Prefabrik
HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
25 Ağustos 2019 Pazar
Fındık Fiyatı


16 TL - 16,50 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ

YAŞAR KARADUMAN

YAŞAR KARADUMAN

Yalı’da Kayıklar Ünye’yi Anlatırlar

15 Mayıs 2019 Çarşamba Saat: 08:38

Yalı’da benim çocukluğumda bir kumsal yoktu, eski yol tek şeritliydi deniz, dalgalı olduğu zaman askerlik şubesinin önünde bazen yola çıkardı, ellili yıllardı, biz buraya rıhtım derdik.

Ellili yılların sonunda bugünkü yol yapıldı denizle yol arası sıfırdı. Atmış yıl içinde deniz çekildi ve Yalı’daki kumsal oluştu.

Daha öncesine gidildiğinde Ünye’nin sahilden bir yolu yoktu, yol askerlik şubesinin arkasından Yalı’ya çıkar Vidinli Apartmanının önünden devam ederdi, evler denize sıfırdı, 1914 yılında denize sıfır olan evlerinden bir iki sıra yıkılarak bugünkü sahil yolu açıldı. Buna ait bir fotoğraf bugün elimizdedir, zaten o günlerde bir araç trafiği de yoktu.

Şehrin bu kısmında Rumlar oturur halk buraya  Rum Mahallesi derdi, Rumlar 1924 yılında Lozan Anlaşması ile Ünye’den gidince Mustafa Kemal Paşa Mahallesi denildi şimdi ise yarısı Çamurlu Mahallesi yarısı Ortayılmazlar mahallesi sınırları içindedir.

Halk şehrin bu kısmına Rumlar zamanında sıra sıra kahvehaneler ve tavernalar bulunduğu için Yalıkahvesi

demişti bizim çocukluk ve gençlik yıllarımızda da buranın adı Yalıkahvesi idi. Sonra kahvesi unutuldu Yalısı kaldı  şimdi Ünye’ye yeni gelenler Yalı biz eski Ünyeliler ise halen Yalıkahvesi deriz.

Zamanla denizin çekilmesi ile birlikte yetmişli yıllardan sonra burada bir kumsal oluştu kumsala kıyı balıkçılığı yapan balıkçılar kayıklarını ve denize meraklı insanlar da  sandallarını ve kayıklarını çekmeye başladılar, koyda güzel bir görüntü oluştu.

 

Kayıkçılar Tedirgin

Koy bu kayıklarla bir güzellik kazandı ve zamanla Ünye’ye yakıştı ve Ünye’nin bir sembolü oldu. Burası bundan sonra kayıksız düşünülemez, kelaynak kuşuna döner. Kayıkların kimseye bir zararı yok sadece arada bir kontrol edilmesi kirlilik ve düzensizlik ve çirkin görüntülere meydan verilmemesi gerekir.

Ben on yıldır Ünye’de yaşıyorum her akşam ve sabah buradan geçerim daha bir feda bir belediye zabıtasının buralara uğradığını görmedim.

Geçmiş yönetimler, Ünye’yi yıllarca meydanda çekirdek ve güvercin pisliği ve Yalı’daki bu hurdalık ve akan lağımlarla yönettiklerini sandılar ve  birde Ünye turizm şehri dediler, filimler çektiler, ulusal  televizyonlar geldiler Ünye’den naklen ayın yaptılar,  alladılar pulladılar Ünye’yi pazarlamaya kalktılar kimse almadı, harcanan milyonlar boşa gitti, yapılan filimler rafa kaldırıldı, milyonlar harcanan dekorlar eski hamamın çöplüğüne atıldı ve tekrar başladığımız yere döndük.

Tarih ve kültür yolu adı altında ne yapıldığı belli olmayan bir sürü paralar dökülerek yerler yapıldı kimse gelip buralarda yürümedi ara sıra ben yürüdüm, yürümesi gereken insanları Ünye’ye getiremedik, asıl sorun da bu idi.

Yaptığımız yollarda yürüyecek otellerde kalacak insanlar gelmeliydi Ünye’ye bunu beceremedik, yanlış uygulamalarla yanlış sloganlarla insanları ürküttük, gelen bir iki kişiyi de kazıkladık, bağırdık çağırdık. Çakırtepede bir çökelekli pideyle kadıyla Yunusla bu iş olmaz. Turist modernlik, anlayış, hoşgörü ve sevgi ister, bunların hiç biri ise bizde olmadı.

Ünye zamanla geri kalmış Anadolu kasablarının da gerisine düşmüştü o eski Ünye yoktu, birde Ünye’ye “KADILAR ŞEHRİ” diye bir slogan uydurdular. İnsanlar bu slogandan ürktü. Çünkü kadıların Osmanlıda sicilleri pek parlak değildi, halk kadıyı din adamı sanıyordu böyle kişilerin öne çıkarıldığı yerde gelenler rahat ve serbest ve rahat hareket edemeyeceklerini düşündüler ve gelmediler.

Sonunda kadılar bunların başını yedi, sevapları ve günahları ile sahneden alındılar, bir müddet sonra unutulup gidecekler.

Ben Ünye’de yıllar içinde on onbeş belediye başkanı ve yirmibeş otuz kaymakam gördüm, bugün isimleri hatırlanan bir veya iki kişi var diğerlerini tarih, yazmaya gerek görmedi. Tarihi de Ünye’de biz yazarız, biz yazarsak tarihe yazılmış olurlar.

Belediyeye kümelenmiş bir takım akıllı insanlar kimseye sormak bilgeliğini göstermediler, kendilerini daha çok biliyoruz sandılar ve sonuç hüsran oldu.

 

Kayıklar Yalıdan Kaldırılacakmış

Son aldığımız duyumlara göre buradan kayıklar kaldırılacak diye kayıkçılar huzursuz.

Kimden ve nerden bu bilgi çıktı bilmiyorum, kaynağını bulamadık, “Belediye  buradaki kayıkları kaldıracakmış” diyorlar.

Daha önce de böyle bir şey yapıldı sanıyorum ama olmadı. Burası kayıksız düşünülemez buradan kayıkları aldığınız zaman çıplak kalır Ünye olmaz.

Belediyenin böyle bir planı olup olmadığını varsa nedenini bilmiyoruz, belediye bize bir açıklama gönderirse bizde  burada yayınlarız. Duyumla dedikodu ile fazla bir şey yazmak istemiyorum.

 

Ben hurdalar kaldırılsın demiştim

Ben geçende bir yazımda buradan bahsetmiş Yalı’nın Ünye’nin vitrini olduğundan söz ederek buraya sadece bir çekidüzen verilmesi gerektiğini söylemiş, burada kayıkların bir düzen içinde çekilmesini sağlamak, çürümüş ve parçalanmış kayık hurdalarını kaldırmak gerektiğini yazmış, bunu dışında kumsalın temizlenmesini bir takım ağ muşamba ve bezlerden oluşan döküntülerin kaldırılmasını, lağımın ağzında bir spor derneği olamayacağını buranın mikrop saçtığını ilaçlanmasını yazmıştım.

İddia ne kadar doğru birlemiyorum, belki hiç böyle bir plan  yoktur, ama daha öncede yazdığım gibi burada kapsamlı bir temizlik yapılmalı kayıklara bir düzen getirilmeli ve kumsalı işgale niyetlenen bir takım oluşumlara izin verilmemelidir.

Kumsal oluştuğu yıllardan beri burası kayıksız olmamıştır. Bir düzen sağlanarak kıyı balıkçıları ve denizi seven insanların sandal ve kayıkları burada kalmalı ve kumsalda haksız bir oluşuma izin verilmemelidir. 


Bu haber toplam 567 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları