HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
11 Temmuz 2020 Cumartesi
Fındık Fiyatı


24.00 TL - 26.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma

YAHYA CUMHUR TAPÇI

YAHYA CUMHUR TAPÇI

Aslolan Gönül Kapılarını Açık Tutmaktır

30 Nisan 2019 Salı Saat: 08:30

Seçim sonucu başkanların bir kısmının makam odalarının kapılarını söktürdüklerini görüyoruz.

Ev kapısını, makam kapısını, bahçe kapısını açık bırakmak çok kolaydır. Gönül kapılarını açık bırakabilmek ne kadar kolaydır tartışılabilir.

Her şeyin güvende olduğu bir devirde kapıların açık olması sıkıntı doğurmaz. Herkese kucak açabileceğinizi ifade eder. Yolda kalmış, acıkmış, darda kalmış insanların sığınabileceği, yardım edilebileceği anlamına gelir. Böyle insanların gönül kapıları da açıktır zaten.

Gel gelelim günümüzde kapılarımızın açılamaması konusuna…

Günümüzde bırakın kapımızı kapatmayı, kilit üzerine kilitler takmışız kapılarımıza. Tahta, ahşap kapılarımızı da depolarımızdan bile kaldırıp son model çelik kapılarla kapamışız kapılarımızı. Komşunun komşudan emin olamadığı bir devirde yaşıyoruz. Bu da bizim toplumsal olarak hangi durumda olduğumuzu açıkça ifade ediyor. Fazla lafa gerek yok sanırım.

Bizim asıl üzerinde duracağımız konu, seçim sonucunda kazanan belediye başkanlarının ilk iş olarak kapılarını kaldırmalarıdır. Popülist bir davranıştan öte bir şey ifade etmiyor benim için. Samimiyetsiz ve reklama dayalı bir davranış olarak değerlendiriyorum. Belki sembolik bir değer ifade edebilir ama bizim buna ihtiyacımız yok. Resmi kurumların kapılarının olmaması ne kadar doğrudur?

Siz bir makamı temsil eden kişi olarak her talebe ulaşabiliyor; size ulaşmak isteyenlerle kolayca görüşebiliyorsanız ve onları dinleyerek çare olabiliyorsanız zaten önünüzdeki bütün kapıları ortadan kaldırmışsınız demektir. Bunu anlatmanıza, göstermenize, bunun reklamını yapmanıza gerek yoktur. Reklamı, haberi yapılan her güzel davranış, samimiyetini ve iyi niyetini ortadan kaldırmasa bile, değerini yitiriyor.

Hizmete talip olup makamları işgal eden insanların yaptıklarını anlatmalarına da bir anlam veremiyorum. Zaten bu hizmetleri yapmak için talipli idiniz. Neden bir de insanların gözüne sokmaya çalışıyorsunuz?

Bir kısım başkanlar da makam araçlarını kaldırıyor…

Kardeşim, bunun tek bir cevabı var; o da makam araçlarını kaldırmak değil araçların ve gereçlerin hepsini doğru, yerinde ve en verimli şekilde kullanmaktır. İster makam aracı, isterse diğer araçlar olsun senin malın değil. Milletin malını en verimli şekilde kullanmak için sana yetki verilmiştir.

Sadece araç ve gereçler de değil, personelin de verimli kullanılması önemli değil mi? Bir başkanın yanında okadar eleman ne işe yarıyor? Aynı zamanda bu kadar elemana ne gerek var? Başkanın bizden ne farkı var ki… Hatta bize hizmet edecek en güvenilir kişi olması hasebiyle daha sorumlu olması gerekmez mi? Halk zaten gereken saygıyı başkanlara göstermekte, dahası bu saygıyı abartmada da en uç noktaya varabilmektedir. İşte seçilenlerin dikkat etmesi gereken en önemli nokta burasıdır. Size olduğundan fazla saygı gösterisi yapanlara aldırış etmemek… Eğer size gösterilen saygıyı fazla ciddiye alırsanız kendinizi Kaf dağında zannetmeye başlayabilirsiniz. Bu da sizi bitirecek noktadır. İşte o zaman, ayağınızın kaydığı anda, gerçekleri görürsünüz.

Başkan durumuzdaki insanların en çok önemsedikleri kişiler aslında kendine muhalif kişilerin sözleri olmalıdır. Onlar sizin ufkunuzu açar, sizi kendinize getirir, aklınızı başınızda tutar. İltifatçılar size bir şey katmaz. Sizin sırtınızdan geçinmeye çalışan asalaklardır. Bu uyarılar,  iyiye iyi, kötüye kötü denilmemeli, anlamına gelmesin…

Ev, bahçe, makam kapıları kapalı olsa bile sahiplerinin gönülleri açık olduğu sürece o kapılar da herkese açılır. Makamların kapıları değil, o makamları işgal edenlerin gönülleri açık olmalıdır. Makam kapılarından değil gönül kapılarından insanlara ulaşabilirsiniz. 


Bu haber toplam 818 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları