HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
22 Şubat 2020 Cumartesi
Fındık Fiyatı


19.50 TL - 20.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri

ARİF TAKICI

ARİF TAKICI

Demek Her Zaman İki Kere İki Dört Etmiyormuş

13 Nisan 2019 Cumartesi Saat: 08:38

Kendi doğrularını mutlak hâkim kılma egosu insanlık tarihiyle başlamış ve günümüze kadar devam ede gelmiştir.

  Bazen en hakiki doğrular nefislerin cenderesindeki benlik havuzunda bencillik zehrine bulanarak değerler ötesi bir kavrama evrilir.

Onun için, bazen iki kere ikinin dört etmediğini düşünürsünüz…  Çünkü insan olmanın evrensel değerler manzumesinin,  çıkarcı benlik duygularıyla yok edilmeye çalışıldığına şahit olursunuz.

  Bu durum bireyler arasında başlayarak toplumsal bir hastalık halini alır, sonrasında ise sınırlar ötesi değişik kültürler içerisinde yer bulur.

  Bu sakat durum sosyolojinin tüm evrelerinde müzminleşerek hayatın bir parçası olur ve hayatın akışı içerisinde değişik sürprizlerle karşınıza çıkar, tıpkı bu yerel seçimlerde ortaya çıkan şaşırtıcı seçim sonuçları gibi.

 Bu yerel seçimlerde ilginç tablolarla karşılaştık. Normal bildiğimiz seçim teamüllerini alt üst eden ve her şeyin mubah görüldüğü bir yerel seçim yaşandı.

 Partilerce yapılan ittifaklarla yeni ve değişik argümanların denendiği ve kullanıldığı, hatta ülke menfaatlerinin hiçe sayılarak ters yüz edildiği, sadece seçim kazanmaya endeksli seçim oldu… Hinoğlu hinliklerin, hilelerin çok rahat uygulandığı bir seçim oldu… Partilerin hiç çekinmeden vatan hainleri ile bile işbirliği yaptığı ve toplumun bir hayli oranından da destek aldığı bir seçim oldu…  Muhtarlık seçimlerinde ise adayların ve yakınlarının birçoğunun seçimi adeta ölüm kalım savaşı haline getirdiklerine, seçim kazanmak için her şeyi mubah saydıklarına,  yüzsüzlüğün arsızlığın utanmazlığın hat safhada olduğuna şahit olduk… Muhtarlık seçimlerinde bile çakma etkinlikler yapılarak, patates soğan dağıtılarak, palavrası bol vaatler atılarak, seçimin yapıldığı binaların girişine çıkışına ve dahi tüm koridorlarına yakınlarını, azasını yancısını yerleştirerek ve seçim yasasını ve adabı hiçe sayarak insanlara oy pusulası verip propaganda yapıldığı, kısacası algıların oksitlendiği ve mantık katsayısının dumura uğradığı, mertliğin ırzına geçildiği garip bir seçim yaşandı.

  En çok konuşmanın ve zevzeklik diye nitelendirilen tarzların pirim yaptığı bir seçim oldu.

  Birinin seçilmesinin adı demokrasi değildir… Dünyanın her yerinde, bir şekilde birileri seçilir.

  Ancak evrensel ve insani asgari ortak değerlerin var olması, değişlik kavramların kısa süreliğine rafa kaldırıldığı seçimlerde bile elzemdir.

 Seçim demek ahlaklı olmanın bir süreliğine tamamıyla dondurucuya konulması demek değildir.

 Seçmen demekte söylem ve eylemleri süzmeden aman sende diyerek oy kullanmak demek değildir.

  Seçmen demek,  kendisine değişik algılarla empoze edilenlere bakarak değil,  durup bir düşünerek, söylemleri akıl ile filtre ederek karar vermek demektir.

Düşündürücü diğer bir konuda şudur: Yerel seçimler kişilerin ekonomilerini kurtarmaya çalıştığı bir sığınak gibi düşünülmektedir.

Ne yazık ki ekonomisi bozulmuş, hatta İcra takiplerini halledememiş insanların seçimle kapağı bir yere atmak sanki adeta kurtuluş reçetesi olmuş…  Bilinmelidir ki, seçim kimsenin çaresizliğini gidereceği liman değildir, vatandaşın sorunlarına çare arama makamıdır.

 


Bu haber toplam 859 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları