HABER ARAMA
  • DOLAR5,8271
  • EURO6,5748
  • ALTIN239,1598
  • BIST 10097.103
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
18 Nisan 2019 Perşembe
Fındık Fiyatı


17,00 TL - 18.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ

İSMAİL SARI

İSMAİL SARI

Kur’an’a Göre Akıl Sahipleri Kimlerdir?

14 Eylül 2018 Cuma Saat: 08:24

Bundan önceki yazımda, İslam’ın “KADER” anlayışı ile ilgili bir şeyler anlatmaya çalıştım. Ancak, kader konusu bazıları için çok karışık ve karmaşık bir konu olduğundan bir makale ile kısacık anlatmak sureti ile anlaşılacak basit bir konu değildir. İslam’ın bazı ölçülerini daha vermemiz gerekiyor ki, kafalar karışmasın.

İşte bu günkü yazımda, Kur’an’ı Kerim’de “Akıllı insanlar” nasıl tanımlanıyor, sıfatları nelerdir; birer ipucu olarak onları vermek istiyorum. Şunu peşinen belirteyim ki; “Din, teslimiyettir.” Bir sisteme tamamen teslim olmadan, ondan zevk almamız  mümkün değildir. “Benim kafama şurası yatmıyor; benim aklım şurayı basmıyor.” gibi itirazlarla, aklımıza göre din uydurmaya kalkmış oluruz ki onun adı din olmaktan çıkar. Hani bazı insanlar için kullanılan meşhur bir söz vardır: “Kendisi dine uyamayınca, dinini kendisine uydurmaya çalışıyor.”

Kur’an’ı Kerim’in Ra’d suresinin 19,20,21,22,23 ve 24.cü ayetlerinde Allah (c.c.), akıllı insanları şöyle tanımlıyor ve sıfatlarını sayıyor:

“Allah’ın, Hz.Muhammed (a.s.) ile gönderdiği Hakk dini kabul edip inanan kimse akıllı ve uyanık, inanmayan kişi kör (a’ma) ve aklını kötüye kullananlardır.” (Ra’d suresi, ayet: 19) Bu uyanık ve akıllılar:

1)      Allah’a verdikleri sözü tutarlar. Yani, inandıkları dinin gereğini yaparlar. (Ayet:20)

2)      Allah’ın koyduğu hukuku uygularlar. Bu hukukun içinde insanlar, hayvanlar, böcekler, bitkiler dahil hepsinin hakkına saygı vardır. Allah’ın yarattığı hiç bir varlık, boşuna yaratılmamıştır. Hepsi hak sahibidir.(Ayet:21)

3)      Akıllı kişiler, Allah’dan korkarlar. (Yani Allah’ın yasalarına uymadıkları zaman nimetlerinden mahrum kalacaklarını bilirler. Ayet:21)

4)      Ahirette hesaba çekileceklerini bilirler ve kötü sonuçla karşılaşmak istemezler. (Ayet:21)

5)      Akıllı Müslümanlar, hayırlı sonuca varmak için sadece Allah sevgisiyle sabrederler. (Ayet:22)

6)      Akıllı Müslümanlar namazlarını mutlaka kılarlar. Çünkü namaz; a) Kıyam (ayakta durularak), yer yüzüne dikine duran, b) Rukü (90 derece eğilerek) ile yeryüzünde dört ayaklı ve paralel yaşayan, c) Yüzüstü sürünen ve yatay bulunan bütün mahlukatın ibadetini temsil eder. (Ayet:22)

7)      Allah’ın verdiği akıl nimetini doğru kullanan iman sahipleri, gizli olarak olsun açıktan olsun ihtiyaç sahiplerine yardımcı olurlar. (Ayet:22)

8)      Gene o akıllı Müslümanlar, hatalı davranışlarının arkasından hemen iyilik yaparak kötülükleri iyilikle değiştirirler. Çünkü onlar bilirler ki, kötülüğün karşılığına Allah bir günah yazarken iyiliğin karşılığına bire karşılık en az 10 sevap yazar. (Ayet:22)

9)      İşte ebedi kurtuluş yurdu bunlar içindir. (Ayet:22)

10)  Ahirette ADN cenneti onlar içindir; atalarından, eşlerinden, çocuklarından olup da tertemiz olanlar da dahil o cennete gireceklerdir. (Ayet:23)

11)  Melekler onlara varacaklar ve şöyle diyecekler:“Sizlere selam olsun! Sabrınızın sonucu olan bu ahiret yurdu ne güzeldir!”

Değerli Okuyucularım!

İslam’ın kader anlayışını bizler, bu ölçülerde değerlendiriyor ve akıl nimeti ile cüz’i irade (yani insana verilmiş olan serbestçe seçme hakkını) nimetini kullanarak sonuçlanan davranışların neticesine KADER diyoruz ve rıza gösterilmesi gerektiğini belirtiyoruz.

 

Saygı, Sevgi ve Selamlarımla...


Bu haber toplam 177 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları