HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
28 Şubat 2020 Cuma
Fındık Fiyatı


19.50 TL - 20.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri

UZM. DR. ALİ COŞKUN

UZM. DR. ALİ COŞKUN

AKLIMIZI BAŞIMIZDAN ALDI BU ALZHEIMER ( 2 ) :

1 Şubat 2019 Cuma Saat: 08:44

Hastalık giderek ilerler ve kişi artık ardışık olarak aynı soruları 5 – 10 dakika arayla sormaya başlar. Ama her sorduğunda bir öncekinde de aynı soruyu sorduğundan habersizdir. İşte bu noktada, genellikle hastalar doktora yakınları tarafından getirilirler. Hastalık ilerledikçe artık hasta koyduğu hiçbir eşyanın yerini bulamaz ve hatırlayamaz. Yakın hafıza kaybolurken, 30 – 40 yıl öncekiler çok net hatırlanır. Hasta en sevdiklerinin isimlerini hatırlayamaz hatta eşini, torunlarını bile tanıyamaz hale gelebilir.

Unutkanlık iyice hastalığın merkezine oturunca, hastalar tıpkı depresif hastalar gibi içine kapanırlar, isteksizdirler, hobilerini terkederler, para hesabı yapamazlar. İlerleyen safhalarda psikiyatrik tabloda eklenir. Hasta’da sanrılar ( hayali görüntüler, hayali sesler ) ortaya çıkar. Hastalar olmayan şeyleri, kimse tarafından görülmeyen insanları veya cisimleri gördüklerini söylerler. Onların seslerini işittiğini söylerler. Hatta hasta çocukluğundaki gibi ‘’ anne ben sokağa çıkıyorum ‘’ da deyip sizden izin alabilir. Artık hasta sizden farklı bir boyutta yaşıyordur ki kendisine de farkında olmadan zarar verebileceği evre budur. Kendi başına yemek yiyemeyebilir, zaralı şeyleri ( çamaşır suyu ) su diye içebilir, trafiği bilemediği için yola atlayıp kolaylıkla ezilebilir, yaralanabilir hatta ölebilir. 

Alzheimer’ın ortaya çıkmasında kişinin genetik ( kalıtımsal, ailevi, kuşaklar boyu aktarılan ) yatkınlığından daha çok, gen ( kalıtım, DNA ) mutasyonları yani gen değişimleri, bozulmaları öne çıkmaktadır.

Peki ne oluyor da kişi nerdeyse 70 yaşına kadar sorunsuz- berrak bir muhakeme ile yaşıyor da, sonrasında birden unutmaya, her geçen gün daha fazla unutmaya, en sevdiklerini bile unutmaya başlıyor ?  Hatta kendi varlığını dahi unutuyor. O zaman burada bir gen mutasyonu ( DNA ve RNA yapısı ve diziliminin değişmesi ) söz konusudur.

Gen mutasyonu : İnsan vücut yapısı ve davranış karakterlerini belirleyen kalıtım yapılarının bozularak değişik bir hal alması ve İnsanın fonksiyonlarını bozmasıdır. Gen mutasyonlarının en büyük nedeni viral enfeksiyonlar ve çevresel etkiler ( kontrolsüz sanayi – fabrika artıkları, kimyasallar, tarım ilaçları vs. )’dir.

Gen Mutasyonu ( sonradan oluşan kalıtımsal DNA bozukluğu ) nedenleri :

1) Her Hücre bölünürken, karakteri olan DNA'sının da bir kopyasını çıkarır fakat  bazen bu kopyalar tam olarak aynı kopya olmaz. Değişiklikler olur. Bu değişikliklere mutasyon denir. Nedeni bilinmemektedir.

2) Çevresel Dış etmenler de  mutasyona sebep olabilir: Bunlar kimyasal maddeler, elektro manyetik alan,  radyasyon ve benzeri baz istasyonları alanı, cep telefonları, internet iletişim araçlarının kullanıldığı tüm etkileşimler vs. Bunlar DNA'da bozulmaya sebep olur.

3) Çevresel etkilerin gen’lerimizde ( DNA’da )  bir mutasyon ( değişim, bozulma ) yapabilmesi için öncelikle hücre içine girmeleri ve hücre organellerine etkimeleri gerekmektedir. Böyle zaralı maddelere mutajen diyoruz. Güneşin mor ötesi ve Ultraviyole ışınları, Radyasyonlar, X ışınları, bazı kimyasallar , bazı viruslar ve bazı ilaçlar mutajen kimliğini taşırlar.

Alzheimer da,  mutasyonların sık neden olduğu bir hastalıktır. Bilinç işlevlerinde, davranış ve duygusal işlevlerinde  ilerleyici bir bozulma olur. Alzheimer’da : 21. Kromozomda APP ( Amyloid Precursor Protein ) geni vardır.  Aslında bu nedenle her yaşlı Down sendromlu, Alzheimer hastası adayıdır. Çünkü Down sendromunda 21. Kromozom 1 fazladır ( Trizomi 21 ). APP aslında bir hücre zarı proteindir ve Ferroprotein ile ortaklaşa olarak demir iyonunu sinirlerin birleşme  aralığına atarlar. Bu durum aşağıdaki şekilde gösterilmiştir. APP, Amyloid birkimi yapar.  Amyloid , sinirlere zaralıdır erimez, kalır,  çözünmez, hücre dışında birikir. Yani APP geni fazla ise bu da zaralı olan Amiloid birikimine neden olur.


Bu haber toplam 1.332 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları