HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Beğenmedim
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
25 Haziran 2019 Salı
Fındık Fiyatı


16 TL - 16,50 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ

ARİF TAKICI

ARİF TAKICI

Beyaz Baston Körler Haftası

12 Ocak 2019 Cumartesi Saat: 08:56

Öncelikle görmeyen tüm kardeşlerimin gönül gözüyle olayları bizden daha iyi görebildiklerini ifade etmek isterim.

  Görmeyen kardeşlerime sağlık ve huzur dilerim.

Görmeyen kardeşlerimizin içerisinde büyük başarılara imza atmış kardeşlerimizin olduğunu görmek lazım.

  Görmeyen kardeşlerimizin içerisinde gönül gözüyle dünyayı daha iyi okuyanların olduğunu görmek lazım.

  Yaşadığımız gezegeni körlerin değil, görenlerin mahvettiğini, insanlığı, merhameti, insafı izanı yok etmeye çalışıp dünyayı yaşanmaz hale getirdiğini görmek lazım.

  Görenlerin ruh körlüğü yaşayıp yoksulu fakiri, açı susuzu, savaş korkusuyla yaşayanları göremedikleri için gözü görmeyenlerden daha kör olduğunu görmek lazım.

  Gözü kör olmayanların sokağa, kaldırımlara kuruyemiş kabuğu ve çöp atıp sebep olduğu çirkinliği göremedikleri için körlerden daha kör olduklarını görmek lazım.

 Gözü kör olmayanların, yıllarca beraber yaşadığı eşinin gönül güzelliğini fark edip bir defa seni seviyorum diyemeden hayatı tükettikleri için körlerden daha kör olduklarını bilmek lazım.

  Görmeyen âşık Veysel’in Dünya’yı görenlerden bin kat fazla gördüğünü görmek lazım.

   Görenlerin çoğunun da aslında burnunun dibini bile göremediğini bilmek lazım. 

      Görememek ve öngörememek… Dünyayı sevgiyle örememek… Istırapları dindirememek… Acılara kol gerememek… Dünya barışına el verememek Yirmi birinci yüzyılın bakan körlüğüdür.

 

Sahi görmek nedir? Bir şeyin fiziki olarak görülmesi mi? Ya da varlık âleminin ruhta sentezlenip hissedilmesi mi?

   Biz kuranı okuyor ama görebiliyor muyuz mesela? Namazı kılıyor ama maneviyat ve ulvi yatını hissedebiliyor muyuz?  Gülü seviyoruz, ama dikenini?

  Bir ömür boyu beraber yaşayıp ta birbirlerine sevgi cimrisi olanlar kör değil mi?

   Yediğine şükretmeyen kör değil mi? Yerdeki dikeni kaldırmayan kör değil mi? Haksızlık eden kör değil mi?  Ana babasına asi gelen kör değil mi?  Katleden kör değil mi? Kibirli kör değil mi?

  Körüz beyler… Kör! Eskisinden daha fazlasına sahibiz ama şükür süz ve mutsuzuz…  Sağlık hizmeti eskisinden daha iyi ama daha hastayız… Teknoloji ve iletişim eskiden bin kat iyi ama birbirimizi göremiyoruz… Uzaylara çıkıyoruz ama yakınımızı, komşumuzu ziyaret edemiyor, günlerce, hatta yıllarca göremiyor… Çok canımız sıkılıyor çoook… Çok yakınımızdaki güzellikleri yıllarca fark edemiyoruz… Ve biz gören körler ordusu, 07. 14 Ocak beyaz baston körler haftasını kutluyoruz. Haa bu arada birkaç etkinlik te yapacağız elbette.

  Kör kardeşlerimizin kiminin gözlerinin açılması Allah’ın takdiridir, istisna da olsa mümkündür.

  Ya bizim gönül gözlerimiz nasıl açılacak? Biz Allah’ın bize bahşettiği görme melekelerimizin kadrini nasıl bilecek,  gönül gözlerimizi açarak sevgiyi nasıl yücelteceğiz?

 Asıl biz körüz dostlar… Çünkü sevgimiz sığ, selamımız sığ, kelamımız sığ, bakışımız sığ, merhametimiz sığ, öngörümüz sığ, adabı muaşeret ve hakkaniyet sığ… Birbirimizin elini sıkarken bile elimiz işte gözümüz oynaşta misali karşımızdakinin yüzüne bile bakmıyoruz.

   Bu durumda gözümüzün fiziki şartları görmesi bizi gören yapmaz… Gönül gözümüzü de göz doktoru muayene yapmaz. Gönülleri tamir etmek lazım… Kolay mı? Asla… Kolay olsaydı Yunus bu işe bir ömrü verirmiydi.


Bu haber toplam 622 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları