HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
18 Ocak 2020 Cumartesi
Fındık Fiyatı


16.50 TL - 17.50 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri

MUHAMMED SIDDIK ÖZ

MUHAMMED SIDDIK ÖZ

Ömür Boyu Müslümanlık Projesi? !!!

11 Ocak 2019 Cuma Saat: 08:50

         Aziz okuyucular bu hafta sizlere haddim olmayarak biraz dinden imandan bahsetmek istedim. Elimde okuduğum Anadolu Gençlik yayınlarından; Prof.Dr.Merhum Osman ÖZTÜRK'ün "Müslümanın değişmeyen mesleği KULLUK " adlı kitabından kısa bir bölümü istifadelerinize sunmak istiyorum. Üstad merhum şöyle demiş:

        " Gerçek bir Müslüman için, Müslümanlık; zaman zaman giyip çıkarılan bir elbise ve giyim eşyası olmayıp, mezara kadar götüreceği cildi ve derisi hükmündedir. Müslümanlık sadece Kabe'de , camide, hatimde, Mevlidde ve cenaze merasiminde üzerimizde taşıdığımız bir kostüm de değildir. Cuma'da Kandil'de ve Ramazan'da tezahür eden, mevsimlik bir hadise hiç değildir.             

     Şuurlu ve aklı başında dindar bir Müslüman için İslamiyet; onun 24 saat, 365 gün ve ömür boyu temel vasfıdır. Müslüman o sıfatla sabahleyin yatağından kalkar, yola düşer, çalışmasını yapar ve mesleğini icra eder," Müslim" sıfatı üzerinde olarak yer içer, konuşur, siyaset ve ticaret yapar. Evlilik yapacağında, dostluk kuracağında ve adam ve arkadaş seçeceğinde yine hareket noktası; dini, imanı yani Müslümanlık olacaktır. Gündüz Müslüman olduğumuz gibi, gece de Müslüman'ız. Herkesin içinde iken olduğu gibi, yalnız başımıza iken de Müslüman'ız. Tuvalete giderken ve yatağımıza yatarken de aidiyetimizi unutmayacağız. Ancak bu takdirde kötülüklerden uzaklaşmış ve güzelliklerle kucaklaşmış oluruz. Dindar ve dindarlıktan maksat da zaten budur. Ömür boyu Müslümanlığımızın faydası Allah'a değil bizedir, ailemizedir, toplumadır ve top yekün insanlığadır. Zaten Peygamber Efendimiz Müslüman'ı tarif ederken bu hususu çok veciz bir şekilde açıklar: "Müslüman diğer Müslümanların dilinden ve elinden selamette olduğu kimsedir." Demiştir.

        Tüccarlık vasfı baskın olan insanlar her işe tüccar kafası ile, memurluk yapanlar  memur kafası ile, askerlik mesleği olanlar da her şeye asker zihniyeti ile yaklaşırlar. Şayet Müslümanlık bizim ruhumuza sinerse,  biz de otomatikman her şeye Müslüman anlayışı ile yaklaşmış oluruz. Daha doğrusu, Müslümanlık bizim için davranış biçimi haline gelmiş olur. Böylece de 24 saat Müslüman hedefi yakalanmış demektir.

       24 saat ve  ömür boyu   Müslümanlık gerçekleşirse ne olur? Şahsi huzur olur, ailede saadet olur, toplumda asayiş sağlanır, bunlar gerçekleşince herkesin ve hatta her varlığın hukuku muhterem/saygın hale gelir. Yani medeniyet vücud bulur. Medeniyet projesini hayata geçiren cemiyetlerde ise; kalkınma ve refah tahakkuk eder. Netice itibarıyla sonuçtan herkes ve topyekun insanlık yararlanmış olur.

        Şu halde "Ömür boyu Müslümanlık" projesi sadece Müslümanların değil, medeni bir cemiyette yaşamak isteyen her akıl sahibinin dört elle sarılacağı bir kurtuluş projesidir.

      "Evde,işte, okulda, sokakta, vazife başında, gece ve gündüz, oy verirken, adam ve arkadaş seçerken daima ve her yerde Müslüman olduğumuzun idraki içerisinde; 24 saat 365 gün ve ömür boyu İslamlığa talip oluruz. Aksi davranışların bizi, laik Müslüman gibi bir ucubeye çevireceğini aklederiz.  Deliller: Nisa/59, Ahzap/36. sureler."

       Devlet başkanından başlayarak yöneticileri, amirleri, memurları, bürokratları, patronları, işçileri, esnafı, öğretmeni, öğrencisi, erkeği ve kadınıyla bu kurtuluş projesine sahip çıkıldığında, nasıl bir dünyada yaşıyor olacağımızın hayali bile, yüreğimize su serpiyor. Ya bir de gerçeğini görebilsek, acaba rüyada mı zannederiz kendimizi, yoksa Cennette mi ?"

       Bu günkü Müslümanım elhamdülillah  diyen çoğu kimsenin davranışlarını ve yaşantılarını, yani hali pür melalini gördükçe insanın adeta çıldırası geliyor. Dinimizin emir, tavsiye ve yasakları açıkça kur'an ve sünnetlerde belirtilmişken bu ne haldir diye şaşıp kalıyor insan. Yukarda da üstad merhum Prof. Dr.Osman ÖZTÜRK hocamız" Ömür boyu Müslümanlık Projesi'ni" anlatırken ne güzel söylemiş?!!!

Haydi yine kalın sağlıcakla ve selametle İnşaallah.


Bu haber toplam 2.795 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları