HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
3 Ağustos 2020 Pazartesi
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma

RECEP ÖZCAN

RECEP ÖZCAN

Filistinli Çocuklar

25 Aralık 2018 Salı Saat: 08:53

Filistin’i çocukluğumdan beri silahların gölgesinde sapanla karşı çıkan çocuklarla hatırlarım. Televizyonlarda hep görürdük Filistinli çocukların çaresizliğini, çocuk kalbimiz dayanmazdı. İçim acırdı üzüntüm ayyuka çıkardı. İsrail’e kinim son noktasına ulaşırdı. Bu nedenle şu şiiri o dönemde yazdım.

“Filistin çocukları /Büyüyor /Kinle /Kalbine bırakılan izle/Süngülerle, bombalarla/Toprak üstünde/İsrail’in kalbinde/Taşı parçalayan süngü gibi

Hz. Musa’nın Firavuna yaptığı gibi/İsrail’in kalbinden çıkarak/Büyüyor Filistin çocukları...

Ana baba özlemi duyarak/ Zulümleri içine sindirerek/Vatanı bir kan nehri/Başına yağan bombalar /Yerde kana boyar sevgini/Gökyüzü kırmızı, yeryüzü kırmızı/Kırmızılıklarla İsrail’in kalbinde/ Süngünün ucunda/ Büyür!

Sevgisiz, acıyla, kinle, hüzün içinde/Mahrumiyet içinde/Nil’de akarak/Kendini kurtarmaya bakar/Hz. Musa’nın Nil’de aktığı gibi...”

            Hz. Musa Firavunun kalbinde büyüdü. Firavunun sonu oldu. Şimdi de İsrail’in olabilir Filistinli çocuklar tarafından. Çünkü çaresizlik içinde zorluklarla yaşıyorlar. Cesaretleri, umutları, istekleri var hatta sabırları da var.

            Din namustur. Filistinli çocuklar Mescidi Aksanın bekçileri. Bekçilik namusu korumaktır. Yaşayanların hayatlarını korumaya çalışmaktır. Rahat bir hayat sürmelerini sağlamaktır. Hayatını koyarak dinini korumaya çalışmaktadır.  Bunu yaparken sadece manevi desteklerimizi beklemektedirler.

            Kudüs’ü ve Filistin’in bir kısmını ziyaret etmek nasip oldu.Filistinli çocuklar büyüyor. Baskı altında, tecrit altında, katliam olmayla, işgal ve abluka altında büyüyorlar. Cesaretleri ve sabırları İsrail’i ve Yahudileri korkutmaktadır. Bu yaptıklarından bellidir. İsrail, Filistinlilerin yaşadıkları şehirlere utanç duvarları örmüşler. Kendi lüks sitelerinin etrafına muhkem duvarlar ve kapılarına silahlı bekçiler yerleştirmişler.Çocukların ellerinde silah olmamasına rağmen. Çünkü Yahudiler Kuran-ı Kerim’e göre de korkaktırlar. Her hareketi kendi aleyhlerine sanıyorlar.

            Dünya Yahudileri yaklaşık onbeş milyon nüfusa sahiptirler. Yarısına yakını ise İsrail’de yaşamaktadır. Filistinli nüfusuna ulaşmışlar ve geçmek istemektedirler. Toprakların yüzde sekseninde İsrailliler, kalan yüzde yirmilik topraklarda ise Filistinliler yaşamaya çalışıyor.

Yahudiler için yaşamak tek istekleridir. Bunun için para ve gücünü ellerine geçirmişler. Çalışarak gayelerine ulaşmışlardır. Baskıyla, tecritle, katliamla, işgal ve ablukayla devam ettirmek için de tüm güçlerini sarf etmektedirler.

            Yahudilere göre; Arz-ı mevud’a (vaat edilmiş topraklara) ulaşmak önemlidir. Kudüs’te bunun izlerini görmekteyiz. Kudüs’te kale gibi duvarlar içinde taştan evler, Zeytinde Dağında yatmak için mezar yerleri hazırlamakta ve buraya dünya Yahudilerini toplamaya çalışılmaktadırlar. Bunun için kendileri dışındakileri insan olarak kabul etmiyorlar.  İşte bunun için atlar ve eşekler gibi Filistinli çocukları ezip geçmektedirler. Silahlarla vurup, tanklarla ezip geçiyorlar.

            Kudüs; Müslümanlar için kutsaldır, korunmalıdır. Çocukların omuzlarına bırakılmamalıdır. Altında ezilen çocuklara bundan sonraki yıllarda da üzülür dururuz. Dünya Müslümanları çözüm üretmeli ve destek olunmalıdır.  Ben sadece dilimle “Allah yardımcıları olsun” diyebiliyorum. Âmin!


Bu haber toplam 1.637 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları