HABER ARAMA
  • DOLAR6,0802
  • EURO6,8436
  • ALTIN251,2445
  • BIST 10086.072
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
25 Mayıs 2019 Cumartesi
Fındık Fiyatı


16 TL - 16,50 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ

YAHYA CUMHUR TAPÇI

YAHYA CUMHUR TAPÇI

2019 Fuat Sezgin Yılı

16 Nisan 2019 Salı Saat: 08:53

Biz nedense millet olarak içimizden çıkmış ve önemli işlere imza atmış insanlarımıza bir türlü sahip çıkmıyoruz. Nasıl ki bir gün Hak tecelli edip de aslına rücu edince kıymete biniyor. Bu, bilim adamlarımız, sanatçılarımız, iş adamlarımız ve bilumum insanlarımız için geçerli. Nedense sağlığında kıymet vermiyoruz insanlarımıza. Fakat yabancılar takdir edip ödüllendirmişse o zaman aklımıza sahiplenmek geliyor. Bu kompleksi inşallah en kısa zamanda atarız üzerimizden.

 

Prof. Dr. Fuat SEZGİN de kendi ülkesinde bir türlü itibar görmemiş,üniversiteden atılmış, almış başını gitmiş ilminin kıymetini bilecek, onu değerlendirecek bir ülkeye… Almanya’da üniversitelerde öğretim üyelikleri yapmış ve kafasına koyduğu İslam İlimleri Tarihini Araştırmalarına hız vermiştir. Ömrünün tamamını neredeyse bu davaya harcamış bir bilim adamıdır Prof. Dr. Fuat SEZGİN.Günde en az 17 ( on yedi ) saat çalışan bir bilim adamıdır. Her türlü olumsuzluğa karşın yılmadan, ideallerini gerçekleştirmek için savaşan bir bilim adamıdır.

 

Tek başına ve bütün zamanını harcayarak Almanya, Frankfurt’ta “İslam Bilim ve Medeniyet Müzesi”ni açılıyor. Bu müzede 800 (sekiz yüz)ün üzerinde İslam bilim insanlarının yapmış olduğu icatlardan ve çalışmalardan örnekler sergileniyor. Bazı çalışmaların ilk örnekleri de bulunuyor. Hayretler içinde kalan bu insanlar, “Maden bu kadar ileri seviyede Müslümanlar da şimdi neden bu haldeler” diye sormadan da edemiyorlar.

 

Fuat SEZGİN, bu çalışmalarını aslında Türkiye’de bir müze açarak sergilemek ve İslam toplumuna devretmek istiyor. Bunun için gayretler sarf ediyor. O günkü Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşüyor. Türkiye’de Sayın Cumhurbaşkanımı konuyla ilgileniyor, Ankara’da bu müzenin açılması konusunda yardımcı olmak istiyor. Ancak Fuat SEZGİN, Bu çalışmanın İstanbul’da olmasını arzu ediyor ve kabul etmiyor. Sonuç itibarıyla bir dostu sayesinde İstanbul, Gülhane Parkı’ndaeskiden sultanların Has Ahırları olan binanın restorasyonunun bitmek üzere olduğunu öğrenince devrin İstanbul Belediye Başkanından onay alınca Sayın Cumhurbaşkanımız RecepTayyip Erdoğan’la görüşerek Bakanlar Kurulu kararıyla, “İslam Bilim ve Medeniyetler Müzesi”in kuruluşunun devlet tarafından onaylanmasını sağladı.

 

Ömrünü bilime adamış ve tek başına pek çok işleri başarmış olan Fuat SEGİN hocamız, aç, susuz, neredeyse hiç dinlenmeden kendini bilime adamış bir insandı. Yıllarca ülkemizde milli ve yerli değerlere gözünü kapamış, her şeyi Batı’da görmüş ve hep orada aramış bir zihniyetin gözü önündekilerini görmesi mümkün değildir. Bu anlamda hocamız üzülerek; “ İslam medeniyetinin büyüklüğünü kendi insanımıza anlatmak Batılılar anlatmaktan daha zor.” demek zorunda kalmıştır.

 

Bizim, bu köşeden Prof. Dr. Fuat SEZGİN hocamızı bütün yönüyle anlatma şansımız yoktur. Ancak bizim bilim insanlarımıza, geçmişte ve günümüzde bilime, sanat, kültüre emek vermiş, toplum yararına, insanlık adına kim ne hizmet yapmış ya da icatlar geliştirmişse tanımamız ve sahiplenmemiz gerektiğini hatırlatma çabasıdır. Biz öncelikle bizim insanımıza, kendi kültür değerlerimize sahip çıkmalı ve bilimin evrenselliğinden hareketle onu almalı ve geliştirmeliyiz. Fuat Sezgin hocamız da bunu hatırlatmak istiyor ve diyor ki; “ Müslümanlar, Batı medeniyetindeki gelişmeleri takip etmişler, öğrenmişler ve ona katkıda bulunarak geliştirmişler. Böylece yeni icatlar yapabilmişlerdir. Batı bunu gerçekleştirememiştir. Biz önce kendi geçmişimizi doğru öğrenmeli ve ona göre davranmalıyız.” mealinde bir sonuca varmıştır.

 

Fuat sezgin ve çalışmalarıyla ilgili bilgi edinmek isteyenlere; TimaşYanınlarından, Sefer Turan tarafından Fuat sezginle yapılmış bir söyleşi, “Bilim Tarihi Sohbetleri” kitabını tavsiye edebilirim.Devletimiz 2019 yılını,Prof. Dr. Fuat SEZGİN Yılı olarak ilan edilmiştir. O halde biz de bir katkı olsun diye köşemizden hatırlatalım dedik vesselam…


Bu haber toplam 260 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları