HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
4 Ağustos 2020 Salı
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma

RECEP ÖZCAN

RECEP ÖZCAN

Kudüs ve Mescidi Aksa

1 Ocak 2019 Salı Saat: 09:58

Filistin bizim hafızamızda her zaman vardır. Gündemimizden hiç düşmedi. Filistin deyince Kudüs ve Mescidi Aksa aklımıza gelmektedir. Peygamberleri hatırlamaktayız. Peygamberimiz de burayı Miraçla şereflendirmiştir. Aynı zamanda ilk kıbledir

Hz. Ömer’in Kudüs’ü fethi aklımıza gelmekte ve adaleti buraya gidişte de yaşanmıştır. İslam’ın yayılmasını öncülük etmiştir. Müslümanlık onunla kabul görmüş ve Müslümanlar çoğalmıştır. Mescidi Aksa ibadet merkezi kalmasının başlangıcı olmuştur.

Mescidi Aksa ile Zeytin Dağı karşı karşıya vadinin iki yakasında. Hz İsa döneminden de zeytin ağaçların olduğu, Zeytin Dağı Yahudilerce kutsal sayılmakta,hatta “Nuh peygamber; gemisi ile büyük tufandan kurtulduğunda sular çekilip çekilmediğini anlamak için güvercini uçurmuş, güvercin günler sonra ağzında bir zeytin dalıyla geri dönmüştür. Güvercin bu zeytin dalını Zeytin Dağından getirdiğine inanılır.” Aynı zamanda zeytin dalı barışın simgesidir.  Fakat barış Yahudilerin semtinden bile geçmemiştir. Bu Filistin’de ve Kudüs’te açık açık hissedilmektedir.

Kudüs; İslam ve Müslümanlarla “Darü’sselam” yurdu haline gelmiş ve böyle anılmaya başlamıştır. Hristiyanlarca “Jarusselam” olarak kabul görmüş sakaklarında hala bu isim levhalarda yazılıdır. Yahudiler de benzer bir isim “Yeruşelayim” adını vermişlerdir. Kudüs’e üç dinde dostluk şehri adını takmışlardır. Üç dinin salikleri hayatlarını burada sürdürmektedir.

 Bu bölgede peygamberler ya yaşamışlar veya burayla bağlantılı olmuşlar ve insanlara Allah’ın emirlerini anlatmışlardır. Dinlerin başkenti halini almıştır. Dinlerin başkentini görmek bana da nasip oldu. İnsanlığın doğuşundan günümüze yaşam görülmekte, ibret almak için gezilip görülmelidir

Doğu Kudüs Filistinli ve Müslüman, batı Kudüs İsrailli ve Yahudi. Bir mahalle Müslüman, bir mahalle Hristiyan, diğer mahalle Yahudi mahallesidir. Hatta sokağın bir tarafı Müslüman bir tarafı Hristiyan veya Yahudi’dir.

Müslümanlar; vakit namazlarını mescitlerde kılmakta birlikte Cuma namazlarını mutlaka Mescidi Aksa’da kılarlar. Burası kutsal sayılmaktadır.

Hristiyanların kiliseleri değişik mezheplere göre isimler almıştır. Birçok kiliseler mevcuttur. Kiliselerin yanlarında okullarını da mutlaka açmışlardır.  Hz. Meryem’in anne ve babasının metfun bulunduğuna inanılan Gethesamani Kilisesi, Tüm Milletler Kilisesi, Beytülmalimde Hz. İsa’nın doğduğu yerde Kutsal Koğuş Kilisesi ve Kıyame veya Kıyamet Kilisesi Hristiyanlar için önemlidirler. Son iki kilisenin anahtarları hala Müslümanlardadır.

Kudüs’ün kale içinde Hristiyanlarca kutsal kabul edilen “Çile yolu” mevcuttur. Çile yolu ondört duraktan oluşur. Hz. İsa’nın son günlerini anlatır. Bu yoldan götürülerek Kıyamet (Kıyame) Kilisesinde çarmıha gerildiği kabul edilir. Çile yolunda ki durakların anlamları var. Bu duraklarda Hristiyanlar dualarını yaparlar. Kıyamet kilisesine ulaşırlar ve bunun sonucunda hacı olurlar.

Yahudiler mabet olarak ağlama duvarının olduğu yeri ve siyon dağında Davut (a.s)’mın kabri olarak kabul ettiği alandır. Bunun dışında mabetleri çok gözükmemektedir. Yahudiler cumartesi günü kutsal kabul ettikleri için bir kısmı cuma akşamından cumartesi akşamına kadar telefon, televizyon ve araba gibi teknolojik icatları kullanmamaktalar. Bugüne Şavat Günü derler. Rahatsız oluyoruz diye 24 vakit ezan okunmasına müsaade etmezler. Mahallelerinde kim kullanırsa taşlama yaparlarmış. Kippa ve ftör şapka kullanır, kulak kısımdan saçlarını örgülü olarak sarkıtarak sokaklarda gezmektedirler. Kadınları örtülü hatta açık olanlara Müslümanları örnek alın diye tavsiye ederlermiş. Bunlar Yahudiliği tam yaşadığını kabul edenlerdir. Müslümanlar bunlara ırkçı ve fanatik Yahudiler derler.

Eski Kudüs’ün etrafı surlarla çevrili, surları taşlarla örülü, dar sokakları da taşlarla döşelidir. Bir tarafında 144 dönümlük Mescidi Aksa var. Etrafı Kanuni Süleyman Han tarafından duvarlarla belirlenmiştir. İçinde Peygamberimizin namaz kıldığı Kadim Mescidi ile Miraca çıktığı yer (Muallak Taşı) ve Ulul Azim (Nuh, İbrahim, Musa ve İsa) peygamberlere namaz kıldırdığı mağaranın da olduğu Kubbetüs-Sahra mescidi var. Alanda 24 bin peygambere de namaz kıldırdığı namazgâh ve birçok tarihi eserler var. Burası aynı zamanda Süleyman mabedi olarak bilinmektedir.

Kudüs’te tepeler ve vadilerde, taş ve tarım birleşmiş verimli hale gelmiş, insanlar da yaşayarak kültürlerini göstermişler. Taşlardan binalar dikili veya dışı taşla kaplı. Binaları beton ve boyalı göremezsiniz. Topraklar tarımla donatılmıştır. Bu nedenle ekonomi mermer ve tarıma dayalı denilmektedir.

İsrail’in Müslümanlara tahammülü olmadığı için her türlü eziyeti reva görmekteler. Mescidi aksaya giriş kapıları polisler tarafından kontrol edilmektedir. İstediklerini alır, istemediklerini içeri almazlar. Hatta Hz. İbrahim camisine statlardaki gibi turnikeyle girilmektedir.

Kudüs’ü genelde yağmurda gezdik. İklim bizim Karadeniz iklimine benzemektedir. El Halil ve Beytülmalim karasal iklim, Eriha ve Lut gölü çevresi sıcak, buna karşılık Tel Aviv Yafa Akdeniz kenarı oluğu için Akdeniz iklimi hâkimdir. Yafada Osmanlı eserleri yok edilmiş hatta cami gazino haline dönüştürülmüştür.  Saat kulesi heybeti ile hala bizleri temsil etmektedir.

Müslümanlar ve Türkler Kudüs’e gelmesin diye Hava Limanında giriş çıkışlarda fazla bekleterek eziyet etmektedir. Genç bir arkadaşımızı Filistin amblemli anahtarlık yüzünden tüm elbiselerini çıkartılar. Dönüşte uzun süre beklememize rağmen güzel ve verimli bir seyahatti. Hem Müslümanlara destek olunması açısından hem de kutsal mekânları görülmesi açısından bu zahmete katlanılır. Zahmette rahmet vardır.

 


Bu haber toplam 1.775 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları