HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Beğenmedim
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
18 Haziran 2019 Salı
Fındık Fiyatı


16 TL - 16,50 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ

MUHAMMED SIDDIK ÖZ

MUHAMMED SIDDIK ÖZ

Çocuklarımızı İyi Eğitemiyoruz (Biz Pis Milletmiyiz ???)

31 Ağustos 2018 Cuma Saat: 08:26

Çocuklarımızı genelde iyi eğittiğimiz söylenemez. 4 –6 yaşlarındaki hatta 3 – 4 yaşlarındaki çocukların eğitim ve öğretimi öncelikle evlerinde anne ve babaları ile başlamalı. Çocuklar daha küçük yaşlarda evlerinde ebeveynlerinin öğretileri ile iyiyi, kötüyü, güzeli, çirkini, temizi kirliyi, faydalıyı zararlıyı, doğruyu yanlışı, öğrenmeliler. Öğrenmezler öğretilmezlerse toplumun temizlik anlayışı ve düzeni işte bugünkü gibi olur.

Ne varmış bu günkü durumumuzda? Biz pis bir millet miyiz? Diyeceksiniz. Evet, maalesef biz pekte temiz bir millet sayılmayız. Kimse bunun aksini ispat edemez. İstisnalar kaideyi bozmaz. Nedir istisnalar? Yani bugün temiz olanlar, çocuklarını temizlik konusunda iyi yetiştirenler maalesef yani üzülerek söylüyoruz ki istisna (yani ayrı tutulan, azınlıkta kalan, konu dışında kalan) durumundalar.

Örnekleri kısaca sıralarsak görürüz ki, sokaklarımızın durumumu ortada. Anlatmaya lüzum var mı? “işte görüyorsunuz anlatmaya gerek yok! Bakın görüyorsunuz anlatmaya lüzum yok (REKLAMLARDAKİ GİBİ)  “

Çocuklarımız aldıkları harçlıklarla çoğunlukla marketlere veya mahalle bakkalına koşup birtakım abur cubur dediğimiz kuru yemişler, bisküvi, gofretler, cipsler, şekerlemeler vs. ki bunların çoğu aynı zamanda katkı maddeleri ve çeşitli boyalarla renklendirilmiş zararlı şeyler. Bunları alıp sokağa çıkar çıkmaz ilk yaptıkları şey önce ve acele bu abur cuburların ambalajını, varsa kutusunu hemen sokağa atmak olmuyor mu? Alıp yedikleri meyvelerin çöpünü de aynı şekilde yedikten sonra sağa sola atmıyorlar mı? Hele kabuklu yemişlerin kabukları ve kaldırımların durumu? !!!  Kaç tanesi  evde yetiştirilmiş temiz titiz ve çöp kutu arayıp bulan ve çöpünü oraya atan çocuklar NERDEEE ??!! ARA Kİ BULASIN. 

Çocuklar çoğunlukla maalesef böyle. Hiç itiraz yok.  Pekala onları yetiştirmesi eğitmesi, öğretmesi gereken, şart olan biz büyüklerin davranış ve tutumları çocuklarımızdan farklı mı? Maalesef ki HAYIR!!!.  Sokaklarımızdaki izmarit bolluğundan, boşalmış sigara paketlerinin çokluğundan işi bitmiş kullanılmış buruşturup atılmış market ve ürün ambalajları, poşetler neyin nesi? Ha neyin nesi? Neyin işareti?

Şimdi tekrar soruyorum: BİZ PİS BİR MİLLETMİYİZ? Yoksa “TEMİZLİK İMANDAN GELİR” düsturuna inanan ve buna uyan, çoluk çocuğuna öğreten, onları eğiten öğreten ve uygulayan temiz olmak zorunda olan bir millet miyiz?

Eğitim/öğretim aileden başlar diyoruz yanlış mı? Okullar da bu konuya ne kadar önem verilse de aileden temizlik konusunda iyi öğretilmemiş/yetiştirilmemiş çocuklar hatta gençler ve hatta biz büyüklerin durumu maalesef böyle değil mi?

Konuyu ne kadar uzatsak bile diyecek daha çok şeyler var. ADAM (!) evinin işyerinin önüne arabasını park ederken, dolu sigara kül tablasını sokağın ortasına boşaltıyor. Al sana temiz adam(!)  Yolda arabasıyla giden beyefendi camı açıp sigara paketini veya muz kabuğunu asfalt yolun ortasına fırlatıp atıyor. YUH ARTIK! YOK ARTIK! Maalesef bunlar artık ülkemizde olağan hallerden oldu. Herkesin de gördüğü bildiği şeyler bunlar. 

Bir de derler ki Avrupa şöyle Batı böyle temiz. Ne temizi biz onu da biliriz. Onlarında sokaklarında köpek pisliklerinden ve kokudan geçilmiyor. Trene binseniz kalabalık bölmelerde ter ve parfüm kokusu karışımı pis pis kokuyorlar burnunuzun direği kırılır. Neresi temizmiş? Çoğu evlerine ayakkabı ile girerler vb. Onların da istisnaları var elbette ama geneli onlarda bizden pisler. Banyoyu hamamı, tuvaleti bile bizlerden öğrendiler, naber? Abdest yok, taharet yok, gusül yok nereleri temiz? Kuran onlar için NECİS diyor açın bakın.

Biz dinimizin öğretilerini tam uygulasak, çoluk çocuklarımıza da iyi öğretip yetiştirsek bizden temiz ülke insan olmaz.  Ama heyhat, din varmış, temizlik imandanmış, Kuran, hadis böyle diyormuş ne gam!!! Kimin umurunda?  Tekrar ve son defa söylüyorum.  İSTİSNALAR KAİDEYİ BOZMAZ. Genele bakılır. Temiz eğitimli akıllı dindar/mütedeyyin hakkı hukuku bilen ve uygulayan insanlarımızı TENZİH EDERİM (ayrı tutarım). Hepimiz onlar gibi olmak zorunda değil miyiz? Zorundayız dostlar, inancımız yüce yaratıcımız, izinden gitmekle şeref duyduğumuz sevgili peygamberimiz/önderimiz (SAV)  öyle buyuruyor. Örneğimiz önderimizin ve yüce yaratıcımızın buyrukları ortada.

Öyle değil mi?

Kalın sağlıcakla…


Bu haber toplam 915 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları