HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Beğenmedim
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
18 Haziran 2019 Salı
Fındık Fiyatı


16 TL - 16,50 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ

İSMAİL SARI

İSMAİL SARI

Recep-Şaban Derken Geldi Çattı Ramazan

3 Mayıs 2019 Cuma Saat: 08:26

Bizim çocukluğumuzda, Camilerde cuma hutbeleri bir hutbe kitabından okunurdu. Çok sayıda hutbe kitabı da yoktu. Basma-kalıp hazırlanmış hutbe kitaplarında, yazıma başlık yaptığım kalıplaşmış cümlelerden bolca bulunurdu. Ramazan ayının başlarında okunan hutbelerde, bu ve benzeri cümlelerle başlar, iyi dilekler ve dua cümleleri ile biterdi Ramazan Bayramı hutbelerinde de “RECEP-ŞABAN ve Ramazan derken, geldi fitre Bayramı” cümlesi ile başlar ve sosyal bir kurum anlayışı ile fitrenin önemi anlatılarak çok sayıda fakir ailenin birçok derdine deva olunduğu, vurgulanarak belirtilirdi. Bizler, çocuklar ve gençler olarak bu cümleleri tekrarlayarak birkaç gün sürdürürdük. Sizler, Sayın okuyucularım belki dalga geçme gibi düşünebilirsiniz ama bana göre bu cümlelerin tekrarı, üç aylar ruhunun önemi ve zihinlerde yerleşerek tazeliğini sürdürmesine yardımcı olduğuna inanıyorum.

***                               ***                                        ***                                                   ***

5 Mayıs 2019 Pazar akşamı başlayacak olan Teravih namazı ile 6 Mayıs Pazartesi günü birinci gününü tutacağımız Ramazan Orucunun, öncelikle şahsımıza sonra milletimize ve memleketimize ve daha sonra da bütün İslam âlemi ile insanlığın tamamı için hayırlar getirmesini diliyorum. Ramazan orucunun bir ayrıcalığı olduğunu ve bu orucu, sağlam bir inanç ve Allah’a güvenle tutanlara Allah’ın, açıktan yardım ettiğini, yaşayarak bilen bir insan olarak siz değerli okuyucularımla paylaşmak isterim. İki örnek vereceğim:

Birinci örneğim, kendi şahsım ile ilgilidir ve şöyledir:

1976 yılının temmuz ayında İzmir Gaziemir’e yedek subay eğitimine gittim. 15 gün sonra ramazan başladı. Hiç endişe etmeden oruca başladık. Oruç tutmaktan korkan arkadaşlar, bizden daha çok sıkıntı çektiler. Ben şahsen, Allah’ın çok açıktan yardımcı olduğunu yaşayarak gördüm. İzmir’in o sıcağında hiç ara vermeden eğitimimizi de yaptık, orucumuzu da tuttuk. Arazözler eğitim yerine gelen suyu, içmekle doyamayan arkadaşlara karşılık biz orucunu tutanlar, çok fazla bunalmadan orucumuzadevam ettik.

İkinci örneğim de eşimle ilgili ve şöyledir:

Eşim, şekerhastası ve ilaç kullanıyor. Ramazan gelince “Ben orucumu tutacağım, bunalırsam bozarım” diyor ve başladığı gibi bitiriyor.  Ramazan dışında iken, ara öğünler yemezse titremeye başlayan eşim,Ramazan içinde iftar ve sahurda İlaçlarını düzenli almak şartıyla çok rahatlıkla orucunu tutuyor. Sevgili okuyucularım zannetmesinler ki, hoca, eşini zorluyor. Asla öyle bir riske girmem. Allah'ın ruhsatı var. Ancak, gücü yeten için ve korkusuzca Allah’ına güvenerek orucunu tutanlarında Ecrininfazla olacağını Yüce Allah, beyan ediyor. Bu örneğimizi de yaşayarak biliyoruz.

***                                              ***                                                     ***                                              ***

Bu örneklerimi, çok endişe ile ve korkarak orucunu tutmayan kardeşlerimiz için yazdım. Allah'a güven ve sağlam inanç şarttır.

Tehlikeli bir durum olduğu zaman, orucunu boza bilme ruhsatı ve güvencesi olunca, endişeye gerek olmayacağını belirtmek istiyorum. Ayrıca, Ramazan orucunu tutan bir Müslümanın, her ramazan için bir Kadir Gecesi sevabını da hak edeceği inancı ile orucuna niyet etmeli ve o inançla orucunu tutmalıdır, diye düşünüyor ve inanıyorum.

Bütün okurlarımın Ramazanını tebrik ediyor, sağlık ve afiyetle oruçlarımızı tutarak Bayram sabahına ulaşmamızı yüce Allah'tan niyaz ediyorum.

Saygı, sevgi ve selamlarımla...


Bu haber toplam 293 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları