HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
28 Şubat 2020 Cuma
Fındık Fiyatı


19.50 TL - 20.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri

PROF. DR. SAİT KAPICIOĞLU

PROF. DR. SAİT KAPICIOĞLU

“Hakimler Herkül Olursa !”

12 Mart 2018 Pazartesi Saat: 10:11

T.C. Yargıtay başkanı “Hakimler Herkül gibi olmalıdır “ demiş. Herkül, yunan mitolojisinde güç, mutlak hâkimiyet tanrıçasıdır.  Herkülün gücü önünde kimse duramaz. Kasları kabarık, göğsü dağ gibi şişik, ayak ve kolları sicim gibi, üçgen vücutludur. Bu bedene göre kafası küçüktür, Gücünü aklı ile değil, kasları ile gösterir.

Hakimler adaleti terazi ile sağlar. Karar verirken kaslarını kullanmaz. Akıl, mantık, vicdan ölçüsünde karar verirler. Hukukun temsilcisi hakimler toplumda çok saygın bir yere sahiptir. Anadolu şehirlerinde, caddelerde tur atarlarken herkes ayağa kalkar; saygı ile selamlanırlar. Şayet davalarda gecikme,  güç gösterisi, dayatma yaparlarsa bu saygıyı asla göremezler. Çünkü halk, hakka ve adalete saygılıdır. Halk, hukuka saygılıdır, hukukçuların egemenliğine değil. Bu yüzden hakimlerin Herkül gibi olması sadece baskıcı, faşist yönetimlerin hukukçuları için geçerlidir. İşte “ balyoz davasında” , Türk Ordusu’nun içinin boşaltılması, askeri sırların sokaklara saçılması böyle Herkül hakimlerle gerçekleştirildi. Demokrasi ve özgürlük savaşı veren ülkemizde ne Herkül Yargıtay, ve ne de Herkül hakim kabul edilemez.

Finlandiya halk ve demokrasi kahramanı filozof Siderman’ın Herkül ile ilgili bir söyleyişi vardır. Siderman halk konuşmalarında bir gün sporcularla sohbet eder. Onlara şunları söyler:

“ İyi bir sporcu olmanızı çok isterim. Ülkenin bayrağını dış devletlerde dalgalandırın. Bunu yaparken aklınızı kullanın. Ben öküz bacaklı, tpu en yükseğe diken dar kafalı sporcu istemiyorum.  Herkül dev vücutlu, güçlü ve kuvvetlidir, herkesi yener, ama kafası küçüktür. Aklı vücuduna göre zayıftır. Siz Herkül değil, Aristo gibi akıllı olun. Küçük kafalı değil, ufku geniş, beyni kafatasına sığmayan, alnı dışarı fırlamış görünümde olun. Ben sizin bilim, sanat ve kültürde ilerlemenizi istiyorum. Hümanist, adaletli, ölçülü olmanızı istiyorum. “

Siderman, beyaz zambaklar ülkesi Finlandiya’nın kurtarıcısı ve bugünkü dünyanın en çağdaş ülkesinin milli kahramanıdır.  Yazdığı kitap T.C.  kurucusu Atatürk’ün başucu kitabı olmuştur. Bu kitabın ordu birliklerinde, milli eğitimde okutulmasını emretmiştir. Çünkü Siderman ve Atatürk aynı bilim, felsefe ve halk yolunda yürümüşlerdir.

Gelecek yazı: HERKESE KARŞILIKSIZ GEÇİM PARASI VERİLSİN


Bu haber toplam 1.357 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları