HABER ARAMA
  • DOLAR5,8350
  • EURO6,5585
  • ALTIN239,9249
  • BIST 10096.861
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
22 Nisan 2019 Pazartesi
Fındık Fiyatı


14 TL-15 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ

AV. İRFAN YILDIZ BEŞLİOĞLU

AV. İRFAN YILDIZ BEŞLİOĞLU

Yurt Şairi Osman Maral ya da ÜSTAD BİR ŞİİR YAZ!

18 Ocak 2019 Cuma Saat: 08:43

O. Maral(1944 Ünye d.lu)'ın, şiir kitabı çıktı (Ocak 2019): "ÜSTAD, BİR ŞİİR YAZ"! 13 Ocak Pazar gününü, nerdeyse bu kitapla geçirdim. Kitabı bitirince, 'iyi ki, onu, şiirlerini, bir kitapta toplamaya ikna etmişim, özendirmişim' dedim.  Kendisi, defterler dolusu şiirler yazardı. Tek tük de olsa yerel gazetelerde yayınlardı.  Facebook'u keşfedince, yazdıklarını-ki tümü el yazısıyladır- oradaki sayfasında da yayınladı.  Kendisine Yurt Şairi mahlasını, gazeteci Ahmet  Yenin taktı.  Ünye'den önce, pek şiir yayınlamışlığı yoktu. Ankara'dayken, orman ve Av dergisinde yayınlamıştı.  Kitabının kapağı yeşil ve bir orman manzarası. Şairin ruhuna uygun. Zira, o bir Orman Yüksek Mühendisi. Tüm ömrü orman içinde ve orman ardında geçmiş bir doğasever. şiirlerinin çok değişik tarihlerde yazıldığını görüyoruz. 1968'den günümüze dek bir çoğu tarihlenmiş. Tarihsiz olanlar da var. Yapılarından ve içeriklerinden, tarihsizlerin, Ünye'de yazıldığını anlıyoruz. Maral'ın şiirleri, hep yaşanmışlıklar, bireysel deneyimler, yaşantı izleri, gözlemlerle oluşmuş. Öyle kuru-sıkı atılmış şiiri yok. 103 şiir var kitapta.  106 sayfalık bir kitap için çok hattâ bir şiir kitabı için çok fazla. ama bir ömrün varidatı denilebilecek kapsamda olduğu için, bir ömrün şiir defteri kitap olmuş.  Çocukluğundan, gençliğinden ihtiyarlığına, köyünden (Darahta/Yeşilkent/Ünye) memuriyetiyle görev yaptığı memleketlere (Çarşamba, Akkuş, Mesudiye, Ünye, Şebinkarahisar, Gümüşhane, Artvin, Giresun,  Ankara... Ankara dönemi 15 sene... ) her şeyin, her yerin(İskenderun, Ankara, Gölhisar, Ünye vb.), geçtiği yerlerin(İskenderun,  Aksaray, Andırın, Çankırı, Akıncılar, Eskişehir, Avanos, Manavgat, Alanya, Antalya, Gündoğmuş, İnegöl, Bartın, vb.)  izi ve yansıması var şiirlerde. Maral, iyi bir ail, iyi bir eş ve aile babası. Çocuklarının, eşinin, torunlarının izini, aile yaşamının izdüşümlerini bulmak pek mümkün , şiirlerinde(Ana, Baba Adam, Sulu Gözlüm, Burak Bey, Özlem'e, Hatice Abla, vb.).  Osman Maral'ın şiirleriyle, şiirlerindeki tanıklıklarla gezerseniz, bir Türkiye turu yaparsınız. Ormancı olur da ormana tanıklı etmez mi:  Çamlarım(muhteşem bir şiir), Pinus ve Popilus (çok güzel bir şiir)... Ormancı olur da doğayı işlemez mi:  Kirazlı Şiir, Eylül ve Elma, Sarı Çiçek ve Kelebek, O rüzgar... Ormancı olur da şair, hayvanlardan söz etmez mi:  Bir Kuş Gibi,  Ayı Dağında Bir Ayı, Atı Sattık(imalı, kinayeli bir şiir), Deveye Dere Geçirdim, Kara Keçi Hariç... Osman Maral, hayâtın fâniliği, gelgeçliği, ihtiyarlama, ölümlülük ve bilgelik üzerine de şiirler söylüyor, örneğin, Yalancı Aynalar!

Osman Maral, genelde serbest vezinde yazıyor.  Gelgelelim, bir bakmışsınız, hece ölçüsüyle çıkıyor karşınıza. Kimileyin 11'li (Kirazlı Şiir, Vazolardan Kozalara), , kimileyin 8'li (Deveye Dere Geçirdim ), kimileyin 7'li (Özümden Seziyorum), kimi  8 ve 9 heceli -birlikte- (Işık Ötesi) ölçüyle gidiyor. tek tük, hece ölçüsü aksasa bile, söyleyiş aksamıyor, dengeli ve etkili.

Osman Maral,  Bağlı Kaldım isimli şiirinde, 'Ucuz gittim ederimden' diyerek özetliyor ömrünü.  Ana şiirinde, 'Bir değilim biricik olamam/Büyüdüm artık kucağına sığamam' diyor anacığına... Bir Kuş Gibi şiirinde: 'Evler evler evler/hep bir mi/ Her çeşit/Ev, yuva, konut/Konduk bir kuş gibi' diyor, güzelce... Pinus ve Popilus şiirinde, 'Pinus çamların familya adıdır/Ormanların ortanca evladıdır' diyor. Okuyun, ormanları daha çok seveceksiniz. Kara Elmas şiiri, Cumhuriyet'in yurda sevgisini ve yurdu bayındır etme çabasını çok güzel işliyor, raylar ve trenler üzerinden: 'Yapılmış yıllar evvel raylı yollar/Yapılmış yıldızlı aylı yollar/Öpmek geldi içimden ray döşeyen elleri/Onlar ki kazmışlar kilometrelerce tünelleri'! Maral,  Elin Ekmek Tutsun şiirinde olduğu gibi, güzel öğütler veriyor gençlere. 

Osman Maral, şiiri Rakım Çalapala'yla sevmiş küçükken.  Öğretmeni Yusuf Bahir Taslı çok güzel şiir okurmuş ve herşeyi şiirle anlatırmış. ondan da çok etkilenmiş. Böylece şiire aşkeden Maral, Namık Kemal, Yahya Kemal, Beş hececiler, Nazım Hikmet, Orhan Seyfi Orhan, Orhan Şaik Gökyay, Ahmet Haşim, F. H. Dağlarca, B. Necatigil, Cahit Külebi denizinde yüzerek, şiir alemine dalmış... Yaşamında, mesleği ve ailesi önce gelmiş. Onlara öncelik verip özen gösterirken, kendi salmamış, bağlarından kopmamış... Maceralara terk etmemiş kendini.  Devlet ve Tabiat ikilemine oturtursak meseleyi;  tabiat içre ama devletle yaşamış, devletli yaşamış. Şiir, içinde bir gizli kara-sevda gibi yaşamış. İlk Aşk isimli şiir ilginç bir gençlik şiiri gibi. Gençlik çoktan gittikten sonra; 1987'de yazdığı bu şiiri, 'İlk aşk bir ömür kadar önemlidir' diyor.  Osman Maral, Hayal Aleminde isimli şiirinden hareketle konuşursak, hep bir gizli sevdânın izini sürmüş, hep onun elemini çekmiş gibi.

Genellikle, yalın bir anlatımı ve duru bir söyleyişi tercih eden Osman Maral, zaman zaman kinayeye ve ironiye başvuruyor şiirlerinde. ' Diyebilir miyiz' isimli, 21.08.2000 tarihli şiiri oldukça başarılı: 'Bir orman yanmış/yer gök kızıla boyanmış/Bıçak kemiğe dayanmış/Hiç mühim değil--- Bir bebek kaybolmuş/Anası babası kahrolmuş/Hiç mühim değil'!

20.03.2016'da yazdığı, Yağma Yağmur isimli şiir, son yıllarının acılarını kristalize ediyor: 'Yağma yağmur/Nasıl olsa gözyaşlarımız/ıslatacak toprakları'. 28.10.2017'de yazdığı 'O rüzgar' isimli şiir, bir fırtına izi: 'Bir rüzgar esti o gün/Bir rüzgar ki kuru ağaçları kıran/Yaş ağaçları eğen/Bir ucu yere bir ucu göğe değen'.  29.12.2017'de, Ünye'de yazdığı Acılarım Var Dağlar gibi isimli şiir, onun son 20 yılının hülasası gibi: 'Geçen yıllar kırdı kolumu kanadımı/Bir kriz yaktı yıktı kalbimi/Bir kanser sardı ciğerlerimi/Gözlerim kan çanağı oldu/Her gün ağlar gibi/Bir ah etsem yanacak ortalık/Acılarım var arkadaş dağlar gibi'!

 Osman Maral, 2016 yılı Kasım ayının 1. günü oğlu Orhan Maral'ı kalp hastalığından ötürü kaybeder.  2017 yılı Kasım ayının 10. günü de eşi Safiye Maral'ı yitirir.  Osman Maral'ın görkemli ve düzenli, sağlam yaşantısının 2016 ve 2017 yılları, hüzün dönemi, acılar dönemi olur. Tabii bunun öncesindeki sıkıntılı süreçler, yaşanan kaygılar, elemler, ürküler...

Önemle değinelim ki, Osman Maral'ın şiir kitabı, kesinlikle basit ve sıradan değil. Ağır, etkili. Sindirerek, ruhunuza, gönlünüze yedirerek okuyun. Ki duyun, rüzgarın uğultusunu!

Ve... Anlıyoruz ki, Osman Maral'ın şiiri, hayâtının gölgesinde yaşamış ve orada kalmış, orada saklanmış.  Zaman zaman uçmuş, dağları, kentleri gezmiş, yine oraya konmuş.  Şimdi kitaplaştılar, özgürlüklerine kavuştular. Kuşlar, sonsuzluğa uçtular.

Attila İlhan, 'Ayrılık Sevdâya Dâhil' dedi.

Cemal Süreya için kitap yazanların kimi, 'Şairin Hayâtı Şiire Dâhil' dedi.

İmdi, biz de diyebiliriz ki: Osman Maral'ın hayâtı şiirine dâhil veya Osman Maral'ın şiiri, hayâtına dâhil!

Ezcümle, vesselam!

 


Bu haber toplam 626 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları