HABER ARAMA
  • DOLAR6,0623
  • EURO6,7924
  • ALTIN250,8097
  • BIST 10086.414
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
27 Mayıs 2019 Pazartesi
Fındık Fiyatı


16 TL - 16,50 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ

UZM. PSK. DAN. M. ZEKİ SAKA

UZM. PSK. DAN. M. ZEKİ SAKA

İnsanın Kendine Gayretinde Bilişsel Bağlam

3 Aralık 2018 Pazartesi Saat: 14:38

Geçen haftaki yazımızın sonunu; “insan en büyük neticedir. İnsan kendinin tek hâsılası tek hasadıdır” diye bitirmişim ki, mevzu zihnimde bitmiş, hitama ermiş değil. Dönenip duruyorum kendi içimde. Meselem hep aynı; manasını arayan, kıvamını, ahengini arayan bütünlüklü bir hayat. Evet bu kadar. Derken masanın üzerinde duran yeni alınmış kitabın sayfalarını çevirmeye başladım. Ben usul usul okudukça merakım iyice arttı:

“…Bir takım yazarlar, artık Dekartçı ruh-beden dualizminin felsefi mirasını bir kenara bırakmak gerektiğinin zamanı geldiğini savunmuşlardır. Bu şekilde, beşeri adaptasyonda biyolojik süreçlerin esas unsur olduğu kabulünü reddetmiş oluyoruz. Bunun yerine, (bilişsel-davranışçı ve gelişim savlarını savunan bilim adamlarının uzun süreler masaya yatırdığı üzere) bilişsel, duygusal, biyolojik ve toplumsal faktörlerin karşılıklı olarak, süre içerisinde birbirlerini etkilediklerini kabul ediyoruz. Beyindeki değişimler, bilişsel ve duygusal fonksiyonları etkilediği gibi bilişlerdeki değişimler de beyin fonksiyonlarını etkiler. Biliş ve fenomenal tecrübenin bir üst olgu (epiphenomena) olarak algılanması usulen reddedilmiştir.”(S.26).

Evet, hayatın bütünlüklülüğü meselesinde iyi bir çıkış noktası. Hayat madde ve mana olarak, ruh ve beden olarak ya da başka düalitelerle bölünemeyecek kadar bütündür. Peki ya biliş nedir? Hayatın bütünlüğü içinde ne manaya geliyor?

“…Bilişler, bireyin aktif düşüncelerini ya da özlük ifadeleri, aynı zamanda kavrayışları, hatıraları, değerlendirmeleri, yorumlamaları, örtülü inanç ya da şemaları, tutumları, hedefleri, kıstasları, değerleri, beklentileri ve imgeleridir. …”Biliş” terimi, yalnızca bilişsel “içeriği” değil, bunun yanı sıra bilginin hafızada nasıl yer ettiği ve bilginin kullanıldığı ya da işlendiği dolayım ve kontrol süreçlerini de kapsar.”

“… tüm bilişsel gelişimler (uyumsuz inanışlar ve süreçler de dahil) sosyal bağlamda gerçekleşir. Bu, bilişsel ve sosyal faktörler arasında bir bağlantı kurmak açısından önemlidir. Bilişsel içerikler ve süreçler, sosyal bağlam içinde kazanılır, sürdürülür ve bu dönemde etki eder. Bunlar, ebeveynler ve çocuğun içinde bulunduğu topluluktaki diğer bireyler tarafından biçimlendirilir ve pekiştirilir, sonrasında çocuğun hayatta karşılaştığı stresli durumlarda nasıl tepki vereceğini belirleyen ve düzenleyen uyulmayıcı işlevler olarak görev alırlar.”(S.40).*

Galiba yine aynı yere geliyoruz. Olaylar, ilişkiler, kelimeler, niyetler öyle kolay olup bitmiyor. Öyle ya da böyle bir birikime dönüşüyor. Bu birikim önce insanda netice veriyor. Ve kendinden sonraki olayları, ilişkileri, kelimeleri ve niyetleri etkiliyor. Adına ne dersek diyelim her şey öyle ya da böyle insanda netice veriyor. 

*Çocuklar ve Ergenlerle Bişisel Terapi, Litera Yayıncılık

ETKİNLİK DEFTERİ:

*Bu hafta Perşembe günü Ünye Meçhul Asker Orta Okulu Anasınıfı velilerine yönelik “Anne Baba Tutumları” konulu söyleşimiz olacak.


Bu haber toplam 455 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları