HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı

UZM. DR. ALİ COŞKUN

UZM. DR. ALİ COŞKUN

AKLIMIZI BAŞIMIZDAN ALDI BU ALZHEIMER ( 5 ) :

6 Şubat 2019 Çarşamba Saat: 08:37

Hastalığın önlenmesine dair bir şeyler yapılabilir mi bu konu tüm dünyada etraflıca araştırılıyor. Bu nedenle tüm gelişmiş dünya ülkeleri, hem artan kanser oranları, kalp hastalıkları oranları ve Alzheimer oranları için çevresel önlemlerin alınmasına önem vermiştir. Sanayi işlevli fabrikalarını Asya’da ve gelişmekte olan ama her nedense bir türlü gelişemeyen Ülkelerde kurmaktadırlar. Böylece çevresel zararı en azından kendi insanları için minimuma indirmektedirler. 

Bizim İnsanlarımıza tavsiyemiz ise basitçe şunlar olabilir :

1.    Ev yoğurdunu her gün bolca  tüketin. Kaliteli Bal’ı ilaç niyetine az da olsa tüketin. Yiyecek gıdalarını plastik, naylon poşette muhafaza etmeyin. Yanmış gıdalar yemeyin, özellikle kızartmalardan uzak durun. Kahve faydalıdır ama aşırısı değil.

Bol bol su için ama kaynağın temiz olduğundan emin olun.

Sebze ve meyveleri iyice yıkayın öyle tüketin.

Kan şekerinizi ve kolesterol değerinizi normal sınırlarda tutun, özellikle Hemoglobin A1 c değerinizi % 6’nın altında tutmaya gayret edin. Buna yardımcı olması için tarçın kullanın. İnsülin direncini azaltmanıza yardımcı olacaktır. Günde 1 adet elma yiyin. Zeytinyağı ve yeşil yapraklı sebze tüketin. Sık sık balık tüketin.

2.    Cep telefonunuzu yatak odasına almayın

Evinizde ve vücudunuzda plastik eşya yerine, doğal olan ahşap ve cam, deri vs.  tercih edin.

Televizyon seyredilen odayı her akşam 15 dakika havalandırın.

Her türlü kimyasal boyalardan ve tahriş edici kokulardan uzak durun.

3.    Vücut direnciniz hep yüksek tutun, unutmayın ki mutasyon yapan faktörlerden biri de bize soğuk algınlığı gibi yaklaşan virüslerdir

4.    Vücudunuzda farkettiğiniz Hiçbir şeyi önemsememezlik yapmayın ve mutlaka uzmanına danışın, çayı şekersiz için.

5.    Vücudunuza, tahammül derecenize ve yaşınıza uygun bir spor tipini ve süresini doktorunuzla birlikte belirleyip düzenli spor yapın. Günde en az 30 dak. Yürüyün. Kalorifer dumanının Ünye üzerine çöktüğü zamanlarda evde olun, dışarda olmayın hele böyle anlarda dışarda spor yapmayın.

6.    Rahatlatıcı bir Hobi bulun, sosyal – neşeli arkadaşlarınız olsun, hayata pozitif bakın, karamsar olmaktan kurtulun. Akraba ziyaretlerine, eş dost ziyaretlerine önem verin.

7.    Yeni, farklı ve ilginizi çekecek şeyler öğrenin, bu konularda kitap okuyun, örneğin yeni bir dil öğrenebilir, bilmiyorsanız arapça Kur’an okumayı öğrenebilir, bilmiyorsanız İngilizce veya Osmanlıca öğrenebilirsiniz. Bilimsel bir şeyler de öğrenebilirsiniz. Beyninizi yeni şeyler öğrenme için zorlayın. Bulmaca veya sudoku çözmek yeni birşeyler öğrenmek değildir veya öğrenmeye çok ama çok az katkı sağlarlar. Örneğin bir fen – matematik bilim dalı, edebiyat, tarih, coğrafya, arkeoloji vs.   dallarında yeni bir şeyler öğrenebileceğiniz kitapları okumak, beyin için çok daha faydalı olacaktır.

 

 

Allaha Emanet Olun, Sevgi ve Saygılarımla.


Bu haber toplam 1.919 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları