HABER ARAMA
  • DOLAR5,8349
  • EURO6,5582
  • ALTIN240,0161
  • BIST 10096.861
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
22 Nisan 2019 Pazartesi
Fındık Fiyatı


14 TL-15 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ

YAHYA CUMHUR TAPÇI

YAHYA CUMHUR TAPÇI

Ben Yapmadım O Yaptı Şeytan Nefsimi Kaptı

12 Şubat 2019 Salı Saat: 08:18

İnsanoğlu çok uyanık! Yoksa uyanık mı geçiniyor, ne dersiniz? Kendini bile kandırmaya çalışanlar için başka ne söylenebilir ki…

 

Şöyle bir bakalım etrafımıza. İsterseniz çocuklara bakalım önce. Çocuk, yerinde duramaz, hareketlidir. Sürekli yaramazlık peşindedir, çünkü meraklıdır. Merak ettiği her şeyi karıştırır, devirir, kırar, döker… Büyükler, bu durumu nedense çok komik bulur ve gülerek, severek ödüllendirir. Çocuk bunun iyi bir şey olduğunu düşünür. Hep kırar, döker, ilerde söver, sövdürülür, alkış alır. Diğer çocuklarla oyun ve birlikte hareket etme çağları gelir ve çevrede de bu hareketlerine devam eder. Hatta arkadaşlarına zarar verir, incitir, saldırır, kavga eder. Bu da takdir görür ebeveyn tarafından. Çünkü ebeveyn dayak yiyeceğine dayak atsın, ezileceğine ezsin mantığı ile hareket eder. Tabi zamanla bunlar suç teşkil etmeye başlar. Okulda, disiplin sorunu haline gelmeye başlıyor. Çocuk bakar bu böyle olmuyor; “Ben yapmadım, o yaptı.” saldırısına geçer. Çünkü yaptıkları ödül değil cezaya dönüşmüştür. Çelişkiler içinde boğuşur çocuk. Yaramazlık yapmadan duramaz. İşin sonunda ceza almak da var. En iyisi inkâr… Hatta anne babaya da yalan konuşup onları kandırır, tahrik eder ve malum veli şiddetleri ortaya çıkar. Bu sefer veli ne der? “Benim çocuğum asla yapmaz!” Kim yapıyor o zaman? “O!” Yani kabahatli hep o, ben asla kabahatli değilim. Kocaman bir YALAN!

 

İsterseniz her dakika, saat, gün, ay, yıl bilerek ve bilmeyerek yaptığımız günahlara gelelim. Kim yaptırıyor bize bu günahları? Cevap, “Tabii ki ŞEYTAN!” Bu da kocaman bir YALAN!

Suçu başkalarına atmayı, kendimizi temize çıkarmayı ne de iyi beceriyoruz görüyorsun.  Şeytanın adı çıkmış. Hepsini biz güzelce yapıyoruz, “Ben yapmadım, o yaptı!” diyoruz. Öyle alışmış, alıştırılmışız.

 

Yaya veya sürücü olarak trafikteyiz. Yolda, kaldırımda her an bir kazaya uğrayabiliriz. Bu kaza esnasında ya bir taraf ya da her iki taraf da hatalı olabilir. Ama biz ne yapıyoruz. Eğer kazadan sağ salim kurtulmuşsak hemen arabamızdaki levyeyi/şimdilerde beysbol sopasını, arabada ne arıyorsa, elimize alıp karşı tarafa saldırmaya başlıyoruz. Neden çünkü kazaya o neden oldu. Ben hep yolumda gidiyordum. Bu nedenle cezasını bulmalı, mantığını güdüyoruz. Yani yine, “Kazayı ben yapmadım o yaptı.”oluyor. Trafikte herkes k(ı)ral…  Hep başkaları yol vermeli… İnatlaşma… Sonuç: KAZA… Kim suçlu? “Ben değil o!” Yani? “Ben yapmadım o yaptı!” Aferin(!) sen yapmadığın için!       

 

Komşuluk ilişkilerinde de aynı durumlarla karşılaşıyoruz ve hep komşularımızı suçluyoruz. Çünkü kendimizin hiç suçu olmuyor. Yani, “Ben yapmıyorum, onlar yapıyor!”

 

Gelelim ülkelerin durumuna. Diğer ülke yöneticilerini bilmem ama bizde burada da aynı durum söz konusu. Çünkü çocukluktan beri öyle yetişmişiz. Bir günah keçisi bulmalı ve bütün suçları onun üzerine atmalıyız. Bu nedenle ülkeyi yönetenler ne diyorlar bakın. “Ülkemizdeki bu kargaşanın, anarşinin, yolsuzluğun, hırsızlığın arkasında dış güçler var. Bütün kabahat onların. “Yıllardır bu böyle gelmiş gidiyor. Elbette dış güçlerin etkisi vardır. Ama iyi bir yönetim olsa, dış güçler bunu yapmaya fırsat bulabilir mi? Yılanın başını küçükken ezsen yılanlar, çiyanlar, çakallar, ayılar, aslanlar,… buna tevessül edebilir mi? Sen düşmanı tanımaz, kendi içinde fitneye yer verirsen dış güçler tabii ki işini yapacak… Her devlet kendi bekası için diğer devletlerin gücünü, planını, gizli açık hesaplarını bilmeli ve ona göre de önlemini almalıdır. Her devlet kendi görevini yapar ve bu diğer devletlerin işine gelmez. Sen bunu bileceksin ve ona göre devlet yöneteceksin. Sonra da “Ben yapmadım, o /dış güçler yaptı demeyeceksin.” Aslında bütün bunları yanlışları bize yaptıran kim biliyor musunuz? ŞEYTAN(!)

Şeytan… Bu şeytan var ya bu şeytan, bütün kabahatlerin anası… İnsanların hiç kabahati yok(!)...

 

Nefs dediğimiz şey nedir ki? Şeytanın ta kendisi değil mi? Biz kendimizi temize çıkarmak için suçu şeytana yükleyip duruyoruz. Burada şeytanın hiç suçu yok. Sen/nefsin istemedikten sonra şeytan sana ne yaptırabilir ki? Şeytanın hiç mi suçu yok demeyin artık! Şeytanın adı çıkmış bir kere… 


Bu haber toplam 402 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları