , isim değişikliğine gidilmiş.

Geçmiş yıllarda Müsteşarlık seviyesinde faaliyet gösteren,  Milli İstihbarat Teşkilatı-MİT ,Milli İstihbarat Başkanlığına,  Savunma Sanayii  de, Savunma Sanayii Başkanlığına,  dönüştürülüyor. Bütçe yapımı Strateji ve Bütçe Başkanlığına bırakılmış. Kanaatimce, Ofislerde  bilgi kaynağı  olarak çalışacaklar.

Şimdilik kamuoyuna yansıtılmış olan bilgiler bu kadar.  Önümüzdeki  günlerde konunun daha da açık ve  aydınlık bir hale gelmiş olacağından emin olabiliriz. Saygılarımla.


Bu haber toplam 158 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları