HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Beğenmedim
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
25 Haziran 2019 Salı
Fındık Fiyatı


16 TL - 16,50 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ

YAHYA CUMHUR TAPÇI

YAHYA CUMHUR TAPÇI

HİZMET İÇİNSE REKLAMA NE GEREK VAR Reklam Panoları Kaldırılsın

9 Nisan 2019 Salı Saat: 08:44

Ünye sevdalısı fotoğraf sanatçıları ve fotoğraf meraklılarının dikkatini çekmek istiyorum. İster meydanda isterse sahilde bir Ünye fotoğrafı çekmeye kalksanız ve bu fotoğrafları değişik perspektiften belgelendirmeye çalışsanız mutlaka önünüze bir engel geliyor. Bu engeller, reklam panolarıdır.

Özellikle bu reklam panoları ne işe yarıyor ki… İnsanlar onlara bakarak ne kadar etkileniyor ben anlayamıyorum. Sadece çevrede görüntü kirliliğinden başka ne işe yarıyor? Bu reklam işleriyle ilgili ayrıca değişik yerlerde, insanların gözüne gözüne giren ilan tahtaları(billboardlar) zaten var. Ayrıca yirmi, otuz metrede bir küçük reklam panolarına ne gerek var…

Meydanda tarihi çınarın altına konulmuş solunda bir logo ve Ünye ışıklı tabelasının ne gereği var? Eğer bir gereği varsa orada ne işi var? Bunu ben taklitçilikten başka şekilde yorumlayamıyorum. Türkiye’nin pek çok il ve ilçelerine bakınız belli belediyelerde bu tür ve aynı formatta ışıklı tabelalar var. O beldeye hangi yararı var ben anlamış değilim. Sadece aklıma şu geliyor ki, bu işle iştigal eden reklam şirketlerine rant sağlamak… Beldelerin güzelliğini bu tür ışıklı reklamlarla değil, o beldenin tarihi, kültürel, sosyal ve çevre özelliklerini ön plana çıkaracak, belde dışına yönelik yapılacak reklam çalışmaları ve yayınları daha doğru olmaz mı?Yine askerlik şubesinden meydana doğru gelirken karşınıza kalp şeklindesiyah taç görünümünde bir şeyler çıkıyor. Merak ediyor yakından inceleyince plastik kâselerden oluşmuş çiçek saksıları olduğunu görüyorsunuz. O saksılara çiçekler dikiliyor. Eskiyince sökülüp yenisi dikiliyor; eskiyince yeniden yenisi dikiliyor. Gelen giden birer ikişer söküyor vs… Ne anlamı var? Ne işe yarıyor birilerine rant sağlamaktan başka… İsraf haramdır, diyoruz, en büyük israfı biz yapıyoruz. Kul hakkı diyoruz, en büyük kul hakkına biz giriyoruz. Fakiri, fukarayı koruyup kollayacağız diyoruz, ne kadar zenginleşmiş firmalar varsa onlara yeni rantlar sağlıyoruz… Bu bir çelişki…

Yerel yönetimlerde belediye başkanlarının, çalışmalarını, faaliyetlerini ve vermiş oldukları hizmetleri değişik yollarla (yazılı, görsel) kitap, dergi, videolarla halka duyurmaya çalışmasının ne gereği var. Ayrıca belediye başkanlarının, belli günlerle ilgili promosyonlar dağıtması, hediyeler dağıtması ne kadar doğru… Bunu başkan eğer kendi cebinden ödüyorsa bir mahzuru yoktur. Aksi takdirde “Beytülmal”dan ödeme yapıyorsa kul hakkına girmiş olmuyor mu?

Hizmete talip olan kişilerin yaptıkları hizmetleri duyurmalarına ne gerek var ki… Zaten hizmet için gelmişler… Hizmet yapılmışsa yapılmıştır. Yapılamayan hizmetler gündemde tutulmalı ki bir an önce eksik hizmetler de tamamlanmış olsun. Herhalde başkanlar yap(a)madıkları hizmetleri unutturmak için yapılan hizmetleri süsleyerek halkın gözüne sokmaya çalışıyorlar. Halkı yapılmayanlarla değil de yapılan hizmetlerle mi meşgul etmeye çalışıyorlar ne…

Sayın başkanların yaptıklarını anlatmalarına gerek yoktur. Yapılanı halk görür. Görmek istemeyene de siz ne yaparsanız yapın gösteremezsiniz. O zaman boşuna masraflara girip milletin paralarını çar çur etmeyin. Siz üzerinize düşeni hakkıyla yapın, gerisine karışmayın. Koltuğa bu kadar hevesli olmayın. O koltuk adamı yakar… Hizmet için göreve talip olanların görevi hizmet etmektir, reklam yapmak değil. Siz bir an önce Ünye’mizin güzelliğine gölge düşüren şu meydanda ve sahildeki reklam panolarını kaldırın lütfen.

Bir de şu muhtarlar mahallelerine yapılan hizmetlerle ilgili başkanlara teşekkür pankartları yazdırıp asmayı da bıraksınlar. Ne yapmak istiyorlar? Belediye başkanının mı yoksa kendi reklamlarını mı yapmaya çalışıyorlar. Bırakın reklam işlerini. Siz işinize bakın bilen bilir.

Daha neler neler var aklımda yazacak ama bu kadar yeter. Bunlar eski başkanlar içindi ama yeni başkanlar için değil anlamına gelmemelidir!


Bu haber toplam 496 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları