HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Beğenmedim
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
18 Haziran 2019 Salı
Fındık Fiyatı


16 TL - 16,50 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ

İSMAİL SARI

İSMAİL SARI

19 Mayıs ve Doğru Bilinmesi Gerekenler

17 Mayıs 2019 Cuma Saat: 08:50

Mustafa Kemal Atatürk’ün, İstanbul Hükümetinden (Vahdetin tarafından görevlendirilerek gönderildiğini iddia edenler var; her nasıl olursa olsun) koparak Samsun’a çıkması, Osmanlı İmparatorluğunun çöküşünden (veya çökertilmesinden) sonra, Milletimizinbir dönüm noktasıdır. Samsun, Amasya, Sivas, Erzurum ve Ankara hattını takip ederek, özellikle İstanbul Hükümeti’nin etki alanlarından nispeten uzak bölgelerdeki Anadolu insanını milli duygular etrafında organize ederek Milli Mücadele ruhunu ve ordusunu hazırlaması, Mustafa Kemal’in Büyük bir komutan ve güçlü bir Askeri Siyasetin adamı oluşunun sonucudur. İmparatorluk Ordusu’nun içinde Mustafa Kemal benzeri kaliteli insanlar elbet ki varmıştır. Ancak, görev üzerine düştüğünde; “beyaz kefenimi giyerek ben bu yola baş koydum.” diyebilmek,her baba yiğidin karı değildir. Cesaret ister, yiğitlik ister kendine güven ister. İşte Mustafa Kemal’i gençliğimize, bu yönleri ile tanıtmak ve milletin geleceğini hazırlayacak veya geleceğe hazırlanacak yeni nesilleri cesaretli, basiretli (öngörülü) becerikli, kabiliyetli ve önder ruhlu yetiştirmemiz gerekir. Yoksa “Mavi gözlü Mustafa’m” edebiyatı, gençliğe hiç bir şey kazandırmamaktadır. Bu şekildeki bir tanıtım, yüzeyseldir, basittir.

***                         ***                         ***

                Pazar günü, 2019 yılının 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik Ve Spor Bayramıdır; gençliğimize ve Milletimize kutlu olsun. Mustafa Kemal’in, bu önemli günü “Gençlik Bayramı” olarak düşünmesi, yukarıda saydığım niteliklerde gençlik yetiştirmek amaçlıdır. Olayların, asıl ruhuna sahip (eskilerin tabiri ile KÜNHÜNE vakıf) gençliğe sahip olmak, millet için gelecek endişesi taşımamak anlamını ifade eder. Milletinin tarihi mirasına sahip, ruh köküne bağlı, görev üzerine düştüğünde korkusuzca atılgan, güvenli, becerikli, inançlı, asil ruhlu, mert, dirençli, sadık ve yenilikçi (bizim CHP zihniyetlilerin çok kullandıkları ve sevdikleri halde bir türlü gerçekleştiremedikleri DEVRİMCİ) bir gençlik yetiştirmek, Mustafa Kemal Atatürk’ün idealine uygun bir gelecek hazırlığıdır. Çünkü o; “Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil (soylu, milletin özelliklerini taşıyan) kanda mevcuttur.” diyor. Gene bizim sol düşünceli dostların, göklere çıkardığı halde, fikirlerini uygulamaya gelince hiç oralı olmadıkları Nazım Hikmet’in ifadesi ile “Geçmişi ile geleceğini birbirine bağlayan ” bir gençlik, Mustafa Kemal’in ideal gençliğidir. Şöyle tarif ediyor Nazım Hikmet:

                Ne ahedin dostlar ne ağlayın / Dünü bugüne bugünü yarına bağlayın 

***                         ***                         ***

                Atatürk’ü sadece yüzeysel olarak algılayıp, ruh köküne inmeyen, şekilci Atatürkçü olan bizim CHP zihniyeti, son derece tutucu, sabit fikirli, kupkuru bir Atatürkçülük söylemi ile halkının gönlünü fetheden, çoğunluğun takdir ettiği, severek arkasından koştuğu bir lider yetiştirememiştir. Yıllarca, hafif bir dini canlanma gördüklerinde; “İrtica hortladı, irtica geliyor” söylemleri ile halkı tehdit eden bir avuç mutlu azınlığı Türk Halkı hiç sevememiştir. Arkasından da gitmemiştir. Halen de gitmiyor. “Benim oyum, dağdaki çobanın oyu ile eşit mi?” diyen bir mutlu azınlık zihniyeti, benim anladığım manadaki Mustafa Kemal’in mensubu (bağlısı) olamaz.

                Bütün yönleri ile tanınan Mustafa Kemal’den miras kalan bir 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik Ve Spor Bayramına doğru, dileği ile saygı, sevgi ve selamlarımla


Bu haber toplam 374 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları