HABER ARAMA
 • DOLAR5,4781
  % 0,04
 • EURO6,2208
  % 0,06
 • ALTIN229,8924
  % -0,10
 • BIST 100104.862
  % 0,26
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
 • Gayet Güzel
 • Kullanışlı
 • Beğenmedim
 • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
20 Mart 2019 Çarşamba
Fındık Fiyatı


14 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ

İSMAİL SARI

İSMAİL SARI

Damdaki Kurşun

3 Ağustos 2018 Cuma Saat: 08:38

Olayların perde arkasını göremediğimiz, bilmediğimiz, yani; sahnede oynayan KUKLALARI seyrederek kuklacıyı göremediğimiz için olayların sonuçları ile ilgili farklı değerlendirmeler ve bazen da çok kötü yorumlar yaparız. Bu yorumlarımız, çoğu zaman daha kötü sonuçlar doğuracak olayların çıkmasına da neden olabilir. Bu tür yorumlar için bir Tasavvuf Bilgini şöyle diyor:

“Bu neden böyle deme !

O öyledir de, ondan öyledir.”

Yani, o işin Allah tarafından takdir edilen KADERİ öyledir de öylece sonuçlanmıştır. Bizler, her işin “NİÇİNLERİNİ” “NEDENLERİNİ” bilme gücüne sahip değiliz. Külli İrade dediğimiz Allah’ın iradesi nasıl takdir etmişse, sonuç öyle olur. Hiç şaşmaz, değişmez, değiştirilemez. Bizler, inançlı kullar olarak; “Bunda da vardır hayır !” der, sonuca boyun eyeriz, rıza gösteririz.

Gelelim bu giriş açıklamaya neden olan olaya.

Gaziantep’in bir mahallesinde, dedesinin evinin damında, ev halkı otururken yanlarında oyun oynayan 11 yaşındaki Mehmet, birden yere yığılır. Başta annesi olmak üzere oradakiler bir şey anlayamadan bir panik, bir telâşe ile çocuğu hastaneye uçururlar. Ancak Mehmet, çoktaaan CENNET’e uçmuştur. Doktor açıklama yapar; Mehmet’in kafasından bir KURŞUN çıkardık.

“Velâhavle velâkuvvete illa billâhilaliyyilazîîîm!..” Kuklaları seyreden bizler, “Bir maganda kurşunu daha, bir çocuğumuzu aldı götürdü. Lanet olsun, Allah kahretsin. Bunlar önlenmeyecek mi? Daha kaç tane insanımız bir ĶÖR KURŞUNUN hedefi olacak?..” gibi isyan tavırlarımızla dövünür dururuz. Tasavvuf bilgininin dediği gibi, ilahi kader öyledir, öylece de sonuçlanmıştır. İsyan değil, teslimiyet gerekir. Gelecek yazımda inşallah, Hz. Musa ile Hızır Aleyhisselâm’ın, Kur’an-ı Kerim’in Kehf süresinde anlatılan ve bu konu ile ilgili çok güzel hikâyesini anlatacağım. Çok insanımızın kafasını kurcalayan KADER konusuna da biraz temas edeceğim.

Şimdilik üç haftalık bir fındık iznine ayrılarak yazılarıma ara veriyorum.

Saygı, sevgi ve selamlarımla...


Bu haber toplam 717 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları