HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
11 Temmuz 2020 Cumartesi
Fındık Fiyatı


24.00 TL - 26.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma

AYNUR ZEREN TAN

AYNUR ZEREN TAN

Tarihi Kentler Birliği Ünye Buluşması (2)

20 Ağustos 2018 Pazartesi Saat: 08:23

Tarihi Kentler Birliği Uluslararası STK ulusal anlamda olan son derece başarılı projelere imza atmasının arkasında tabi ki Prof. Dr. Mimar Metin Sözen var. Atıl haldeki bir çok Anadolu tarihi mirası bu kuruluş sayesinde ayağa kalkıyor, insanlara hizmet veriyor ve dünyaya tanıtılıyor.

 

ÜNYE ÇOK ŞANSLI BİR ŞEHİR

 

Ünye çok şanslı bir şehir… Şanslarından birisi tarihi değerlerin öneminden çok iyi anlayan Belediye Başkanı Ahmet Çamyar ve ekibi.. Bu aşamada Tarihi Kentler Birliği gibi bir STK  ile adımlar atmak, rehberliğinden yararlanmak..

 

Bunun anlamı yapılanların (restorasyon ve destinasyon alanları yaratma) yüzdeyüz doğru olması ve diğer şehir ve ülkelerden gelecek turistlere, misafirlere doğru sunumun yapılacak olmasıdır.

 

Ünye’nin şanslarından birisi de, Zeynep Ahunbay.Ünyeli Zeynep Hanım İTÜ Restorasyon Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mimar.Tanıdığım en değerli ve mütevazi insanlardan Zeynep Hocam.Bu arada kendisi ile yıllar önce İstanbul’da ‘Sözlü Tarih’ programı için yaptığım söyleşide memleket sevgisinin, Ünye sevgisinin somut yansıması olan gözyaşlarına da şahit olmuştum.

 

Ünye Kalesi (2000’li yılların başlangıcı) restorasyonunu sormuştum ( o zamanlar ufak çaplı bir restorasyon çalışması yapılmıştı).  Zeynep Hanım bu çalışma için ‘hayatımda gördüğüm en kötü restorasyon’ demişti.Şaşırmadım çünkü ben de hiç beğenmemiştim.Hocamızın açıklaması ile duygularımdan emin oldum sadece.Hocamızı Ünye’de görmek çok güzeldi ancak bir konuşma da yapabilirdi.

 

Ünye Belediyesi ne şanslı, mükemmel ve alanında bir numara olan danışmanları var.

 

EĞER GELENEKSEL ORTAM VARSA AYNEN BIRAKILMALI

 

Görsellikle zenginleştirilmiş harika bir sunum yapan yüksek mimar Murat Sefer Özdurmuş bu cümleyi söyledi ya, kulaklarıma inanamadım.Hepsi orada bulunan tüm Ünyeliler de duyduğu için çok sevindim. Cümlenin tamamı şu şekilde;

 

‘Bir yeri restore ederken binanın haricinde geleneksel ortam varsa aynen bırakılmalıdır. Örnek; sarnıç, çeşme, kuyu, taşlık, merdiven, ağaçlar, duvarlar...’

 

Evet hiçbirisi yıkılmamalı, ağaçlar kesilmemeli hatta ve hatta duvarlardan sarkan flora (sarmaşıkar, pembe güller, hanımelleri, gazallar) kesilmemelidir.Kapı girişleri yıkılmamalı, üstlerindeki alınlıklar veya sarmaşıklar korunmalıdır. Bir bina restore edilirken bahçesindeki ağaçlar tamamen kesilip, yeni peyzaj çalışmaları yapılıyor. Çok yanlış olduğunu biliyordum ama bizzat Ünye’de uzmanı söyleyince düşünceniz bilginiz teyid edilmiş oluyor.

 

‘HİÇ KİMSENİN BAŞKALARININ ANILARINI YOK ETMEYE HAKKI YOK’

 

Böyle diyor çok değerli yüksek mimar konuşmasının devamında ve Karadeniz’e özgü kırsal mimarinin şahane örneklerini sunarken, doğala ve doğaya uygun ve zemin, zemin ve zemin..

 

ZEMİN

 

Yapılan restorasyon çalışması %100 başarılı olsa bile çevresindeki zemin ona uygun değilse yapılan çalışma boşlukta kalır.Ünye’de de olmasını istemeyiz.Kesme taşlarla döşenen zemin bu kentin en içler acısı halidir. Eski orjinal taşları söken zihniyetlere de selam olsun..

 

İşte Tarihi Kentler Birliği’ne üye olmak bu tür yanlışları da engelleyecek.Ekibin ‘tarih adına’ tüm yaptıklarını kutluyorum. Başkan Yardımcısı Erhan Eren..Takdir ediyorum tabi ki tüm yapılanları onaylıyorum anlamına gelmez fakat iyi niyetle ve uyum içerisinde çalıştıklarını biliyorum.

 

ÜNYE REKLAM FİLMİ

 

Ahmet Çamyar açılış konuşması haricinde, ikinci gün faaliyetlerle ilgili konuşma yapan üç konuşmacıdan birisiydi.Konuşmadan önce ‘Ünye Reklam Filmi’ sunuldu.Tüm salon nefessiz izledik.Konuklar hayranlıkla, başkan ve kurmayları gururla, bizler de Ünye’yi hiç bilmezmiş gibi dikkatle izledik.

 

Buluşmaya damgasını vurdu, her izleyeni mutluluk sarmalı ile Ünye aşığı yapan reklam filmi. O nedenle başkanın konuşmasını aktarmaya gerek yok. Reklam filmini yaptırması önemli bir karardır.Projeyi bu işin ustası Selim Tuncer’e havale etmesi de doğru karardır. Sonuç ortada..Diğer konuşmacıların faaliyetleri de çok yoğun fakat sunumları çok amatör kaldı Ünye filmi yanında.

 

Anadolu’da birçok şehir tarihi zenginliklere sahip Niksar, Vezirköprü ve Ünye. Karadeniz Bölgesi’nde tarihi zenginliklere zaten sahip, şanslı şehirler..

 

KALELİ KENTLER BİRLİĞİ

 

Kalesi olan iller malum genellikle eskinin ticaret yolları üzerinde G.Antep, Kayseri, Diyarbakır, İstanbul vb. Kalesi olmayan iller var günümüzde fakat kalesi olan şanslı ilçeler de var.

 

‘Kaleli Kentler Birliği’ bu il ve ilçelerin birliği. Tarihi kalıntılar yönünden pek zengin olmayan memleketim Fatsa’nın neyse ki Cıngılıkale si var. Değerlendirilmesini ümit ediyorum.

 

BULUŞMANIN DİĞER AYRINTILARI

 

Sibel Cerrahoğlu birçok projenin hayata geçmesinde çok önemli roller üstlenirken, hiç ön plana çıkma telaşı olmadan bu buluşmada ev sahibi Ünye için elinden geleni yaptı. Aynı şekilde Yunus Baş ve İhsan Akbulut..

 

-          TKB Ünye buluşmasında Yalı Kilisesi’nde Ünye ÇATOM’un Selma Hasdemir başkanlığında yürütülen ‘dokuma sergisi’ ve Yeni Hamam’da ‘Hamam Kültürü Sergisi’ vardı.

-          ‘Kültür Yolu’ destinasyonunun bir kısmını Ünye Müze Evi  ve Sabri Kadı Konağı’nı gezen konuklar tabi ki çok beğenmişler.

-          İkinci gün de havalar çok güzeldi. Sonrasında deli yağmurlardan nasibini alan Ünye, konuklarını nefis günbatımı ile uğurladı.

-          Aynı günün gecesinde Ferhat Göçer konseri ile meydanda yer gök inledi. Konuklar Ünye’nin sosyal yönünü de görmüş oldu.

-          İstanbul’da büyük bir kültür organizasyonundaymış gibi hissettim. Prof. Dr. Nurettin Sözen, Prof. Dr. Zeynep Ahunbay, Prof. Dr. Ayşe Yalın, Emine Çavuşoğlu, birçok belediye başkanı ve Selim Tuncer yer almaktaydı.

-          Programda isimleri olduğu halde Ordu Valisi, OBB Başkanı buluşmaya katılmazken Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney 1.gün programda idi. 


Bu haber toplam 2.627 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları