HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Beğenmedim
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
17 Haziran 2019 Pazartesi
Fındık Fiyatı


16 TL - 16,50 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ

İSMAİL SARI

İSMAİL SARI

Tacizci Yusuf ve Müfteri Züleyha

24 Mayıs 2019 Cuma Saat: 10:22

Ramazan rehaveti ile Kur-an’ı Kerim’deki Yusuf suresini okuyorum; öyle çok dersler var ki surede, anlamakta güçlük çekiyorum. Olay içinde olaylar, ibret içinde ibretler, yaşanmakta olan hayatlar için son derece önemli dersler var olmak isteyenlere…

                Yusuf suresinde anlatılan tarihi bir örnek romanın Kur’an gibi bir yüce kitapta yer almış olması, elbet ki, ibretlik olmalı ve derslerle dolu olması gereklidir. Aksi halde, çok basit bir hikâye olsaydı, Kur-an ’da yer alamazdı.

                Her türlü dünya nimetinin içinde yaşamakta olan Züleyha’nın, satın alınarak saraya gelmiş köle Yusuf’tan kâm almak isteyince amacına ulaşamaması sonucunda, ona iftira atması, tarih boyunca dersler alınarak günümüze kadar gelmiştir. Bugünün insanları için çok daha açık dersler vardır. İnsan nefsinin ne beter bir doyumsuz düşman olduğunu, bu azılı düşmanın hedefine varamayınca nasıl korkunç şekilde acımasızlaştığını ibretle görüyoruz. Bu gerçeği Züleyha, olaylar sonuçlandıktan sonra şöyle dile getiriyor:

                Hz. Yusuf, sarayın hâkimi olduktan sonra, büyük bir ordu ile sefere giderken Züleyha, ordunun önüne çıkar ve, şu tarihi ibretlik konuşmayı ordunun önünde yapar: “sarayın hanımı iken nefsinin esiri olan Züleyha, köleye eş olmuş; nefsini esir alarak onahâkim olan köle Yusuf, sarayın efendisi olmuştur. Onu kutluyorum.”

***                         ***                         ***

Yusuf suresinde anlatılan Yusuf ile Züleyha hikâyesindeki nefis örnekleri, bugünün yaşanan ortamında, son düzenlemesi ile TACİZ yasasını kıyaslama yapıyorum da, acze düştüğüm yerler oluyor. Biraz fazlaca tek yanlı korumacılık anlayışıyla hazırlanmış olan bir yasa görüyorum. Ve diyorum ki; Allah, Züleyha nefisli bir nefsin şerrinden çocuklarımızı ve hepimizi korusun. Bu nefis örnekleri her devirde, daha beter örnekleri ile mevcuttur. Filmlerin büyük bir çoğunluğu da, benzer örnekleri işlemektedir. Hiç günahı olmayan Yusuf, bir müfterinin (iftiracının) “Tacizci Yusuf” karalaması ile yıllarca zindanlarda çürümüştür. Bizim “Taciz Yasası” nın boşluklarından yararlanmak isteyen müfterileri zaman içinde görebileceğimizi düşünüyorum. Hatta bir dost, geçtiğimiz günlerde yaşanmış bir benzer olayı anlattı. Bir genci kıskanan komşusu; taciz iddiası ile tutuklatmış. Komşuları hep birlikte tanıklık ederek olayın aslını anlatınca, genci serbest bırakarak müfteriyi tutuklamışlardır.

***                         ***                         ***

                Değerli Okuyucularım!

                Çelişkilerle dolu bir ortamda, sınav olarak yaşıyoruz. Bu sınavı kazanırsak, güzel sonuçaulaşacağımıza inanıyoruz. Çoluk-çocuğumuzu, içinde yaşadığımız sosyal ortama uygun olarak uyarmak ve tehlikelerden korumak zorundayız. Tedbir kuldan, takdir Allah’tandır.

                Saygı, sevgi ve selamlarımla


Bu haber toplam 160 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları