HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Beğenmedim
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
27 Haziran 2019 Perşembe
Fındık Fiyatı


16 TL - 16,50 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ

EREN TOKGÖZ

EREN TOKGÖZ

Ünye’de Ramazan ve Zaman

16 Mayıs 2019 Perşembe Saat: 08:34

Çocukluğumdan aklımda kalanlar arasında  en belirginlerden birisi de  Hoca kızı Babaannemin “Ramazan onbir ayın sultanıdır” öğretisidir.Allah kelamı (Kur’an) Ramazan ayının 26.gününü 27 sine bağlayan gece(Kadir gecesi) indirilmeye başlanmış. Medine de 13yıl, Mekke de 10 yıl sürmüştür.Hicretten öncekiler Mekki ayetler, sonrakiler ise Medeni ayetler olarak isimlendirilmiştir. Mekki ayetler=İnanç ve ahlak konularını, Medeni ayetler = İbadet ve hukuk konularını içermektedir.

Ramazan ayı;Kur’anı anlama, anlama ve içe sindirme ayıdır. Vijdanı sorgulama, Tanrı’dan bağışlanmayı da  dileme ayıdır. İşlediği bir suçtan pişmanlık duyarak bir daha yapmamaya  karar vermenin, öfke doğuracak bir şey karşısında bile öfkelenmemenin,doğruluk,alçakgönüllülük ve iyi yürekliliğin pekiştirileceği aydırRamazan. Dayanışmanın, yardımlaşmanın ve yardımseverliklerin eksiksiz yerine getirilmesi Ramazan ayında  tazelelenir. Ramazan ayı;nefsini arındırmayı ,disiplin altına almayı, israf etmemeyi, gösterişten uzak durmayı uygulama  ve içe sindirme ayıdır.

Çocukluk ve çaylak gençliğimi yaşadığım yıllarda iftar ve teravih namazı heyacanımı o günkü tazeliği ile hatırlıyorum. Sahura kalkma ancak sahur fofrasına oturduktan sonra tatlanırdı, Ankara  Devlet radyosunun çok güzel sahur programı olurdu buda unutamadıklarım arasında.

Cumhuriyet meydanındaki:iftardan sonra koştur koştur gidilen  ve uğruna  teravih namazının da feda edildiği,anlamlı veya anlamsız, gürültü patırtı içinde geçen, şenlik veya curcuna, seyir veya etkinliğin Halkın (kamu) isteği dikkate alınarak Belediyemiz tarafından iptal edildiğini gazetemiz haberinden öğrenmiştim, isabetli bulduğumu da belirtmek isterim. İbadet için önemli bir  Ramazan zamanı kazanılmıştır.İnanç sahibi insanlarımızın; kendi benliklerini denetlemek üzere iç alemine bakma, vijdanı ile başbaşa kalma ve kendi ile hesaplaşmasını yapabilmesi için bundan güzel zaman olamaz.

Ramazan bolluk getirsin, iyilik ve huzur getirsin.


Bu haber toplam 392 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları