HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Beğenmedim
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
26 Haziran 2019 Çarşamba
Fındık Fiyatı


16 TL - 16,50 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ

YAŞAR KARADUMAN

YAŞAR KARADUMAN

Onei-Ünye-Oinoion

10 Ekim 2018 Çarşamba Saat: 08:41

Tarihi kayıtlar bize Ünye’nin kuruluşunu Milattan önce 750 yılları olarak verir. O yıllarda Ege’de (İyonya) deki Miletli Yunanlılar Karadeniz’e geçme ve buradaki ürünleri alarak ticaret yapmak için Karadeniz’de bir sürü ticari yerleşim yerleri kurmuşlardır. Tarih bunlara “Miletli Kolonicilerin Karadeniz’de kurdukları koloniler” der.

Bunlar sırası ile Amastris (Amasra) Sinope (Sinop) Amisos (Samsun) Onei (Ünye) Kotyora (Ordu) Kerasus (Giresun) Trapezus (Trabzon) olmak üzere uzayıp gider.

Ünye’nin o yıllardaki adı Oinoion’dur bir arkadaşımız kurulduğu günden bu yana Ünye’nin yüzün üzerinde ismini tespit etmiştir.

Fakat bütün bu isimler arasında iddia edildiği gibi ONEY ismi yoktur. Ünye’nin eski isimlerinden biri olduğu sanılan ve sıkça kullanılan Oney ismi muhtemelen Ünye’nin isimlerinden biri olan Onei ‘nin okunuşundan gelmektedir.

İsimlerin çoğu birbirine benzemektedir. Bu isimler Anadolu’da yaşamış bir halkların dilinde ve  genelde Gerekçe (Eski Yunanca) dır. Anlamları Üzüm yöresi, üzüm bağları, şarap, şarabı güzel yer, üzüm suyu, anlamına gelmektedir.

Tarihte Ünye, şarabı ve üzüm bağları ile ünlü bir bölgeydi burada yaşamış olan halklar şarap üretimi yaparak ve bütün bunları denizden ulaşabildikleri ülkelere satarak geçimlerini temin etmişledir.

 Miletli kolonicilerin buradan aldıkları ürünler arasında nar suyu ve şarap ta vardı. Ünye’de Bağbaşı denilen bir yer vardır, burası Çamurlu Mahallesi Tepe mevkiinden Yunus Ermeye çıkan yol üzerindedir. Bu da bize burada üzüm bağlarının olduğunu anlatır. Ünye’de en son şarap fabrikası 1936 yılında kapanmıştır. Bu fabrikanın belge etiket ve bir takım parçaları elimizdedir.

 

Ünye sözünün Kökeni

Yunanlı Rumlar Ünye’ye  Noi, İnoi veya Oinoni derler, bugün kullandığımız Ünye sözü ise başka bir sözden evrilmiştir.

Prof. Dr. Necati Demir: İlk çağa kadar Ünye isminin Oinaion olduğunun rivayet edildiğini söyler, Doğu Roma  (Bizans) zamanında ise Hoine, Huniye Omnie, Onie isinlerinin kullanıldığını iddia eder. Buna  bakacak olursak Ünye ismi Honie, Onie isimlerinden geldiği düşünülmektedir. Bu isim ise Hun’ların oturduğu yer anlamına gelmektedir. Bölge bir müddet Hun Türklerinin egemenliği altında kalmış ve Hunlar Ünye’ye Hunie demişlerdir.

 

Ünye’de İlk yerleşim

İsim konusunu böylece geçtikten sonra bir başka konuya geçelim.

Prehistoria (İlk çağlar) tarihi uzmanı Ünyeli Prof. İsmail Kılıç Kökten Hoca atmışlı yıllardan itibaren Ünye ve çevresinde yaptığı araştırmalarda Ünye’de insanlı yerleşimim milattan önce 20.000 yıllarına rastladığını bulmuştur. Rahmetli İsmail Hoca’nın Ünye’deki kazı ve araştırmalarına o zaman ilköğretim Müdürü ve benimde ortaokuldan hocam olan Orhan Bora eşlik eder hocayı o ağırlardı. Orhan Hoca benim bu gibi şeylere merakımı bildiği için İsmail Hoca ile beni ona yardımcı olmam için her yıl kazılara gönderirdi.

Biz küçük kazma küreklerimiz, elimizde üç dört yıl okul tatillerinde İsmail Hoca ile dağ bayır dolaştık, Cevizdere mağaralarında Kalede, Sırma köyü mağaralarında Yüceler köyünde çalıştık.

Hoca bulduğumuz şeyleri bana da anlatır, “Bak bununla hayvann derilerini yüzmüşler, burada ateş yakmışlar, burada balık yemişler, bunları bir kenara not et, ileride bir arkeolog veya bir yazar olarsan yazarsın bizi de yad edersin” ben o zaman 14-15 yaşlarında idim, zamanın ne getireceği bilinmezdi, ben bu kazılarda hocadan etkilendim ve arkeolog olmaya karar vermiştim, bu kazılarda bir sürü alet edevat boncuk, kolye, yüzük, seramik kap, kacak gibi şeyler bulmuştuk, bunlar eski Anafarta okulunda bulunan bir cam dolap içinde dururdu, bu Ünye’nin ilk müzesi idi, okul yılkınca bunlar Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesine taşındı, bir gün Ünye’de arkeoloji müzesi yaparsak onları geri alacağız.

 

Sözü Biraz Uzattık

Bugün bu yazıya başlarken başka bir şey yazacaktım önce Ünye adının kökeni ve kuruluşu hakkında bilgi vereyim derken sözü uzattık, sslında şu son günlerde Ünye’nin orasına burasına takılan ıvır zıvır şeylerden ve özellikle son olarak bazı yerlere yerleştirilen Ünye yazısından bahsedecektim. Bunlar, kumsaldaki parçalanmış kelek yel değirmenleri, sahildeki uydurma sütunlar ve bir zamanlar üzerine kondurdukları plastik, kuş figürleri (kaldırıldı) iskelenin başındaki garip tuğla kule, son günlerde meydanın askerlik şubesi tarafına tarihi saray surlarının karşısına konulan basit çiçekli taklar, iskelenin başına konulan Çin işi uydurma şey.

 

Bu basit, çoğu plastik hiçbir  sanatsal ve tarihi değeri olmayan şeyleri inatla getirip bu tarihi şehrin orasına burasına yerleştirmeyi hiçbir anlayışla açıklamak mümkün değildir.. Ünye’nin böyle uydurma, basit, şeylere ihtiyacı yoktur, bunlar ancak beşinci sınıf kasabalarda olur.

Bunları gören ve Büyükşehire, “Getirme kardeşim bunları Ünye’ye” diyecek kimse yok mu?

 

Ünye Yazısı

Son olarak yapılan garipliğin biri de bazı yerlerde şehirlerin girişleri çıkışları ve parklarına konulan şehir isimleri tabelasıdır.

Bulardan bir tane de Ünye’nin en güzel meydanında tarihi kavak ağacının altına koydular.

Herkes  önce şaşırdı tepki verenler, sosyal medyada yazanlar oldu..

Aklın yolu birdir.

Tarih kenti ve hele Fatih Sultan Mehmet’in Trabzon’un fethinden dönerken diktirdiği rivayet edilen beş asırlık çınar ağacının altına konulan bu Tahtakale usulü Ünye yazan garip şey umarım yakın zamanda kaldırılır.

Eskiden bu basit şeyleri şehrin belediyesi yapardı, şimdi Ordu Büyükşehir Belediyesi yapıyor.

Biz bu tarihi ve güzel şehirde kimsenin bize sormadan ıvır zıvır, arabesk, Çin işi uydurma hiçbir şey istemiyoruz.

Geçende Ünye’de toplantısı yapıldı Tarihi Şehirler diye bir şey var, Ünye’de buna dahildir. biz tarihi tekrar canlandırmak için tarih yolu, yapıyor, tarihi evleri restore ediyor, kiliseyi restore ediyor Ünye’nin her köşesinde geçmişi ayağa kaldırıyoruz, siz getirip plastik şeyleri bize takıyorsunuz.

Bunlar şehrin tarihi ile uyuşmuyor, bunları sökün götürün, ve bu uydurma şeyleri Ordu’nun hiçbir ilçesine takmayın hiçbir ilçeye yakışmıyor, bu hizmet değildi, bunlardan Ordu’da da gördüm hele bir il olarak Ordu’ya hiç yakışmıyor.

Ünye tabelalarını, çiçekli tak’larınız,ı iskelenin başına koyduğunuz

Çin işi ışıklandırmayı, meydandaki yağlı boya ile beyaza boyanmış  ahşap korkulukları tez zamanda alın götürün.

Hiç ahşap yağlı boya ile boyanır mı?

Ahşap boyası ve verniği diye bir şey var.

Ünye’de bunlara kimsenin tepki vermemesi de ayrıca çok ilginç..

Ünye bitmiş..

 


Bu haber toplam 577 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları