HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
4 Ağustos 2020 Salı
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma

RECEP ÖZCAN

RECEP ÖZCAN

İnsan Güzeldir Güzeli Yaşar

29 Ocak 2019 Salı Saat: 08:42

İnsan çok şeyler düşünür. Bazen güzel duygular içinde kendini bulduğunda ne kadar mutludur. Bazen hüzünlü olduğunda kötü duygularda yıkılıp gider. Bazen karışık duygularda yaşıyorsa ne yapacağını bilmeden nasıl davrandığını bile bilmez.

Siz insanları hep gülen yüzüyle görebiliyor musunuz? Ya da hep acıları, hüzünleri yüzüne yansımış şekilde mi bulursunuz! Tabi ki insan tekyönlü değildir. Hem güler hem ağlar. Ya da sürekli gülümseyemez veya sürekli yüzü asık olmaz. İnsan hem günah işlemeye hem de iyilik etmeye meyillidir. Her ikisini de yapar.

Allah Teâlâ insanı günah işleyen sonrada günahına tövbe eden kul olarak yaratmıştır. Hatta insanın tövbe etmesinde memnun kalacağını müjdelemiştir. Çünkü melekleri sürekli iyilik yapan, şeytanı da sürekli günah işleyen olarak yaratmıştır. İnsan ikisi arasında davranış sergileyendir.

Hayatta kalabilmek için çaba sarf etmek gerekiyor. İnsana çalışmasının karşılığı vardır. Havadan yaşamak yok, emek harcamadan mutlu olmak yok. Yapılana karşılık mutlaka verilmektedir.

Hayatta kalabilmek, mutlu olabilmek için geleceğe umutla bakabilmek gerekir. Bulunduğun anında gayret gösterip, geleceğe umutla bakmaktır. Hoşnut olacağı işleri yapıp, mutsuzluk verecek işleri yapmamaktır. Ben hoşnut olmayacağım işlerdense mutluluk verecek işleri tercih ederim.

Davranışlarımız biz insanların yerini veya safını belirler. Herkes hazinesinde bir yükü vardır. Bilgisi ve yıllar içinde tecrübesi oluşur. Buna göre kendisinin çevresi meydana gelir. Bir köyde tüm köyün insanı bir fikirde bir araya gelemezler. Bir şehirde tüm insanlar bir araya gelemezler. Çünkü herkes görüşüne göre yaşadıkları değerlere göre, fikirlerine göre bir araya gelirler. Arkadaş edinir, dostluklar kurarlar, gruplar meydana getirirler. Bu da bizlerin ne olduğunu ortaya çıkarır. İçimizi dışımıza yansıtır. İçimiz dışımızın aynası haline gelir. İşte dernekler, partiler, sivil toplum kuruluşları böyle oluşmuştur.

Kokuları bilirsiniz. Güzel kokular var gül gibi, çirkin kokularvar pislik gibi. Her ikisini de yayılmasından anlarız. Her ikisine de güneş vurur, fakat gülden gülyağı kokusu gelir pislikten çirkinlik kokusu gelir. Gülün yeri toprağın üstü, pisliğin yeri toprağın altıdır. Pisliği toprağın altına gömmezsek burnumuzun direği değil hayatımız sızlar.

İnsanlarımıza bakarsınız ki aynı bilgileri alır, aynı kültürle yetişir fakat birinden iyilik fışkırır, birinden çirkinlikler etrafı yıkar. Burnumuzun direği sızlar hatta hayatımız sızlar. Birinden mutlu oluruz diğerinden huzursuz. Mutlu olmayı her zaman tercih hakkımız vardır.

Hayat uzundur. Hem de çok uzundur. Ölüm ise kısadır. Hayatı çok yaşarsın, ölümü ise bir kez yaşarsın. Hayatta deneme yanılma metodunu kullanabilirsin. Ama ölümde deneme yanılma yoktur. Bir insana bir kez gelir sonra hayatın gider. Gençlikte, sağlıkta, mutlulukta, zenginlikte daha doğrusu her şey yerinde iken hayat uzundur. Hayatın nasıl geçtiğini anlayamazsın. Günler su gibi geçer gider.

Hayat çok kısa derler. Bence de öyledir. Yaşı kemale ermiş yani akşama yaklaşmış olanlara sorun, onlar yılların nasıl geçtiğini anlamadım derler. Şu anda genç olsam hayatı çok daha farklı yaşarım diyeceklerdir. Buna rağmen hayattan ümitlidirler daha da yaşayacaklardır. Yaşama ümidi hep içlerinde mevcuttur. İhtiyarlıkta, hastalıkta, mutsuzlukta, fakirlikte daha doğrusu hayat şavulundan kaydığında kısadır. Ölüm gelince hayat kısadır. Ölülerin arkasından daha gençti denmez mi?

Kısacası mutluluk ile huzursuzluk, iyi ile kötülük, güzel ile çirkin, uzun ile kısa ömür, hayat ile ölüm arasında yaşamaya çalışıyoruz. Yaşamak zorundayız. İnsan güzeldir güzel olanı yaşar.


Bu haber toplam 1.754 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları