HABER ARAMA
  • DOLAR5,8898
  • EURO6,5827
  • ALTIN241,7351
  • BIST 10096.142
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
25 Nisan 2019 Perşembe
Fındık Fiyatı


14 TL-15 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ

YAŞAR KARADUMAN

YAŞAR KARADUMAN

Ünye’nin Dünkü Çocukları Üzgünler

7 Kasım 2018 Çarşamba Saat: 07:23

Ünye Karadeniz’in kıyısında Samsun ile Ordu arasında çok güzel bir yerdir, 1920 yılında geri verilmek üzere Samsun’dan alınmış il olması için geçici olarak Ordu’ya bağlanmıştı. Uzun yıllar bağlı olduğu il, ile sağlıklı ilişkiler kuramadı, bir uzak ilçe olarak kaldı. 

Ünye tarihte kaptan ve kadıları ile  ünlü  Karadeniz’de kültürü yüksek yerlerden biridir..

 

2005 Yılları

Bu günkü “Ünye’nin Dünkü Çocukları Derneği”’nin temelleri atılıyordu. Oluşumun adı o yıllarda “Orta Çarşı Çocukları” idi. Henüz bir dernekleşmemişlerdi, Ora Caminin bahçesinde iki oturak üzerinde her şeyleri yapıyorlardı.

Başlangıçta da şimdi de içlerinde her görüşten, partiden, kesimden, bay ve bayanlar vardı, yaşları kırk yetmiş arasında idi,  yıllar sonra çocukluklarını özlemişler ve bir araya gelmişlerdi.

Dün çocuk olan bu insanları bir araya getiren şey eski Ünye’ye duyulan özlem, çocukluk yıllarına, özlem okul yıllarına, okul şarkılarına, okul oyunlarına, okul anılarına duyulan özlemdir.

Türkiye de bu kadar çeşitli görüşten, insanların uyum içinde oldukları bir oluşum yoktur.

 

Ne Amaçlanmıştı?

Sonradan Ünye’nin Dünkü Çocukları adını alan oluşum kendine bir de amaç belirlemişti, çocukların ve gençlerin dikkatlini internet kafelerden kötü alışkanlıklardan uzak tutmak için Ünye Sokak Oyunları adı altında şimdi unutulmuş oyunlara çekmek bu oyunları canlandırmak sevdirmek ve oynatmayı amaçlamışlardır.

Bunun dışında Türk sanat musikisine el atmışlar bir koro kurulmuş Ünye’de ve civar kasabalarda başarılı konserler verilmiştir. Yerel folkloru canlandırmışlar, yerel oyunları oynamışlardır.

 

 

Hepsi bir değerdir.

Geçmişi mizahla anlatan,  dünkü çocukların hepsi konularında bir değer bir uzmandır. İçlerinde öğretim üyesi,  emekli öğretmen, öğretmen, avukat, sanatkar, işçi, yazar, gazeteci, doktor, mühendis avukat, profesör vardır.

Bu insanlar milletine yurduna, vatanına, şehrine dinine ve tüm değerlerine bağlı çevresinde sevilen saygın insanlardır, yaptıkları şeyler çevrede takdirle sevgi ile karşılanmaktadır, geçmişleri tertemizdir, hiçbir olumsuzluğa bulaşmamışlardır.

Kendileri ile eski Cumhurbaşkanı ve milletvekilleri, valiler,  bakanlar birlikte olmuş,  oyunlar oynamışlardır. Bu güzel insanlar çocukluklarında okullarında giydikleri önlüklere, şarkılara, türkülere, and lara kadar dünü bu güne aktarmaları ve bu günün çocuklarına dünün çocuklarımın nasıl yaşadığını anlatmaya çalışmışlardır.

 

Bilgisayarları, laptopları görüntülü cep telefonları yoktu, çember çevirdiler,  topaç çevirdiler, uzuneşek oynadılar,  ip atladılar mutlu oldular, kızların oyuncak bebekleri bezden, erkeklerin kalkanları tenekeden, kılıçları fındık ışgınındandı, çelikleri armut, çomakları erik ağacındandı,  buna rağmen mutlu olduk diyerek çocukların dikkatlerini bağımlılık yapan teknolojik aletlerden başka tarafa çekmeyi amaçladılar.

 

Kimi Türbe mahallesinin çakmak taşlı sokaklarından, kimi Anasu mahallesinden, kimi Burunucu’ndan, kimi Çamurlu mahallesindendiler, kimi, esnaf, kimi işçi,  kimi avukat, kimi yazar, kimi gazeteci, kimi mühendis, kimi doktor kimi profesördü bütün bu ünvanları çıkartıp ilkokul önlüklerini giyip bir araya geldiler ve Ünye’nin Dünkü Çocukları oldular.

 

Kendilerini Nasıl Tanımlıyorlar?

Ünye’nin Dünkü Çocukları her siyasi görüşten Ünye sevenleri içinde barındıran mizahneşe, vatanseverlik ve çocuk saflığıyla dolu bir kültür olayıdır.

Dernek Yönetim Kurulu kendilerini aşağıdaki şekilde ifade etmektedir.

“Amacımız, geleceği yönetecek neslimize, öğrendiğimiz, gördüğümüz ve kültürün, bir parçasını anlatmak ve onlar ile paylaşmaktır.

Bunu anlatmanın yolunu sokak oyunlarını ,kara tahtanın önünde o kara önlük beyaz yakalıklarımızla aydınlanmayı , bando trampet takımında özel olmayı , halk oyunlarında birlik ve beraberliği, sportif elit takımında sağlıklı ve dengeli olmayı ,geçmişten gelen bazı kıyafetlerimiz ile tarihimizi etkinliklerimizde işleyerek göstermeye çalıştık, tentürüğü (topaç) logomuz yaptık ilk defa 2008 yılı 23 nisan etkinliklerinde , tören geçişinde tek başına, siyah önlük ve beyaz yakalık takan bir üyemiz ağabeyimizin bu davranışını dernek kostümü olarak kabul ettik..

Derneğimiz siyasi yelpazenin tamamını kapsamaktadır. Aramızda parti ilçe başkanları, milletvekili adayları, bürokratlar ve sosyal sınıfın tüm bireyleri bulunmaktadır.

Bir şehrin geçmişini nasıl bugüne taşırız diye kafa yorduk , siyaset  bilmedik, işimiz kültürdü.

 

Üst düzey siyasetçiler misafirimiz oldular

Siyasetçiler geldiler ağırladık, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül geldi ağırladık onur duyduk, Ana Muhalefet Partisi Başkanı Kılıçdaroğlu geldi sevindik, Bahçeli geldi, AK Partili bakanlar milletvekilleri geldi.,Sayın Numan Kurtulmuş zaten bizdendi, geldi topaç çevirdi  “ Çocukken annemle  Ünye’ye gelirdik, gazoz kapakları ile  misket oynadığım günleri hatırladım” dedi, Sayın Mustafa Hamarat  bizi hiç yalnız bırakmadı valiler geldi,

kaymamaklar geldi..

 

Şimdi Üzgünler

Bu kadar uğraşı bu kadar emek vererek Ünye’ye bu kadar güzellik ve gurur yaşatan bu çocuklar şimdilerde üzgünler, doğru anlatılamamışlardır, onları yalnız bırakamayız,  düzelecektir, tüm Ünye olarak arkalarındayız.

Sayın Cumhurbaşkanımıza dernek hakkında noksan bilgi verilmiştir. Bu  çocuklar hiç hak etmedikleri bir mağduriyetin içinde kalmışlardır,  çabamız onları doğru anlatmaktır.

Bu konuda Sayın Numan Kurtulmuş’un, Sayın Mustafa Hamarat’’ın ve Ünye’de bu çocuklar tarafından karşılanmış ağırlanmış eski-yeni milletvekili, vali ve üst düzey bürokratların da iki kelime etmesini beklemekteyiz.

Yaptıklarının hepsi geçmişin nostalji kokan bir tekrarıdır.

En ufak bir yanlışları yoktur, inanıyorum hakları teslim edilecektir.

Sanırım, Sayın Cumhurbaşkanımızı ağırlamayı her zamankinden çok fazla arzu ediyorlardır.

Ben de bir Ünye’nin dünkü çocuğuyum.

https://www.youtube.com/watch?v=No4gVYg9j_I&feature=share&fbclid=IwAR0uhhwTpwxzwlfZalRGaqP_vSR1FJ_yhccjwie7rurXN61Z2OiH0cfk_0A

Numan Kurtulmuş'un Ünye'nin Dünkü Çocukları'nı ziyareti.

 


Bu haber toplam 579 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları