HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Beğenmedim
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
18 Haziran 2019 Salı
Fındık Fiyatı


16 TL - 16,50 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ

MUHAMMED SIDDIK ÖZ

MUHAMMED SIDDIK ÖZ

Geçmiş Olsun! Allah Beterinden Korusun

17 Ağustos 2018 Cuma Saat: 08:28

Geçtiğimiz hafta bölgemiz önemli bir afat yaşadı. Afat denince akla daha büyük felaketler,çok büyük zarar ziyan, can kayıpları gelse de, bu bölgemizde yaşanan Sel felaketi, taşkınlar ve heyelan sonucu yine de bir afat sayılır. Bir can kaybı olmuş , oldukça hatırı sayılır maddi zararlar meydana gelmiş birçok vatandaşın malı mülkü önemli ölçüde kaybolmuş, mahsulü  zarar görmüş kaybolmuş , düzeni bozulmuş, tezgahı dağılmış olanlar için elbette bu da büyük bir felaket ve de sonuçta bir afattır.

   Allah’tan gelene elbette razıyız. Allah beterinden daha büyük afatlardan korusun.  Bu tür felaketlerde biz insanların da eksikleri hataları ve tedbirsizlikleri de olabilir ve vardırda. Her ne kadar TEDBİR TAKDİRİ DEĞİŞTİRMEZ dense de bu söz insanları tedbirsiz olmaya yönlendirmemeli. Allah biz insanlara akıl fikir irade vermiştir. Siz yağmuru bol olan ve ara sıra taşkınları sel felaketi yaşanan bölgemizde derelerin, ırmakların hemen kıyısına kenarına ( yetkililerin de sık sık uyarılarına rağmen) ev, ocak, atölye, fabrika  yaparsanız, heyelan bölgelerine yerleşim yerleri kurarsanız ; bu felakete davetiye çıkarmak gibi bir şey olur. Bu gibi yanlış hareketlere yeterli engel ve yaptırımları uygulamakta eksiği ve ihmali bulunan yetkili ve yöneticilerin de böyle felaketlerde mutlaka bir miktar payları da olsa gerek. Felaketler olduktan sonra yol gösteren çok olur derler. Bir ölçüde doğrudur. Gerekli tedbirler uyarılar zamanında  etkili bir şekilde yapılarak takibi ve kontrolü de ihmal etmemek gerekir.

   Mesela araç kullanırken kemer takmamak, telefonla konuşmak , küçük çocukları ön koltuklara oturtmamak hatta arkada özel çocuk koltuğuna oturtup kemerlerle bağlamamak suç olduğu halde; bu hususta kanun ve yönetmelikler  mevcutken (daha birçok kaide ve kurallara da uymamak)  suç olduğu halde herkesin bildiği ve gördüğü gibi bu kurallara kaç sürücü riayet ediyor??? Bu kanun ve kurallar  yürürlüğe girdiği tarihten sora bir iki ay uyanlar uyuyor,  daha  sonra kimsenin taktığı(!) yok. Öyle değil mi?  Nerde kontrol ?nerde devamlılık? nerde uygulama?nerede takip, ceza ve yaptırımlar? Ondan sonra kazalar trafik katliamları felaketler kapıda hazır. Televizyonlarda her Allah’ın günü  bu  gibi kazaları görmüyor muyuz???

     Her neyse ne bütün bunlar yaşanan gerçekler.  Bütün bu yanlışlıkları yasakları uyarıları yapmak , kanun kural koymak demek ki  yetmiyor . Takip , kontrol , yaptırım  devamlı ve eksiksiz olmalı.  Burası Türkiye arkadaş sen neden bahsediyorsun diyenleri duyuyor gibiyim.  Evet burası Türkiye  ve %99 u Müslüman bir ülke(!)  Bizim inancımızda bu gibi eksiklikleri, yanlışlıkları hoyratça yapmak dinen de suçtur günahtır ve bir karşılığı da vardır elbet DÜŞÜNENE !!!

    Evet aziz okuyucular ; Yine de bölgemize komşu ilçelerimize ve özellikle ÜNYE mize büyük geçmiş olsun diyoruz. Allah beterinden saklasın/ korusun diyoruz. Elbette beterin daha beteri vardır. Allah ölenlerimize rahmet eylesin felakette kaybı olanlara da sabır ve metanet diliyoruz. Allah devletimize zeval vermesin. Bunların da telafisi, üstünden gelinmesi çok ta zor değildir.Bütün devlet , hükümet  erkanı siyasi partilerin yetkilileri ve temsilcileri (AKP,CHP,MHP,BBP ve SP) bölgemize gelip incelemelerde bulunmuşlar geçmiş olsun diyerek yaraların sarılacağını ve zararların karşılayacağını belirtmiş ve söz vermişlerdir. Size ve bize de bunu TAKİP etmek düşüyor.

Tekrar geçmiş olsun Allah beterinden korusun. Amin.


Bu haber toplam 989 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları