HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
15 Temmuz 2020 Çarşamba
Fındık Fiyatı


18.00 - 19.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma

AYNUR ZEREN TAN

AYNUR ZEREN TAN

Sayın Cumhurbaşkanım, Ünye’nin Dünkü Çocukları, Ünye’nin hatıralarıdır…

6 Kasım 2018 Salı Saat: 07:15

Demokraside dernek, sendikalar gibi örgütlenmeler sivil toplum örgütleri olarak baskı gruplarını oluştururlar. Miting, grev gibi eylemlerle hükümetleri yönlendirmeye çalışırlar. Temel amaçları ise devlet ile vatandaş uyuşmazlığını gidermektir.

Ünye’nin Dünkü Çocukları’ da dernekleşmiş bir sivil toplum örgütüdür fakat onların asıl amacı “sosyal yaşamı düzenlemektir”. Bu cümleyi biraz daha açacak olursak, ÜDÇD üyelerinin kültürleri geçmişleri ve kentleri adına birçok güzelliği günümüze dramatize ederek taşımak olmuştur. Bu işlevi yerine getirirken de maddi manevi emek vermişlerdir faaliyetlerine.

Bazı dernekler gibi, iktidara gelmeye çalışmak, ülke sorunlarını çözmeye çalışmak, devlete ters düşmek, hükümetleri kendi çıkarları doğrultusunda etkilemek, devlet ile vatandaş uyuşmazlığını gidermek gibi amaçları da olmamıştır.

Siyasi partiler demokrasinin olduğu yerde olmalıdır. Her siyasi parti ayrı bir görüşü savunur.Bu dernekte de her siyasi partiden çok değerli isimler vardır.Ortak paydaları Ünyeli olmaktır ve hiçbir zaman ayrı görüşleri nedeni ile çatışma yaratmamışlar hatta Ünye’nin Dünkü Çocukları potasında her görüşü başarı ile hazmederek kent barışına hizmet etmişlerdir, kültürüne hizmet ettikleri kadar.

Andımızı da okumuşlar, Çanakkale Savaşı’nın efsane askerlerini de, Osmanlı’nın tulumbacılarını, Kurtuluş Savaşımızın ve kültürümüzün renkli, topluma mal olmuş karakterlerini de canlandırmışlardır.

Sosyolojik yönden de psikolojik yönden de yaptıkları, davranışları anormallik taşımadığı gibi, insanlara geçmişlerinin mutlu anlarını hatırlatırken kendilerince eğlenmelerini, çoğu kez de halkın, liderlerin, yöneticilik faaliyetlerinin daha da renklenmesini sağlamışlar.Kentin hafızasında yerlerini alırken, dünyada ki birçok örnekleri gibi zaman zaman basında yer alarak kentlerinin tanıtımına katkı sağlamışlardır, çocuk oyunlarının günümüze taşınması gibi en azından.

Sayın Cumhurbaşkanımız onları ilk faaliyetlerinden beri takdirle, sevgiyle ve hep gülümseyerek izliyoruz ve adımız gibi biliyoruz ki size muhalif bir hareket ve niyetleri yok.Ben Ünye’nin “dünkü çocuğu” değilim. Ama derneğin üyesiyim. Etkinliklerini hep keyifle izledim, fotoğrafladım, haklarında defalarca yazı yazdım fakat hep çalıştığım için etkinliklerinin hiç birisinde yer alamadım.

Yıllardır kentimizde sempati ile izlenen o koca koca insanların koca koca yürekleri ve sevgileri var sadece mutlu çocukluk günlerine, masal diyarı kentleri Ünye’ye, çevrelerine, partililerine (birçoğu sizin de üyesi olduğunuz partiye) ve en önemlisi memleketlerine.Sizin de daha yakından tanıdığınızda, samimiyetlerini anlayıp düşüncenizi değiştirip onları seveceğinize inanıyorum. Saygılarımla.

 


Bu haber toplam 1.648 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları