HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
28 Şubat 2020 Cuma
Fındık Fiyatı


19.50 TL - 20.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri

AYNUR ZEREN TAN

AYNUR ZEREN TAN

ADAYLAR BELLİ OLMADAN(I)

16 Kasım 2018 Cuma Saat: 07:40

Yerel seçim heyecanı tüm yurdu ve ilçemizi de yoğun şekilde sarmış durumda.

Birçok adat adayı başvurusunu yaptı fakat partilerin takvimlerine göre biraz daha vakit var.

AKP aday adayı başvuru yoğunluğundan dolayı süreyi cumaya kadar uzattı.Dikkatinizi çekerim başvuru yoğunluğundan dolayı.

Yurt geneline baktığımızda partiler genellikle büyük şehirlerde güçlü adaylarla etkili olmak düşüncesi ile kendi partilerinde yetişmemiş fakat belediyecilikte başarılarını daha önce kanıtlamış isimlerle seçime gitme olasılıkları üzerinde tartışıyor belli ki.

Mansur Yavaşhangi partiden olursa olsun başarılı belediyeciliğini yeniden kanıtlayacaktır diye düşünüyorum ve özellikle CHP lilerin bu yönde partilerini başarıya götürecek isimler konusunda uzlaşmalarını çok doğru buluyorum. İstanbul için Bedrettin Dalan adı da geçiyor olması dikkat çekici.

Büyük şehirler kadar büyükşehirlerin büyük ilçeleri de revaçta. Bu çok önemli belediyeler için de tabi ki kazanacak ve başarısını sürdürecek güçlü isimlerle seçime girmek çok önemli. Partiler bu durumu göz ardı etmemeye çalışıyorlar belli. Çünkü ilk kez ciddi şekilde ve nihayet CHP’ de İlhan Kesici adı geçiyor. Bence çok önemli. Ayrıca Türkiye’ de başarılı belediyelerin CHPli başkanlarca yönetildiğine bakılırsa çok daha önemli.

CHP’ nin yıllar süren “muhalefet partisi” olma durumu artık tüm partilileri de usandırdığından bu yerel seçimlerde ki başarıların gelecek genel seçimi de etkileyeceği biliniyor. Bu arada olası erken genel seçimden de söz ediliyor ki hepimiz aynı şekilde düşünüyoruz zannedersem “ şimdilik hiç duymak istemiyoruz”diyorum .

YERELE DÖNECEK OLURSAK.

“seçimle gelenler ve istifa edenler”

Hemen söylemeliyim ki OBB Başkanlığından istifa eden Enver Yılmaz, Beşiktaş Belediye Başk. İstifa eden Murat Haznedar ve Ankara Bel. Başk. İstifa eden Melih Gökçek gibi isimlerin istifalarını demokrasi ile bağdaştıramıyorum.

”Seçimle gelen, seçimle gitmeli “ düşüncesine tabi ki taraftarız fakat  bir sorun varsa bu başkanlar. denetlenebilirler, sorgulanabilirler suçlarsa varsa yargılanırlar yoksa aklanırlar fakat durumlar böyle gelişmemiştir. Bunu mutlaka söylemeliydim.

“Ve atananlar”

Ünye Milli Eğitim Müd. Tamer Uysal  GÖREVİNDEN AYRILDI. Ve bu işler hep nasıldır biliyorsunuz zaten.Bu göreve atandığında tabiki aynı makamda başka değerli bir meslektaşımız vardı, ondan önce de bir başka değerli meslektaşımız vardı, hep böyledir makamlar sabittir birileri gelir , birileri gider ve devletin işleri görülür.

Tamer Uysal göreve geldiğinde çok sevindik Ünye Kent Konseyi olarak, sonra kendisi İmam Hatip Lisesi’nden öğrencimdir ve her zaman çok çalışkan, başarılı saygılı, güler yüzlü olan müdürümüzün de görevini hakkı ile yapacağına inancımız tamdı ve hala da öyle düşünüyoruz.Bir atasözümüz var “değerli boncuk yerde kalmaz” diye “yolu açık, herşey gönlünce olsun bundan sonra da” diyorum ve her daim, her görev için kendisine güveniyoruz…

YEREL ADAY ADAYLARI

Başvurularını yapıp bu yolda hizmet vermek isteğini açıkça bildiren tüm aday adaylarına canı gönülden başarılar diliyorum, her birisinin ismini yazmak isterdim fakat sayı oldukça arttı.

Tabi ki her zaman söylediğim gibi ilk ve tek (şimdilik) kadın aday adayı MHP’ den Mine Duman hanımefendiyi hem tebrik ediyor hem de özellikle başarılar diliyorum. Kadın olması, mimar olması da ayrıca avantaj diye düşünüyorum.

Diğer bir aday adayı yine mimar Nihat Şen. Daha önce MHP’ den aday olduğu seçimde aldığı oy miktarı ile oldukça dikkat çekmişti ve yine AKP’ nin dikkat çeken aday adayları arasında.

BAŞARILI MAHALLE MUHTARLARINI GÖZ ARDI ETMEYELİM

Fransa’ da başarılı en küçük birim yöneticileri asla göz ardı edilmez.Somut olmayan ama daima var olan bir “yerel yönetim hiyerarşisi” vardır orada. En küçük yerleşim yerlerinde ki görevlerini başarı ile tamamlayan çalışkan, geniş görüşlülük sahibi yöneticiler bir sonraki seçimlerde daha büyük yerleşim yerleri için aday gösterilirler ve genellikle kazanırlar.

Kazanmakla kalmadıkları gibi başarılarını katlayarak daha büyük yerleşim yerleri için artık kendileri aday olabilirler ve sonuçta çalışkanlıkları, dürüstlükleri, vizyonları tecrübe ile bütünleştiği için büyük kentlerin, büyük sorunlarının üstesinden gelebilecek kapasitededirler ve sonuç hep çok olumludur.

Dünyanın en çok turist çeken (yılda 20 milyon) efsane şehri böyle bir hiyerarşi ile ortaya çıkmış, sonunda kadın başkan tarafından yönetilir olmuştur.

Başarılı muhtarlarımızın da tek tek isimlerini yazmak isterdim ama şimdi seçim zamanı fakat onlardan bazılarını en azından aday adayı olarak duymak isterdim. Hiç değilse yeniden aday olmalılar. Zaten tek kadın Muhtarımız Seyhan İhtiyaroğlu yeniden aday ,,  yolu açık başarıları daim olsun” diyorum. Başarılı muhtarımız Muhittin Ocak’ da yeniden muhtar adayı.

YEREL BAŞKANLIK

Ben daima bir dönem çalışan başkanın bir dönem en azından bir dönem daha çalışmasını doğru bulmuşumdur.Edindiği tecrübeler ile bir dönem daha yoluna devam edebilmeli bu şansa sahip olmalı, çalışkan, dürüst ve vizyon sahibi ise. Kentine hizmet etmek yönünde kendisini kanıtlayıp, halkın güvenini kazanmış başkanlar veya adayları bir iki hatta daha fazla dönem de hizmet vermeye devam etsinler sorun yok.

Hepimiz havayı koklayarak en kuvvetli yada kazanabilecek adayın yanında olmayı hedefliyor olabiliriz, o kişi seçildikten sonra yanına gitmeye yüzümüz olsun, çorba da tuzumuz bulunsun diye belki. Fakat seçilen kişi zaten daha sonra “ bu bana oy vermişti, bu başkasını desteklemişti” mantığında olamaz ki, herkesin başkanı olmak yönünde yoluna devam edecek

Büyük bir karakter olmalıdır. Aday adaylarının ve adayların hepsinden bunu beklerim ve derim ki pek çoğu biliyor aday seçilmeyeceğini fakat daha sonra ki seçimlere yatırım yapıyor, adını tanıtıyor, onların bildiğini bizde biliyoruz ve hepsine “yolunuz açık olsun, hayırlı uğurlu olsun”  demek boynumuzun borcu, insanlık gereği. İleride birçok aday adayı belli görevlere en azından bazıları istediği göreve gelecektir fakat biliyoruz güzel ülkemizde bu işler biraz da kısmetle oluyor.

ÜÇÜNCÜ DÖNEM BAŞKANLAR

ve

AHMET ÇAMYAR

İki dönem başkanlık yapanlara üçüncü dönem hak tanınmayacakmış. Başarılı olanlar da başka şehirlerde değerlendirilecekmiş Sn. Numan Kurtulmuş bu yönde açıklama yaptı çok doğru bir karar başkaları da memleketine hizmet etmek şansı yakalayabilsin.

Umarız bu uygulama gelecek genel seçimlerde milletvekilleri için de uygulanır.

Üçüncü dönemi bilemem şimdiden İKİNCİ DÖNEM İ İÇİN Ahmet Çamyar’ a şans verilmeli. Yarım kalan projelerini tamamlayabilsin, edindiği tecrübeler ile bir dönem daha Ünye’ye hizmet etsin, tarihi eserler ve Kültür Yolu Projesi ile Ünye’yi turizme hazırlamak adımlarını tamamlasın fakat

ÖNCELİKLE BEKLENTİLERİMİZ VAR

ORGANİZE SANAYİ

FAKÜLTE

DEREBAKSLARIN ISLAHI

YATAY KENTLEŞMEYE DESTEK DİKEY KENTLEŞMEYİ BELLİ BÖLGELEDEĞERLENDİRMEK

ÜNYE NİKSAR YOLU

RAYLI SİSTEM

“OBB NİN YETKİ ALANIDIR, KARAYOLLARININ, BİLMEME HANGİ BAKANLIĞIN yetki alanıdır demeden KIYILARIN KORUNMASI yani

ÜNYE İLE İLGİLİ GENEL TÜM MESELELERDE AZAMİ GAYRET ve SONUNDA ÇÖZÜMÜ GETİRECEK MÜCADELE ETMEK gibi beklentilerimiz var.

Adaylar tam belli olmadan şu yazımı bir yazayım, adaylar için ayrıca yazarız inşallah.

SON SÖZ

AKP’ den bir sürpriz adaydan söz ediliyor, adı yok ortada ve her şehirde aynı şeyler yaşanıyor.

Hani bir şarkı sözü var ya, “Denizler durulmaz dalgalanmadan”


Bu haber toplam 1.624 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları