HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
4 Ağustos 2020 Salı
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma

MUHAMMED SIDDIK ÖZ

MUHAMMED SIDDIK ÖZ

Bu gün Hicri 01.Muharrem.1440 HİCRİ YILBAŞI (11 EYLÜL 2018 Salı)

11 Eylül 2018 Salı Saat: 08:17

Aziz okuyucular bu gün miladi 11.Eylül 2018. Salı - Hicri 01.Muharrem.1440 .Tüm Müslümanların HİCRİ YILBAŞI. Yani Peygamber efendimizin ve bir takım Müslümanların Mekke’den Medine’ye hicreti/göç edişlerinin(622)  ve Hicri  takvimin başlangıcının1440.yıldönümü.     Hristiyanların Hz.İsa’nın doğumu ile başlattıkları MİLADİ takvimden ayrı, Efendimiz Hz.Muhammed’in Mekke’den Medine’ye hicreti dolayısıyla başlattıkları ve kabul ettikleri İslami/HİCRİ takvim. Ve bu gün H. 1440ıncıYılı .Dolayısıyla bu gün Tüm Müslümanların İslami/Hicri yılbaşıdır. Kutluyoruz, hayırlı mübarek olsun.

      Ne yani bu akşam yılbaşı kutlamaları mı yapacağız? Diyenlere bir hatırlatmamız olacak. Bu hatırlatmayı geçtiğimiz Cuma günü tüm camilerde imamlar cemaate hatırlattılar. Ancak Cuma namazına gidemeyen/gitmeyen Müslümanlara da biz buradan da hatırlatalım ve kutlayalım, tebrik edelim dedik. Nasıl kutlayacağız derseniz?Gayet basit ve kolay. Bu akşam ve yatsı namazlarını camilerde kılacağız,varsa camide mevlid veya Kuran’ı kerim dinleyeceğiz, varsa günahlarımıza tövbe edeceğiz. İyi bir Müslüman olacağımıza karar verip Allah’a (CC) söz vereceğiz. Evlerimize dönünce eş ve çocuklarımızın Hicri yılbaşlarını kutlayacağız. Varsa evimizdeki kitaplardan Hicret ve Hicri yıl ve yılbaşı hakkında birkaç sayfa okuyup çoluk çocuğumuzu bilgilendireceğiz. Kitap yoksa İnternetten Hicret  ve hicri yılbaşı hakkında birlikte bilgi alacağız. Bilgisayarım internetim yok diyenlere Akıllı telefonunuz da mı yok diyeceğim. Çünkü artık evinde internet veya akıllı telefon/bilgisayar olmayan çok az kişi kaldı. Akıllı telefonlar da bir bilgisayardır.  Devam ediyoruz, ondan sonra tekrar bir güzel abdest alıp bir günlük kaza namazı, ikişerden iki üç defa nafile namaz kılacağız. Bilenler birkaç sahife kur’an veya yasin okuyup sonunda geçmişlerimize de bağışlayıp bol bol dua edeceğiz,Tövbe edeceğiz,Allaha yalvaracağız.Ya Rabbim sen bizi bağışla dualarımızı ibadetlerimizi hayırlarımızı , tövbemizi kabul eyle diyeceğiz. Bizleri çoluk çocuğumuzu aile efradımızı, ülkemizi, milletimiz her türlü kazalardan güç yetmez belalardan muhafaza eyle diyeceğiz. Daha ne aklımıza gelirse isteyip yalvaracağız.  Bu gece evimizde kesinlikle Televizyonlardaki şarkı türkü, dizimizi seyretmeyeceğiz. Yapamaz mıyız?

Çok mu zor? Bir gece iyi bir Müslüman nasıl olunur diye düşünüp, uygulayacağız. Yatarken de üç İhlas, Felak Nas ve Fatiha okuyup öyle yatacağız. Çoluk çocuklarımıza da ayni şeyleri tavsiye edip uygulamalarını isteyeceğiz.

İşte size huzurlu mutlu bir Hicri Yılbaşı kutlama programı. Sabah namazını da güneş doğmadan yarım saat, kırkbeş dakika önce(04.45 veya 05,00 te) kalkıp evde veya camide cemaatle kıldık mı? O gün ve ondan sonraki günlerde bu huzur ve mutlulukla bereketli ve güzel günler yaşadığımızı göreceğiz inşa Allah.

Haydi Hicri Yılınız ve geceniz mübarek olsun. Kalın yine sağlıcakla, huzur ve mutlulukla…


Bu haber toplam 2.408 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları