HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
4 Ağustos 2020 Salı
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma

RECEP ÖZCAN

RECEP ÖZCAN

Çalışmak

15 Ocak 2019 Salı Saat: 08:49

Çalışmak; bir şey oluşturmak veya ortaya çıkarmak için emek harcamak, iş yapmak, çaba harcayarak ortaya bir ürün çıkarmak şeklinde ifade edilir.

İnsan çalışmaya ayarlanmıştır. Hayatı boyunca çalışmak zorunda bırakılmıştır. Hayatı varsa çalışması da olacaktır. Çalışma yoksa hayatı da devam etmeyecektir. Çalışma demek hayat ve yaşamdır.

İnsan hayatta ihtiyaç sahibidir. İhtiyaçlarını gidermek içinde çalışmaya da mecburdur. Barınma, korunma, beslenme insanın zorunlu ihtiyaçlarıdır.   Bunların temini için çalışmak ve iş bulmak gerekir.

Çalışmak çocukluktan itibaren öğrenilir. Büyükler tarafından ya öğretilir veya büyüklerden görerek öğrenilir. Belki de deneme yoluyla kazanılır. Yaşamak istiyoruz. Yaşama isteği aynı zamanda iş bulma isteğidir. Yaşamak istiyorsan işin olacak ve çalışacaksın demektir.

İnsanın yaşama hakkı ve çalışma özgürlüğü hakkı vardır. Bunu yaparken ya kendi işini yapacak veya başkasının himayesinde çalışarak iş yapacak ve karşılığında aldıklarıyla hayatını idame ettirebilecektir.

Çalışma ve iş yapma varsa çalışan ve işveren de var demektir. İnsan tek başına bu dünyada ihtiyaçlarını karşılaması imkansızdır. İnsanlar her zaman birbirlerine muhtaçtırlar. İşçinin işverene, işverenin işçiye muhtaç olduğu gibi.

Yetmiş-seksen yıllık bir ömür için yıllarca uğraşarak bir meslek öğreniliyor. Uzun yıllardan sonra çalışmaya başlanır. Yani iş bulunmuş olur. Eğer mesleğiniz gerçekten insanların ihtiyaçlarını karşılayacaksa hayatınız artık garanti altına alınmış demektir. Çalıştığınız veya çalışabildiğiniz müddetçe.

Yıllarca uğraşının sonunda iş bulmak mutluluk demektir. Zorunlu ihtiyaçlarının dışında diğer ihtiyaçları da karşılamak demektir.  Birde meslek öğrenimi için bir uğraşısı olmayan insanlar vardır. Bunlarında çalışmaya ihtiyaçları vardır. Hem de her yaşayan insanlar gibi.

İki tip insan her zaman karşımıza çıkar. Çalışan ve çalışmayan insan. Çalışma değince aklıma eski patron ve köle gibi çalışan insan tipi gelir. Eskiden köleler çok çalışırmış ama bugün bana öyle gelmiyor. Sanki patronlar daha çok çalışıyorlar. Gece ve gündüz demeden çalışıyorlar. Halbuki gece dinlenme gündüzde çalışma vaktidir.

İşim gereği hem iş arayanla hem de işverenle çalışıyorum. Her ikisinin de dertli olduğunu, sıkıntılarının olduğunu, işçi çok çalıştığından, köle gibi çalıştırıldığından buna karşılık karşılığını alamadığını, işverende işini iyi bilençalışan olmadığını, işini savsakladığını, tembellik yaptığını söylerler.

İşsiz “İş istiyorum, benim bir işe ihtiyacım var, mutlaka çalışmam lazım” derken İşveren “Piyasa durgun, ürettiğimiz ürünleri satamıyoruz, fazla işçiye ihtiyacımız yok, kazanamıyoruz” demektedir. Her ikisi de bulunduğu ortamdan memnun değil. Bende işçiye iş bulamamaktan, işverene de işçi verememekten üzgünüm. Bu da benim canı sıkmaktadır. Artık gerçekten sıkılmaktayım.

Hayatta hep şunu gördüm. Herkes başkasından bir şeyler beklemektedir.İş arayan “Devlet bana iş bulmak zorunda, bana bakmak zorunda, ben vatandaşım, ben vergi veriyorum, askerlik yapıyorum” derken, işveren ise “Ben işçi çalıştırıyorum devlet bana teşvik vermesi gerekir, beni desteklemesi gerekir, işçi maliyetleri çok yüksek bu dayanmak zor” demektedirler.Ben bunlardan hiçbir şey anlamadım. Aslında devletin herkese destek olduğunu görüyorum. Fakat hiç kimse bulunduğu ortamdan memnun değil diye düşünüyorum.

Çalışkanlık ve tembellik biz insanlar arasında her zaman olacaktır. Çalışmakrefah, huzur ve mutluluk getirecektir.  Tembellik huzursuzluk, mutsuzluk getirecektir. Bunu biliyoruz.  İnsanların birbirlerine muhtaç olduklarını da biliyoruz. Birbirlerine yardımcı olması gerektiğini de biliyoruz.

 Toplumun devamı için çalışmaya ihtiyacımız var, birbirimize yardımcı olmaya ihtiyacımız var. Ama asla tembelliğe ihtiyacımız yok, birbirimizden şikayetçi olmaya ihtiyacımız yoktur.

Benim tembellik yapmadan çalışmaya ihtiyacım var. Çalışkan işçiye, çalışkan işverene, çalışkan insanlara ihtiyacım var. Ömrümde güzel ve mutlu yaşamaya ihtiyacım var. Acaba sizlerin nelere ihtiyacı var!


Bu haber toplam 1.741 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları