HABER ARAMA
  • DOLAR6,0847
  • EURO6,8189
  • ALTIN251,3952
  • BIST 10086.072
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
24 Mayıs 2019 Cuma
Fındık Fiyatı


16 TL - 16,50 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ

ARİF TAKICI

ARİF TAKICI

Seçim ve Demokrasi

30 Mart 2019 Cumartesi Saat: 08:40

Seçim demek demokrasi demek değildir… Bilakis Demokrasi ve özgürlük şeffaflık kavramlarını barındıran seçim demokrasiye uygun seçimdir. Mesela despot ve tek pati yönetimi hegemonyasında yönetilen ülkelerde de seçim vardır, örneğin Suriye’deki Baas tek parti yönetiminde ki seçimde önünüze koyulana oy vermek zorunda olmanız gibi… Ama buna da demokrasi diyemeyiz.

Çok şükür ki ülkemizde yapılan seçimler şeffaflık ve demokrasiye uygunluk bakımından birçok gelişmiş ülkelerden geride değildir.  

  Şubatın başı itibarıyla yerel seçime girecek olan tüm partilerin Genel Başkanları,  teşkilatları ve adayları çalışmalarını parti teşkilatının ya da adayın performans düzeyi ve niceliğine göre sürdürmektedirler.

   Bu çalışmalar patilerin siyasi yapısına ve seçime ne denli hazırlandıklarına göre değişik vaatler ve söylemler üzerinden sürdürülmüş olup, kamuoyu bunları zaten haftalardır basından ve dolaşıma giren fısıltılardan takip etmektedir.

Yarın demokrasiyi hâkim kılmak adına herkes sandığa giderek görevini yapmalıdır.

  Bu kutsi vazife bir vatandaşlık görevidir ve gereklidir… Demokrasilerde çarelerin arandığı yer seçimdir, sandıktır… Bu bakımdan, istisnalar hariç, herkes sandığa giderek oyunu kullanmalıdır.

  Tarlada izin olsun, yemeye yüzün olsun sözünün doğruluğunu, oyunu kullan konuşmaya hakkın olsun şeklinde okuyabiliriz.

 Öyle şuna kızdım, buna kızdım diye oy kullanmaktan kaçınmak, bir meziyet değil aczi yettir.

    Muhtar ve Belediye başkan adayları seçimin demokrasinin hâkim olduğu kardeşlik ilkeleri çerçevesinde gerçekleşmesine azami gayret göstermelidirler.

 Tabi tüm muhtar ve Belediye Başkan adaylarının farklı vaatleri olabilir,  adaylar birbirlerinin vaatleri ve söylemlerine eleştiri ve yorumlar getirebilir… Bunlar demokrasinin işlevi içerisinde anlaşılabilir argümanlardır. Ancak bunlar insani ve makul kavramlar istikametinde, nefret dili kullanmadan değerler manzumesini hâkim kılarak tezahür etmelidir. Seçim günü partiler ve Muhtar adayları hoşgörü anlayışı içerisinde hareket ettikleri takdirde bu anlayış esasen birlik beraberlik ve kardeşlik bağlarının pekişmesine vesile olacak, bu değerlerin kazanımları da mahallenin, ilçenin, ilin ve ülkenin gelişmesine yol açacak, dolayısıyla demokrasi ve ülkemiz kazanacaktır!

Yarınki seçimi kazanacak olan tüm Muhtar ve Belediye Başkanlarının şunu hatırlamalarında fayda olduğu kanaatindeyim: Öncelikle Şeyh Edibali’nin Orhan Gaziye nasihatini okusunlar, bu, görev idrakinin nasıl olması gerektiğinin anlaşılmasına ışık tutacaktır... Seçimi kazanan Muhtar ya da Belediye Başkanları o mahallenin ya da şehrin en meziyetlisi olduğu için değil, kaderin ve halkın teveccühü o şekilde tezahür ettiği için seçimi kazanmışlardır… Bu böyle bilinmelidir!

  Yine seçim sonrası yarış ve tüm meseleler bitmiş olup,  kazanan artık kendisine oy vereninde, vermeyeninde,  hatta yaraştığı adaylarında Muhtarı ya da Başkanıdır. Seçimden sonra kazananlar nerede kalmıştık? Demeli, çalışmaya odaklanmalıdır.   Şayet varsa küskünlükler ve dargınlıklar terk edilmeli (Mevlana’nın dün dünde kaldı cancağazım, bu gün yeni şeyler söylemek lazım) düşüncesini hayata uyarlayarak saygı ve sevgiyi hâkimkılmak yolu benimsenmelidir.

Bir Japon sevgiyi üçe ayırmış: Şayet sevgisi, çünkü sevgisi, rağmen sevgisi:   Şayet sevgisi koşullu, sen bana onu verirsen bende sana bunu veririm, gibi… Çünkü sevgisi de koşullu,  başarılı olduğu için, güzel olduğu için, oy verdiği için, sana faydası olduğu için sevmek gibi…   Ama rağmen sevgisi öyle değil… Bir koşula bağlamadan sevmek, hiçbir beklenti olmaksızın sevmek, her şeye rağmen sevmek… İşte ast olan bu sevgiyi yüreklerimizde geliştirmeliyiz. Hayırlı bir seçim olması ve rağmen sevgisinin daim olması dileğiyle.


Bu haber toplam 392 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları