HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Beğenmedim
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
21 Eylül 2019 Cumartesi
Fındık Fiyatı


14.00 TL - 14.50 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri

UZM. PSK. DAN. M. ZEKİ SAKA

UZM. PSK. DAN. M. ZEKİ SAKA

Oyun Yaşam Bağışıklığını Artırır

29 Nisan 2019 Pazartesi Saat: 08:30

Hayat her zaman istediğimiz gibi gitmez.  Bazen yaptığınız hiçbir hesabın tutmadığını görürsünüz. Dün, bir liste halinde önünüzde uzanan şıklar şimdi yavaş yavaş azalıyordur. Matematik şaşıyordur. Sanki bir şey paçanıza yapışıyor ve sizi yavaş yavaş aşağıya çekiyordur. Üstelik siz ne yaparsanız yapın bu akıbetten kurtulamıyor hatta uğraştıkça daha da batıyorsunuzdur. Kaybediyorsunuzdur. Üstelik kayıplarınıza kayıplar ekleniyordur. Koca bir enkaz vardır etrafınızda. Felan filan.

Bu anlatılanları gözünüzün önüne getirin desem, hemen hepimizin gözünün önüne bir sürü manzara gelir. Çünkü hayatın bazen hiç de istediğimiz gibi gitmediği duygusu adeta evrensel bir duygudur. Ve hemen hepimizin bir şekilde bu duyguyla bir tanışıklığı vardır. İçeriği, şiddeti ve bağlamı farklı olmakla birlikte hemen hepimizin böyle bir hikâyesi vardır. Ya da hikâyesinin bütünlüğü içinde böyle anları, durumları vardır. Hadiseler ve durumlar bir yerde bir şekilde birbirine benzer.

Buraya kadar anlattıklarım aslında çok sıradan şeyler. Mesela depresyon üç aşağı beş yukarı böyle bir manzaradır. Fakat şunu iyi ayırt etmek gerekir, bunları yaşayan ya da yaşadığı söyleyen herkes depresyona girmez. Ya da depresyonda olduğu anlamına gelmez. Çünkü depresyon bir sonuçtur. Hadiseler insanlarda aynı neticeyi vermez. Hepimizin kendimize göre yaşam bağışıklığı var ve bu bazı insanlarda çok kolay incinip aşınır. Dantelâ ipi gibi çekmeye gelmez. Bazı insanlarda ise yaşam bağışıklığı çok güçlüdür. Öyle ki yaşam bağışıklığı gemi çekecek halat kadar sağlam olabiliyor. İnsanın insandan farkı hadiseler değildir. Hadiseler birbirine benzer. Ama insanlar hadiseler ve durumlar karşısında belli olur. İnsanın insandan bir farkı varsa işte o da hadiseler ve durumlar karşısında belli olur.

Peki, insanın yaşam bağışıklığı nasıl oluşur? Uzun uzun anlatılabilir bu mesele ama şunu demek yeterli olsa gerek. Hayata ilişkin bağışıklık yani yaşam bağışıklığı çocukluktan itibaren birbirine eklenen ve devam eden hadiselerle şekillenir. Bunu biliyoruz. Peki, insan hayatta karşılaştığı durumları, hadiseleri sıralamayı, ayıklamayı, elemeyi nasıl öğrenir. İki kelimelik bir cevap vereyim sadece; oyunla öğrenir. Oyun, insanoğlunun doğumundan itibaren hayatı kendi ufkunda, tecrübesinde deneyimleme yoludur. Her hadise oynayan çocuk için bir oyunun farklı bir merhalesi gibi anlaşılır. Oyunla büyüyen çocuk için hadiseler geride bırakılması gereken süreçler olarak anlaşılır. Ve nihayet çocuk fark etmese bile yavaş yavaş yaşam bağışıklığı oluşmaya başlar. Ve bu bağışıklığın kudreti daha çocuk yaşlardan itibaren kendini gösterir. Çünkü insan öğrendiğini ertelemeden yaşar.

Çocuk ve oyun hatta oyun ve insan ilişkisine biraz da buradan bakmak gerekir.

 


Bu haber toplam 690 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları