HABER ARAMA
  • DOLAR6,0618
  • EURO6,7904
  • ALTIN250,7670
  • BIST 10086.128
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
27 Mayıs 2019 Pazartesi
Fındık Fiyatı


16 TL - 16,50 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ

YAHYA CUMHUR TAPÇI

YAHYA CUMHUR TAPÇI

NE DESEM NE SÖYLESEM BİLEMİYORUM

4 Aralık 2018 Salı Saat: 08:32

Çok şey söylemek ister de insan hani hiçbir şey söyleyemez ya, işte aynen o durumdayım.

 

Ülkenin geleceğini ilgilendiren politikalar ve bunlarla ilgili eleştiri ve itirazlarım, ilçemizin idari ve siyasi durumu ve bunun etkilerinin olumsuz yansımalarına isyanım ve insanlarımızın “ben” merkezli yaklaşım ve davranışları, eğitim, çevre ve kültürel etkinliklerdeki yetersizlik ve yozlaşma, sosyal ilişkilerimizdeki eksiklik, samimiyetsizlik, oportünist yaklaşım ve davranışlar… Hangisini yazayım, hangisinden başlayayım, bilemiyorum. Bildiğim bir şey var ki o da bunların çoğu hakkında fikir beyan edememem.

 

Neden mi?

 

Bir kere eğer 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa bağlı iş ve işlem yapıyorsan, yöneticinin emir ve talimatlarına itiraz edemezsin. Bu nedenle yukarıda sıraladığım pek çok konu hakkında açık seçik fikrimi beyan edemem. Edersem iyi şeyler olmaz sanırım. Yok, eğer ticaret erbabı isem yine pek çok konuda aynı durumda olmak zorundayımdır. Ya siyasetle ilgileniyor ve aktif siyaset içinde isem, söyleyebilir miyim düşüncelerimi açık seçik?

 

Söylerim be! Hem de o kadar açık seçik söylerim ki… Kimse tutamaz beni. Aklıma geleni, dilime takılanı düşünmeden, çekinmeden, hatta biraz da abartarak anlatırım; sesimi yükseltirim, coşkulu itirazlarda bulunur, seçmenimi galeyana getirir onları istediğim gibi yönlendiririm. Peki, diğer parti ve mensuplarına yapabildiğimiz bu tepkiyi kendi siyasi partimin çalışmaları, teşkilatımın yöneticileri ve mensupları hakkında bu kadar açık seçik yapabilir miyim?  

 

Siyasetçiler, düşüncelerini partisinden izin almadan, korkmadan, çekinmeden açıkça söyleyemiyorsa, işte ben de aynen bu durumdayım. İnsanların bencilliği, çokbilmişliği, cebinde parası olanın dünyayı ben yarattım tavırları… Yeri gelmişken bir olay anlatayım. Bir gün akrabam olan bir esnafı ziyarete gitmiştim. Kapıdan, takım elbiseli, kuru suratlı, esmer bir adam içeri girdi. Belli ki müşteri idi. Selam verdi. Selamı alındı ve hoş geldin, nasılsın muhabbeti, ardından havadan sudan konuşma. Bir ara esnaf, ne iş yaptığı, geçimini nasıl sağladığını sordu. Adam, oturduğu yerde şöyle bir geriye doğruldu. Bacak bacak üstüne atıp sol elini sandalyenin arkasına dayayıp arkaya yaslandı, “ İki oğlum var engelli. Hanım onlara bakıyor. Ben de gözümde ufak bir problem vardı, adamını bulup işimi hallettim, maaşa bağlandım. Kömür de bedava. Ramazanda yardım da dalıyorum.” Deyince sırıtarak çok sinirlendim. Ardından ülkemin bu durumuna üzüldüm. Neden mi? Adam yaptığı yolsuzluğu marifetmiş gibi anlatıyor. Evine giren paraya baktığınızda benim maaşımdan fazla. Bu adam daha niye çalışsın, neden üretsin ki… Bu adam tahsilsiz, -tahsillisi sanki farklı- sadece menfaatini düşünen bir adam olabilir. Onun için haram, helal, kul hakkı gibi kavramlar bir anlam ifade etmeyebilir. Ya bu adama bu maaşı bağlayıp, yardımda bulunanlara ne demeli?

 

Son zamanlarda insanlarımızın yüzüne baktınız mı hiç? Bir koşuşturma insanlarda... Eş, dost, hısım akraba çok da önemli değil. Hatta diğerleri kadar da önemli değil… Sılayı rahim terk edilmiş, gidip gelen, görüşenler de bu ilişkiyi menfaate odaklamış. “Menfaatleniliyorsa iyi, menfaatlenemiyorsa kötü, uzak dur!”mantığında. Her cuma hutbede sılayı rahim hatırlatılmasına rağmen aynen böyle çoğu akrabalar…

 

Daha neler var neler anlatamadığım. Kelimeler boğazıma düğümleniyor. Yazmalıyım diyorum, yazamıyorum.

 

Bütün insanlar öyle değil tabi. İyi insanlar kabuklarına çekilmiş, tehlikeden uzak durmaya çalışıyor. Vazifesini, sorumluluğunu yerine getirmeye çalışıyor. Hak, hukuk var, diyor. Haram helal hassasiyeti var onlarda. Kendilerini, elinin altında bulunanları korumaya ve onları da güzel yetiştirmeye çalışıyorlar. Yani her şeye rağmen çok iyi insanlar da var. Onların yüzü suyu hürmetine idare edip gidiyoruz işte. Ne desek ne söylesek boş mu? Ne dersiniz…?


Bu haber toplam 485 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları