HABER ARAMA
 • DOLAR5,4782
  % 0,04
 • EURO6,2195
  % 0,04
 • ALTIN229,8368
  % -0,12
 • BIST 100104.862
  % 0,26
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
 • Gayet Güzel
 • Kullanışlı
 • Beğenmedim
 • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
20 Mart 2019 Çarşamba
Fındık Fiyatı


14 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ

ARİF TAKICI

ARİF TAKICI

Şimdi O Zaman İşte

11 Ağustos 2018 Cumartesi Saat: 11:18

Moğol imparatoru hülagü önüne gelen yerleri ilistir gibi ezip geçerek Irak’ta da taş üstünde taş bırakmayarak binlerce insanı katledip, Bağdat’ın kırsal kesimine otağını kurar.

Sonraki günlerden birinde yaverini çağırarak der ki, git Bağdat’tan bu ülkenin en büyük âlimini al, bana getir.

 Ancak Bağdat’ta bu olayı duyan âlimlerin çoğunluğu imparator kellemizi keser diye korktukları için köşe bucak saklanırlar.

 Gazi Han denilen henüz çocuk yaşındaki bir âlim ben giderim deyüp ortaya çıkar.

  Derler ki, ne yapıyorsun? Kellen gider! Olsun der, siz bana bir iri inek, bir keçi, birde gür sesli horoz bulun.

 Gazi Han herkesin ismini duyduğunda titrediği imparatorun karşısına çıkar. Karşısına çıkarılan Gazi hanın çocuk yaşta olmasını gören imparator şaşırır, koca Bağdat’ta hiç âlim kalmadı da, bula bula bu tüyü bitmemiş çocuğumu getirdiniz? Der.

Sonraları devrin çok büyük âlimlerinden olacak olan Gazi Han çok gençtir ama son derece zeki ve bilgedir.  Muhterem imparator der Gazi Han… Eğer iri ve cüsseli bir varlık ise istediğiniz, dışarda iri bir inek var… Eğer yaşlı ve sakalı biri ise istediğiniz, dışarda getirdiğim bir keçi var… Eğer tok ve gür sesli bir varlık ise istediğiniz, dışarda bir horoz var.

 İmparator, gazi Han’ın öyle boş biri olmadığını, zeki ve dolu biri olduğunu anlar.

İmparator gazi Han’a iki tane soru sorar: Derki, ben bu ülkeyi ve Bağdat’ı nasıl aldım, nasıl buradayım?

Gazi Han bu birinci soruya şöyle cevap verir: Biz dinimizi diyanetimizi ve inancımızı zayıflattık, birlik beraberliğin kıymetini unuttuk, siz onun için bu ülkeyi böyle kolay aldınız ve buradasınız.

İmparator ikinci soruyu sorar… Peki der, ben bu ülkede nasıl ve ne kadar kalırım?

 Bu soruya ise Gazi Hanın cevabı tarihe derstir. Biz der Gazi han, gafletimizi böyle sürdürdükçe siz burada kalırsınız,  ama bir gün dinimizin kıymetini bilip birlik beraberliğimizi pekiştirdiğimizde, burada bir saat bile kalamazsınız, bilesiniz!

 Bu ülkede tarihin çeşitli dönemlerinde çakallar çıksa da, aslanlarımız da az değildir.

Bu ülke insanı İmparatorluk döneminde de, kurtuluş savaşında da, 15 Temmuz darbe girişiminde de birlik beraberlik sergileyerek çakalları püskürtmüştür.

 Şimdi yine kenetlenme zamanıdır. Çünkü ülkemiz, Nil’denFırat’a politikasını güden ve Kürtlere siz bizim kayıp 13’ci kabilemizsiniz diyen, siyonizm veevengalist’lerin İsa Dünyaya inecek ve o zaman dünyaya hâkim olacağız manyaklığına kapılanların çökertmeye çalıştığı bir dönemeçte var olma savaşı veriyor.

 Ya sürekli aciz formatında başta Amerika olmak üzere kuvvetli sayılanların önünde ceket ilikleyecek ve ancak onların izin verdiği kadar üretebilen, laf dinleyen ülke olacağız… Ya da gerekirse bedel ödeyerek 2250 yıllık Devlet tecrübesine dayalı devlet aklı ve içgüdüsüyle hareket ederek her alanda bağımsız olacağız. Mesele bu ülkenin bekası mevzusudur.  Bu denli mevzularda tüm partiler ve millet olarak ortak hareket etmek mecburiyetimizvardır.

Sadece Cumhurbaşkanına gıcık olmakla ne muhalefet edilir, ne de milli olunur.

 Aman Amerika’yı kızdırmayalım hezeyanıyla da, olmadık sert demeçler ile de politika olmaz.

   İki bin yıldan fazla devlet tecrübesi olan Türkiye’nin devlet aklı ve o devleti yönetenler, Trump manyağının tutarsızlığının akıntısına kapılmadan ustaca diplomasi yöntemleri ile iki devlet arasındaki sürtüşmeyi çözecek iradeyi gösterdiler. Onlar bizi tanıyorlar.


Bu haber toplam 527 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları