HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Beğenmedim
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
21 Eylül 2019 Cumartesi
Fındık Fiyatı


14.00 TL - 14.50 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri

YAŞAR KARADUMAN

YAŞAR KARADUMAN

Ünye’de yıllar sonra Huzurlu bir Ramazan

8 Mayıs 2019 Çarşamba Saat: 08:38

İslam’ın beş şartından biri olan oruç, Hz. Muhammed’in Mekke’den Medine’ye göç etmesinden  (Hicret) bir buçuk yıl sonra Şaban ayının onunda farz kılınmıştır.

“Ey iman edenler! Sizden öncekilere oruç farz kılındığı gibi, size de farz kılındı. Umulur ki (günahlardan) korunursunuz.” (Bakara Sûresi, 183)

Ramazan Hicri takvime göre yılın dokuzuncu ayı ve Kuran'ın indirilmeğe başlandığı aydır, Arapça Ramadan diye okunmaktadır, o  nedenle Avrupalılar “Ramadan” derler.

Kuran bu ayda indirilmeye başlanmış ve oruç farz kılınmıştır.

 

 Belediyelerin Ramazan İftarı

Belediyeler her yıl Ramazan yemekleri verirler bunlar önceleri kurulan derme çatma Ramazan Çadırı denen yerlerde verilirdi, şimdi ise kapalı yerlerde verilmektedir yapılan  sosyal araştırmalarda bu iftar yemeklerinde,  yoksul vatandaşlarımızın, yok denecek kadar az olduğu ortaya çıkmıştır, b u kalabalıklar fakirlerden çok, evinde iftar yapabilecek, varlıklı insanlardan oluşur, bir kısmı merak yüzünden bir kısmı da bedava yemek var diye gelirler, aralarında gerçek ihtiyacı olanlar çok azdır, gelenler hemen hemen her akşam aynı kişilerdir.

 

 

Ayrıca kanun, iftar çadırı kurmayı belediyenin görevleri arasında saymamıştır.. Mevzuata göre belediyeler, ancak fakirlere ve gücü yemek yapmaya yetmeyenlere yardım amacıyla aşevleri kurarak bedelsiz yemek verebilirler.

Bu nedenle, eğer yemekler belediye bütçesinden karşılanıyorsa kurulan iftar çadırının ve verilen iftar yemeklerinin finansmanının vatandaşın vergilerinden oluşan belediye bütçesinden karşılanması yasal değildir.

Diğer taraftan iftar verilen yerlerin çevresindeki lokantacı ve lokanta çalışanlarını da Ramazan ayı boyunca bu nedenle işsiz kalmaktadır..

Yine yapılan araştırmalar iftar çadırında bedava yemek yiyenlerin hemen hemen tamamının iftar yemeğinin parasını ödemeye gücü yeten kişiler olduğu görülmüştür..

Ayrıca birçok çok belediye iftar çadırı kurmak veya kapalı yerde yemek vermek yerine artık yemekleri ihtiyaç sahiplerinin evlerine servis yapmaktadır.

Doğru olanda budur, insanları dün derme çatma çadırların önünde saatlerce kuyruğa sokarak bu günde kapalı yerlerde kurulan masalara oturtup saatlerce beklettikten sonra iki kap yemek vermek dinin ruhuna uygun değildir.

Onbir ay aç mısın tok musun diye sormadığınız ihtiyaç sahibi dediğiniz insanlara  Ramazan’da  bir ay yemek veriyorsunuz geri kalan onbir ayda bu adamlar ne yapıyor  sormuyorsunuz, bunların derdine 12 ay çare bulmak varken bir aylık bir pansuman tedavi ile  yetiniyorsunuz..

 

Ünye’de yıllardır ilk defa

Huzurlu bir Ramazan

Bu yıl Ünye’de yıllardır ilk defa Ramazanı sakin gürültüsüz patırtısız ve huzur içinde kutlayacağız.  Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı bu yıl geçmiş yıllarda meydana kurulan gecekondu tipi ramazan sokağını kurdurmadı.

Bu yıl şehrin batı yakası sessiz sakin akşamlarda iftarını huzur içinde açacak, gürültü, patırtı, koşuşturma, müzik, satıcılar ve şehri dolduran kuru kalabalık olmayacak.

Geçen yıllarda bunun bir faydası olmadığını buradaki derme çatma ve ancak beşinci sınıf kasabalarda bulanan komik Ramazan dekorunun bu güzel şehre yakışmadığını çok yazdık.

Hele son belediye yönetimi zamanında bu iş daha da çığırından çıkmıştı daha önceki yıllarda getirilen profesyonel sanatçılar biraz işi kurtarıyordu ama son yönetim Ramazan boyunca tasavvuf müzikleri ve ucuz sanatçılarla ile milleti meydanda ayakta uyuttu.

 

Kumsaldaki çaycılar da yok.

Yine bu yılki uygulamalardan en önemlisi geçen Ramazanlarda Yalı kumsalında ve Belediyenin önündeki kumsalda Ramazan çaycıları türemişti, bunlar bulaşık suyunda yıkadıkları çay bardakları ile adeta mikrop saçtılar kimse müdahale etmedi, birbirlerinden görerek kumsalları işgal ettiler, bunların vergi veren, sigortalı elaman çalıştıran kafelere zararları dokundu kimse görmedi.

Bu yıl onlarda yoklar.

Herkes çayını adam gibi oturarak tertemiz yerlerde içiyor. Bu uygulamalar vatandaş tarafından olumlu karşılandı

Ancak bu kumsallar hele Yalı kumsalı şu bahar aylarında tam bir çöplük ve hurdalık görünümünde

 

Ünye’nin bu yakasının

Bir bahar temizliğine ihtiyacı var

Yalı kumsalı halihazırda hurdalık ve çöplük pis ve düzensizdir..

Burası Ünye’nin vitrinidir Ünye’ye ilk giren bu koy ile karşılaşır.

İlk izlemim çok önemlidir.

Burada kayıklar gelişigüzel çekilmiş, kayıklar çürümüş, parçalanmış, ağ ve bez kalıntıları, kayık alet edavat hurdaları, gelişi güzel asılmış bayraklar, her türlü çöp ve düzensizlik var burada.

Sakın kimse bize, burası Ordu Büyükşehiir Belediyesinin hizmet alanı içindedir, biz karışamayız demesin.

Çünkü pislik Ünye’de bizde.

Bir şekilde Ordu Büyükşehir Belediyesine haber verilsin uyarılsın, gelip temizlesinler

Buradaki lağımlar aktık akmıyor dense bile halen buraya bağlı bir iki kaçak kanalizasyon var, Yalı’da deniz mikropludur.

Birde bu mikrobun ağzında Su Sporları diye birde dernek vardır, bunlar spor yapalım derken lağımdan kolera olurlar ve salgın bütün şehre bulaşır, arada bir lağımın ağzını ilaçlamak lazım

 

 

 

Gelince Meydana

Buranın adı Ünye Cumhuriyet Meydanı’dır meydanda Cumhuriyet adına yakışmayan bir sürü sorun var.

Güvercin pisliği sorunu, çekirdek pisliği sorunu, modası geçmiş çirkin köy meydanlarında bile olmayan meydan mobilyaları sorunu var.

Vatandaşlar evdeki kokmuş ve ekşimiş yemeklerini getirerek sevap olur diye güvercinlere dökmekte ve güvercin kanadında cennete uçmayı hedeflemektedir.

Oysa Tanrı güvercinlerin genlerine yem bulma yeteneğini koymuştur, yoksa gidin Ünye meydanında kokmuş yemek var onları yiyin dememiştir. Bu hayvanlara ancak kışın her tarafı kar kaplayıp yem bulmak güçleştiği zamanlarda yem verilir ama kışın kimseyi göremezsiniz.

 

Oturma Grupları ve

Güvercin pislikleri

Meydandaki oturma grupları, güvercinler ve onların pisliklerinden korunmak için oturma gruplarının üzerine yapılan adi ve basit üzeri kuş pisliği dolu şeyler ve meydanda hiçbir zaman önlenemeyen çekirdek pislikleri sorun olarak halen duruyor, şehrin meydan dahil Yalı yaya kaldırımında insanlarımızın çekirdek yemesini öğrenene kadar çekirdek yemenin derhal yasaklanması lazımdır.

Oturma gruplarının üzerindeki güvercin pisliğini engellemek için yapılan şeyler artık çağ dışıdır daha modern ve estetik şeyler yapılmalı hatta güvercinler meydandan uzaklaştırılmalı yapılamıyorsa pisliğine çare bulunmalıdır. Bu güvercin sorununu İstanbul’da çözmüş yerler var Eyüp ve Eminönü Meydanı gibi. Çekirdek sorununu çözmüş turistik kasabalar var. Ama biz halen bu pislik içinde debeleniyoruz.

 

Belediyenin Reklam Panosu

Birde bu yönetime miras kalan meydanın üzerindeki belediye reklam panosu var. Daha önce defalarca yazdığımız belediyenin bu ışıklı reklam tabelası gece kapatılmalıdır. Bu ışık civardaki evlerin gece yatak odalarına kadar sızmakta ve insanları rahatsız etmektedir.. Geçen yönetime yapılan çok sayıda vatandaşın konudaki şikayetleri hiç dikkate alınmadı.

 

Son olarak

Ünye’nin ön görünüm bölgesi olan bu yerlere en kısa zamanda bir bahar  temizliği yapılması gerekmektedir. Yeni başkan buraları dikkate alacaktır umarım

Hatta başkanın göreve başladığı bu günlerde kamuoyuna bir açıklama ile ilk anda yapılacak, daha sonra yapılacak işleri açıklaması arzu edilirdi.

Yöneticiler yeni göreve geldiklerinde ilk ayda şunları şunları, ilk üç ayda şunları, ilk altı ayda şunları, bir yıl içinde şu konuları yapacağım şeklinde açıklamalarda bulunurlardı Ünyelilerinde başkan Tavlı’dan bu tür bir açıklama beklediği kanaati bizde oluştu,

Şimdilik bu kadar, bana ayrılan yer doldu ama dert bitmedi. Yeni başkan muhakkak bu yazdıklarımızı ve diğerlerini görmüştür ve biliyordur, tez zamanda bunlara çare bulacağına olan inancımızı şimdilik koruyoruz.

Ramazanınız mübarek olsun…


Bu haber toplam 1.404 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları