HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
11 Temmuz 2020 Cumartesi
Fındık Fiyatı


24.00 TL - 26.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma

MUHAMMED SIDDIK ÖZ

MUHAMMED SIDDIK ÖZ

Ünye Belediyesi Müze Evi ve Üç Misafir

23 Temmuz 2018 Pazartesi Saat: 08:37

Bu hafta sonu Ünye de misafirlerimiz vardı.   19.Ordu/Aybastı Perşembe Yaylası Kurultayı na konuşmacı olarak Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından davet edilen iki Akademisyen. Biri; Abdullah Gül Üniversitesi Öğretim Üyesi (Şehir Plancısı) Dr. Muhammed Ziya PAKÖZ. Diğeri Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi Öğretim Üyesi (Mimar/ Yüksek Mühendis) Dr. Ömer DABANLI ile onlara mihmandarlık (Rehberlik) yapan Aybastılı OMÜ İİBF Öğretim Üyesi Doç. Dr. İdris VARICI.

    Bu genç akademisyenler 19. Aybastı YAYLASI KURULTAYI’ndaki görevlerini /tebliğlerini (konuşmalarını ) yaptıktan sonra bir gün bir gece de Ünye’ de kalarak Ünye’yi gezmek, görmek istemişler ve Ünye’ye geldiler.

    Ayni zamanda da Ünye de benim misafirim oldular. Birlikte Ünye’ de güzel bir gün geçirdik.             Kahvaltıdan sonra Çınarsuyu mevkiinde yeni düzenleme yapılan sahilde denize girildi. Arkasından fazla vakit harcamamak üzere Ünye Kalesi yakınlarına giderek kale hakkında bazı bilgileri kendilerine verdim.  Sonra öğle yemeği için ÇAKIRTEPEYE çıktık Meşhur Ünye Pidesi, güveç, doğal limonata ve çay ile karnımızı doyurduk. Çakırtepe’den Ünye’yi seyrederken çimento fabrikasının taş ocaklarını görünce misafirlerimiz/genç hocalar: ‘Bu güzel şehir Ünye’ye işte bu kötü görüntü hiçte yakışmamış, neden burayı rehabilite edip yeşillendirmemişler’ dediler. Ünye’miz adına utandık, mahçup olduk. Daha güzel yerlerimizi gösterelim diye misafirlerimizi önce kadılar yokuşu ve hacı emin caddesindeki ayakta kalmış olan ve bir kısmı restore edilmiş eski Ünye evlerimizi göstererek Ünye Belediyesi Müze Evi’ne götürdüm. Buraları çok beğenip bol bol fotoğraf çektiler.

     Müze Evi’ndeki görevliler bizi çok iyi karşıladılar ve müzemizin bütün odalarını ve mevcut eski /antika olmuş eşyalarını tek tek anlatarak gösterdiler. Karşılıklı soru ve cevaplı sohbet şeklinde bilgiler aktardılar. Hem restore edilmiş Müze evini hemde eski antika eşyalar çok ilgilerini çekti. Burada da bol bol fotoğraf çektiler.  Görevli ilgili ve bilgili genç bayan görevliye çok teşekkürler ederek oradan ayrıldık. Sırada olmazsa olmaz görülecek yer ŞEYH YUNUS EMRE Tepesi ve Yunus EMRE Türbemiz vardı. TOKİ evleri arkasından yeni yapılan asfalt yoldan beş dakikada Yunus EMRE KÜLLİYESİ ne vardık. Önce Camide Öğle Namazımızı cemaatle kıldık. Sonra; Yunus Emre’nin kabrine vardık dualar Fatihalar okuduk. Tasavvuf yolundan geçerken sistemden verilen NEY seslerini dinleyerek Yunus şiirlerini okuduk ve Bir Yunus Emre Kabrinin de Ünye’de olduğunu literatüre yıllar önce girmiş olduğunu genç hocalara anlattık. Etkilendiler ve Külliyeyi etrafını çok beğendiler.  Dönüş vakti yaklaşıyordu, aynı asfalt yoldan geri döndük. Ünye sahillerini tekrar gösterdik.  Saat 16.30 0lmuştu. 18.30 da Çarşamba Hava alanından uçakla döneceklerdi.  Denizde biraz dalga olduğu için sandal gezisi yapamadık, ‘o da bir dahaki sefere’ dediler çok memnun kaldılar. Teşekkürler ettiler birlikte fotoğraflar çektirdik ve vedalaştık yolcu ettik genç hocaları/Akademisyenleri.

TEŞEKKÜRLER ÜNYE.

Kalın sağlıcakla.


Bu haber toplam 2.039 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları