HABER ARAMA
  • DOLAR5,8354
  • EURO6,5586
  • ALTIN240,0164
  • BIST 10096.861
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
22 Nisan 2019 Pazartesi
Fındık Fiyatı


14 TL-15 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ

İSMAİL SARI

İSMAİL SARI

İçerideki Süleymana (2)

8 Şubat 2019 Cuma Saat: 08:18

Geçem haftaki yazımda Hazreti Süleyman'ın cinlerden, kuşlardan ve insanlardan oluşan bir ordusunun olduğunu, rüzgârı da istediği gibi kullandığını belirterek bir görevlisinin kerameti ile, Saba Melikesi Belkıs’ın sarayını yanına getirttiğini yazmıştım. 

 

 Belkıs, akıllı davranarak Süleyman(a.s)ın ordularına ülkesini ve insanlarını perişan ettirmeden teslimiyet bildirmek üzere yola çıktı ve Hazreti Süleyman yola çıkmadan önce ona ulaştı. Süleyman(a.sBelkısa Sarayı'nı göstererek; “Bu saray senin sarayına benziyor mu, gez dolaş da bir bak” dedi. Hazreti Süleyman, Belkıs’ın sarayını, asli yapısına hiç dokunmadan biraz süslemiş ve tabanını billur taşları ile düşetmişti. Belkıs, sarayının kapısından içeri girerken, tabanda su var zannederek eteğini yukarıya çekti. Baktı ki, su değil billur taşlarının ayna gibi yansımasından ibaretti. Sarayı dolaştı ve oturduğu koltukların ve kullandığı eşyaların oraya getirilmiş olmasındaki büyüklük karşısında ezildi, eyildi ve teslimiyetini bildirerek müslüman oldu. Müslüman, Allah’ın gerçeklerini kabullenerek teslim olan kimse, demektir. Bir başka anlamda, kurtulan kişi demektir. 

 

Benim amacım, okurlarıma hikaye anlatmak değil elbette. Bu anlattıklarım, Kur’an-ı Kerim’de anlatılan bir olay. Cenab-ı Hak, bunları boş yere anlatmadı. Öncelikle peygamberimiz ve sonra da okuyup öğrenenler ders ve ibret alsın diye anlattı. 

Bu Hikayede; 

 

İnsanlar için dört tane klavuzdan söz ediyor: 

1)Mucize: Allah'ın sadece peygamberlerine verdiği olağan üstü güç , kuvvettir. Hz.Süleyman'ın cinlere,  kuşlara ve rüzgâra hakim olması ve onlarla konuşması. Büyük tasavvuf bilgini Yunus Emre, bu gerçeği şöyle dillendiriyor: 

Süleyman kuş dilin bilu dediler,  

 

Süleyman var Süleymandan içeri. 

 

Yani Süleyman, fiziği ve biyolojisi ile gördüğümüz Süleymandan ibaret olmayıp, göremediğimiz maneviyatı ile gerçek süleyman içeridedir, yani gizlidir ki, kuş dilini bu tarafı ile bilir. Yazımın başlığını bunun için ”İÇERİDEKİ SÜLEYMAN” olarak koydum ki, dikkat çeksin, diye düşündüm. 

2)Keramet: Peygamberlerin dışındaki Allah dostlarına, Allah’ın verdiği olağan üstü güç ve kuvvettir. Peygamberlerin getirdiği dinlere bağlı olarak, özel gayret ve çalışmaları ile Allah dostu olan insanlar, Allah’ın izni ve yardımı ile olağan dışı bazı işleri ve olayları gerçekleştirir Hz. Süleyman’ın veznedarının,

Belkıs’ın sarayını çok kısa bir zaman içinde Hz. Süleyman’ın yanına getirmiş olması bir keramet eseridir.( Devamı, gelecek hafta) 

 

Saygı, sevgi ve selamlarımla... 

 


Bu haber toplam 311 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları