HABER ARAMA
  • DOLAR5,8354
  • EURO6,5586
  • ALTIN240,0164
  • BIST 10096.861
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
22 Nisan 2019 Pazartesi
Fındık Fiyatı


14 TL-15 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ

YAŞAR KARADUMAN

YAŞAR KARADUMAN

Ünye’nin Şifalı Siyah Kumu Nedir ne değildir?

11 Şubat 2019 Pazartesi Saat: 08:23

Bugün sizlere sosyal medyadan yazan okuyucularımızın sorduğu son günlerde yerel ve ulusal medyada gündeme gelen Ünye’nin manyetik şifalı kum’u konusunu yazacağım

Okuyucular bunun ne kadar doğru olduğunu, hangi rahatsızlıklara iyi geldiğini, Ünye’de bu tedavi ile ilgili sağlık tesislerinin olup olmadığını sormuşlar.

Ben de tam üzerinde çokça haber yapılan ve konuşulan kum hakkında bir yazı hazırlığı içinde idim, isabet oldu, şimdi birlikte bakalım.

Son günlerde bu kum, Ünye yereldeki gazete ve ajans  muhabirlerinin bu haberi geçmesi üzerine  ulusal basın ve televizyonlarda geniş yer buldu.

Oysa şifalı kum yeni bulunan bir şey değildi. Ünye ve çevresinde çok uzun yıllardır bilinen ve yöre halkının bazen tedavi amaçlı kullandığı kumdu. Bu Amerikayı yeniden keşfetmek gibi bir şey oldu.

 

Dünyadaki Örnekleri

Dünya genelinde bazı ülkelerde de olan manyetik siyah kum Karadeniz’de en çok  Ünye sahillerinde bulunmaktadır.

İçerisinde birçok mineral ve bileşen bulunduğu sanılmaktadır. Karadeniz Teknik Üniversitesi’nin yaptığı araştırmalara göre insan sağlığına zararlı yabancı madde bulunmayan manyetik siyah kum, Ünye ilçesindeki yaklaşık 30 kilometrelik sahil bandında görülür, en yaygın olduğu bölge Ayanikola Adasından Derbent’e kadar olan Uzunkum dediğimiz sahil şeridindedir.çerisinde rastlanan bileşenler ile manyetik siyah kum,  insan vücudunda bio-enerjiyi düzenlediği iddia ediliyor

 

 

Manyetik Siyah Kumun Tarihçesi

Yüz yıldır farklı amaçlarla faydalanılan manyetik siyah kumun, geçmişe dönük araştırmalara bakıldığında, binlerce yıl öncesinde de kullanıldığı anlaşılıyor.  Özellikle İç Anadolu’dan Karadeniz'e inen Akkuş, Niksar, Tokat, Sivas, şehirleri üzerinden insanların eklem ağrılarına çözüm bulmak için geçmişte Ünye’ye geldikleri,  kumsalda kuma gömülerek çare aradıkları belirtiliyor.

 

Yeniden Gündem de

Bizim çocukluktan bu yana bildiğimiz bizden öncede yüzyıllardır bilinen şifalı kumu tekrar gündeme taşıyan Ünyeli emekli jeofizik mühendisi Orhan Yiğit olmuştur.

Emekli olduktan sonra Ünye’ye yerleşen Orhan Yiğit şifalı kumları taş haline getirerek yaptığı şifalı kolyelerle ile tanınmaktadır. Yaptığı kolyeleri Orta Çarşı’daki standında hem satıp hem de  insanları bilgilendirmektedir. Yine geçen yaz ulusal televizyon ve gazeteler Yiğit ile bu konuda röportajlar yapmışlardır.

Bizde geçen yaz Canik Tarih Yöre ve Kent Kültürü dergimizin 42 ci sayısında kendisi ile ya bu konuda bir söyleşi tapmış Ünye’nin şifalı kumu ve bu kumdan yapılan şifalı kolyeleri gündeme taşımıştık Orhan Yiğit, şifalı kumlardan kolyeleri yaparken kuantum fiziğinden faydalandığını ifade etmiştir.

 

Bilimsel Bir araştırma yok

Siyah şifalı kum hakkında bütün bu güzel bilgilere rağmen yapılmış bir bilimsel çalışma yok,  neye ne kadar iyi gelip gelmediği bilimsel olarak bilinmiyor. Kumla ilgili Ünye’de Ünye dışındaki okuyucuların sorduğu gibi resmi ve özel bir tedavi merkezi henüz yok.

Sağlık ciddi bir iştir, henüz kimseye şu hastalığın var gel Ünye’ye şu kuma yat iyi olursun diyemiyoruz, ileride bu da olacaktır.

Ama geçmiş yıllarda bizim çocukluğumuzda anneannem seninle Ayanikolaya gidelim ben kuma yatarım sende denize girersin derdi, anneannem sıcak kumun romatizma ağrırlına iyi geldiğini söylerdi. Bu günde aynı amaçla kuma gelen yaşlı insanlar vardır. Bu ağrılara iyi gelen sıcak kum mudur, yoksa içinde bulunan  elementler midir henüz bilmiyoruz.

 

Ancak dünyada başka ülkelerde bu kumla bazı rahatsızlıkların tedavi edildiğine dair bilgiler var. Bizimki de aynı kum mudur bilinmiyor.

Belki ileride tüm sorulara cevap bulunacak şu anda yaşlı insanların romatizmadan kaynaklanan eklem ağrılarına sıcak kumun iyi geldiği bilgisinden başka elimizde bir bilgi yok.

 

Jeoloji Mühendisi Orhan Yiğit’e göre

Kum Negatif Enerjiyi Alıyor

Yiğit, kumların vücuttaki negatif enerjiyi aldığını söylüyor:

“Benim genellikle fizik konusunda özellikle de kuantum fiziği alanında araştırmalarım vardı. Tüm bunlar film şeridi gibi gözümün önünden geçti. Dedim ki bu vücutta ki tüm negatif enerjiyi alıyor ve kendi nötron olduğunda dökülüyor. İnsan vücudu için çok önemli olan bir organımız olan timüs bezini tek aktive eden kum olduğunu saptadım. Yani timüs bezini aktive ediyor. Timüs bezi aktive edildiği takdirde bağışıklık sistemi güçleniyor.

 

Tarihte Siyah Kumlardan

Demir elde edilmesi
Timur’a elçi tayin edilen ve  1404 yılında Ünye’den geçen RUY GONZALES DE CLAVİJO anılarında: Ünye civarına denize yakın olan bir köyde, birkaç nalbant dükkanı bulunduğunu, olasılıkla bu nalbantların denizin getirdiği siyah kum tanelerinden demir elde ettiklerini yazmış, demir ve çelikle ilgisinden dolayı bölgeye Chalybia dendiğini açıklamış ve Kalipler, demiri işleyen ilk kavimdir demiştir...
Yine seyyah Hamilton da Ünye’yi ziyaretinde Kaliplerin sahildeki kumlardan kireç taşı kullanarak demir elde ettiklerini, arkeolog Antoni Bryer ve Davit Winfield de çalışmalarında, Ünye ve Kalibiya bölgesinden, Haliplerden söz ederler. Kaynak: İrfan Işık-Osman Doğan
Bu zaman Ünye’nin güneyden gelen Yunan asıllı denizcilerin Ünye’yi kurdukları yıllardı. Tarih bu ticari kolonileşme sürecini Ünye’nin kuruluşu kabul eder. Bu yıllarda Terme’den Bolaman’a kadar olan şeridindeki demirci halka Kalipler ve bölgeye KALİBİYA denilmekteydi, Ünye’nin o yıllardaki adı da Alibe veya Kalibe idi.

 Sonuç Olarak

Televizyonlarda bu haberi izleyen insanlar sanki Ünye’de bu kumla bahsedilen hastalıklar tedavi ediliyor ve bunlara ait tesisler var şeklinde bir algı oluşmaması için bir takım şeyleri önceden anlatmak lazım, sağlık önemli bir iştir, kimseyi yanlış yönlendirip sağlığından ve parasından etmemeliyiz.

  

Tanıtım Filmi Gibi Olmasın

İşi geçen yıl milyonlarca lira vererek çekilen ve sonu hüsran olan Ünye tanıtım filmine çevirmeyelim.

Ünye Belediyesi geçen yıl kesenin ağzını açıp çok pahalıya mal olan bir Ünye tanıtım filmi çektirmişti.  Ünye’nin en güzel yerlerinde çekilen tanıtım filmi ulusal televizyonlarda günlerce yayınlanmış, ulusal gazeteler ve muhabirleri Ünye’ye gelerek röportajlar yapmışlardı.

Filmde gördüklerinden etkilenerek Ünye’ye gelen birkaç aile hüsranla karşılaşmışlar ve filmde gösterilen ve anlatılan çok şeyin gerçekte olmadığını Ünye’yi çok geri kalmış ve kirli bulduklarını ifade etmişlerdi.

 Bu filmden bütün yaz boyunca bahsettiğimiz iki aile den başka kimse gelmedi, sonuç hüsrandı..

Manyetik kum işini de buna benzetmeyelim, herkes şifalı kumdan bahsediyor ama neye iyi geldiği bilimsel olarak henüz kanıtlanmış değil, acele etmeyin kumu önce tahlil ettirelim belgelerini alalım sonra konuşuruz.

Şimdi elde hiçbir kanıt yok herkes ahkâm kesiyor.

Lafla peynir gemisi yürümez.. Yürürse de sonunda karaya oturur tanıtım filmi gibi..

Ayrıca ben gemisini hiç karaya oturtmamış bir kaptanın torunuyum..

 

Bununda sonu hüsran olmasın

Kumla nasıl tedavi olunacağına dair bir bilgi belge plan yok, kum vücuda sürülecek mi, kuma yatılacak mı, ne zaman, ne kasar  süre yatılacak soğuk havalarda tedavi nasıl sürecek, henüz hiçbir bilgi yok.

Bu kadar bilinmeyenle nasıl ortalığa çıkıyoruz, herkes heyecana kapılmış kum hakkında belgesiz bilgisiz konuşuyor.

Yarın beş aile İstanbul’dan uçağa atladı geldi kapıya dayandı,  sizi televizyonda dinledik tedavi olmak için geldik, hani sizin sağlık tesisiniz, bu işten anlayan uzmanlarınız, hemşire ve doktorlarınız var mı, kum nerde bu havada sahilde mi yatacağız? derse bunları nereye götüreceğiz?

Sahilde  yatırır üzerlerini kumla örteriz hava da soğuk tam şoklama tedavisi olurlar..

Her şeyin bir usulü var böyle aşka gelip bizi bağlayacak konuşmalar yapmayın önce elinizdeki cevheri bir araştırın nedir ne değildir.

Tam Türk işi, bir başlayalım da istim sonradan gelir, kervan yolda düzülür mantığı

Ünye tanıtım filminde de aynı hata yapıldı.

Bunun da sonu hüsran olmasın?

 

Ünye Kumdan Cam

Cevizdere ırmağının adı Antik çağda adı Figamus  idi, den Akdenizden gelen ve Karadenizde bir sürü ticarıi yerleşim yerleri kuran Yunan asıllı İyonyalı Miletler, ırmağın ağız kısmında karaya çıktılar,  gemi tayfaları kıyıda kumda yemek hazırlamak için  ateş yaktılar bir müddet sonra saydam bir sıvının ocaktan saydam bir sıvının sızdığını görürler, bu camdı.

Bu öykünün gerçek olup olmadığını bilemiyoruz ancak akla yakındır, yapılan deneylerde ateş düzenli yakılmışsa kumdaki elementlerin camlaşmayı sağlayabilecek ısıya ulaşabildiği kanıtlanmıştır.


Bu haber toplam 862 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 1 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
İsa PEHLİVAN (Eski Ünye Liman Başkanı) 12.02.2019 20:39
Yaşar bey yazınıza konu olan ve televizyonlarda haber olarak geçen Ünye de şifalı siyah kumla ilgili bilgilerin doğruluğuna dair hiç bir akademik araştırmaya dayanmayan bilginin ne olduğuna dair en iyi ve en doğru bilgiyi şahsınız vermiştir sizi kutluyorum. Ancak biliyorsunuz ki orası Ünye orada bu ve buna benzer haberlerin geçmesini ben normal karşılarım da birisi siyah kum diye gelse ne yalancı insanlar dese üzülürdüm. Çünkü benim memleketim kamu hizmetimin en fazlasını orada geçirdim. ilk orta ve lise yıllarım orada geçmiştir. Keşke böyle asparagas hikayeden değilde Karadenizin En Büyük Limanı Ünye de inşa ediliyor dense ve böyle bir haber çıksa. Ama ne mümkün 2011 de olduğu gibi yine çıkar bir siyasi engeller bu kadar basit. Konuşulması bile yasaklanmıştı o zaman. Ticaret odsının salonunda o günün Belediye Başkanı ile neredeyse birbirimize girmiştik. Tekrar kutluyorum Selamlar

Yazarın Diğer Yazıları