HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
4 Ağustos 2020 Salı
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma

RECEP ÖZCAN

RECEP ÖZCAN

Tembellik

5 Şubat 2019 Salı Saat: 08:31

Tembellik; çalışmayı sevmeyen, işte ağır davranan, üşengen bir davranıştır. Bir iş yapabilecekken bundan çekinme, bir uğraş için gayret sarf etmeme ve eyleme geçmeme durumudur.

Çalışkan insanların olduğu yerde tembel insanlarda olacaktır. Tembeller sayesinde çalışma arzusunda olanlar iş sahibi olmaktadırlar. Dünyada herkesin iş sahibi olması mümkün değildir. İşverenler tembelleri çalışmak yerine çalışkanları her zaman tercih ederler.

Tembellik şöyle veya böyle her insanda vardır. Hangimizin veya çok çalışkan olarak bildiğimiz kişiler bile tembellik ettikleri zamanları vardır.  Fakat çoğumuz tembelliği kötü görürüz. Mutlaka çalışkan olmak gerekliliğinden bahsederiz.

 Bazıları “Ben şimdiki gençlerden daha çalışkandım. Şimdi gençler öyle değiller, tembeller. Bunlar nasıl hayatları sürdürecekler” diye yakınanlarımız var. Ya tembellikleri bir işe yarıyorsa! İşe yarayan tembeller var. Yeni icatlar üreten çok tembel ve üşengenler var! Mesela Charles Darwin, Einstein, Newton gibi.

Tembeller; aynı işi tekrarlamayı sevmezler. Toprağı kazan makinaları veya elektrik süpürgesini yapmışlardır. Çalışkan insanlar için kolaylık, işlerine yardımcı fakat tembel insanlara daha fazla tembellik yapma imkânı sağlamaktadırlar.

Tembeller; girişimci ruha sahiptirler. Akıllarında abuk sabuk birçok fikirler vardır. Bunların içinden birini gerçekleştirirler. Bu da diğer çalışmak isteyen insanlara iş imkânı olabilir.  Ama kendilerine faydaları yoktur. Onlar yine tembellik etmeye devam ederler.

Tembeller; hiçbir zaman acele etmezler. Hele de iş yapmak için.  Bu da yaptıklarında hataya düşmelerini engeller. Çok çalışan yorulur. Yorulduktan sonra yapılan işlerde her zaman hatalar olur. Ne zaman dinleneceklerini bilirler. Bol bol dinlenirler. Bu dinlenmenin bir yerinde kalkıp bir iş yaparlar oda işe yarar.

Tembeller; hedeflerini belirler ona göre hareket ederler. Akıllı olmak zorundadırlar. Tembel olmak için parlak fikirlere ihtiyaçları vardır. İşyerinde uzun süre iş yapmadan durumlarını idare etmek, kendilerini gizlemek için yeni teknikler bulmak zorundadırlar. Yoksa işten atılmazlar mı? Bununla da başkalarının haklarını almış olurlar.  Unutmayın ki kul hakkının ödenmesi en zor haktır.

Tembeller; tembellik için teknolojiyi iyi kullanırlar. Can sıkıntılarından bir nebze kurtulmak için. Akıllarında çok düşünceleri vardır. Basit olanları gerçekleştirebilirler fakat zor ve çalışma gerektirenleri yapamazlar. Einstein “Can sıkıntısı, hayal gücü ve yaratıcılığı geliştirmek için en iyi araçtır”der. Bir türlü can sıkıntılarını faydalı işlere dönüştüremezler.

“İbrahim TEKEKECİ bir yazısında “İcatların, insanlarırahatlatacağı düşünülür. Oysa tam tersi olmakta. İnsanoğlunun icatları arttıkça, hayat kolaylaşmıyor, bilakis zorlaşıyor. İnsanlar zengin olmuyorlar, aksine fakirleşiyorlar” demektedir. Bence de doğrudur.  Daha çok çalışmak zorunda kalıyorlar.

Bulaşık ve çamaşır makinesi, ütü, elektrik süpürgesi gibi icatlar kadınların işlerini kolaylaştıracağını, boş zamanlarının daha çok olacağını, bunu da başka işlerde kullanacakları düşünülmekte idi. Fakat kadınların boş zamanları var mı sizce? Boş zamanları olmadığı gibi daha çok yorulmaktadırlar.

Mesela televizyon insanların boş zamanlarını iyi değerlendirmesi için iyi bir alet olarak kabul edilmekte fakat daha fazla zaman öldürme, tembellik yapma halini almıştır.

Telefonların haberleşmede kolaylık sağlayacağı, internetin işleri kolaylaştıracağı düşünülmektedir. Fakat insanları hasta hale getirdiği açıktır. Artık fayda yerine zararlı olmaya başlamıştır. 

Çalışkanlar için icatlar iyi olabilir. Fakat tembeller için bence hiçte iyi değildir. Tembeli daha da tembel yapmaktadır. “Çalışan demir pas tutmaz” demiş atalarımız. Yıllarca çalışıp emekli olanlara bakın vücutları ağrılardan rahatsız. Ya da başka rahatsızlıklarla cebelleşmektedirler.

Bence hem icat yaparak işini kolaylaştıracaksın hem çalışacaksın hem dinleneceksin hem de birazcık tembellik edeceksin. Kendi dinleme adına. Ama asla miskinlik yapmayacaksın.

Ataleti hiç sevmem. İşsizlik, boş durma, çalışmama, bir şeyiişlememe anlamındadır.  Tembellik aslında insanlara fayda sağlamamıştır. İnsanlara faydası olmayan işleri niye yapar dururuz bir türlü anlamadım. Sizce tembellik iyi mi? 


Bu haber toplam 1.972 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları