HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı

DİLARA ATEŞ

DİLARA ATEŞ

Bir Sanattır Okumak

30 Mayıs 2019 Perşembe Saat: 08:30

Okumak bir sanattır. Herkes okur ancak herkes “usulüne uygun” okuyamaz. Kimi bir kitabı yüreğe işleyen bir bilgi olarak görür, onunla iletişim kurmak ister; kimi ise yalnızca “okumamız için harflerden oluşan bir kalıp” olarak görür. İyi de neden okuyoruz? Neden herkes “ Türkiye’nin okuma oranı çok düşük, çok üzücü bir durum!” diye etrafta dolanıyor.

Kitabımız olan Kuran-ı Kerimin bile ilk emri “oku.” Yani Rabbimiz bile bize okumayı emrediyor. Zaten en çokta bu yüzden okumamız gerekiyor. Okuyun ki aydınlanın, okuyun ki kelimelerle dostluk kurun. Yeni ufuklara açılın.

Bazen bir satır veya bir cümle en karanlık geceleri bile aydınlatabilir. Bazen Orhan Veli’yi ağırlarsın sayfalarda, bazen ise Cemal Süreya ile konuşursun satırlarca. Ama eğer o yazı senin kalbine dokunmuyorsa, sana yeni bir şeyler katmıyorsa okuma gitsin! Yürekten içeri girmeyen kelimenin beyinde işi ne değil mi?

Ayrıca Tolstoy, Sheakspeare gibi ünlü yazarlar nasıl buralara kadar geldi sanıyorsunuz? Okudular. Bol bol okudular. Günden güne okumanın ışığıyla daha sağlam adımlar attılar.

Şimdi ben de okuyarak günden güne yazarlığa bir adım daha yaklaşıyorum. Umarım okumanın, sözcüklerin ışığı bir gün hepimizi aydınlatır. Biz de geleceğin Sheakspeare’leri, Tolstoy’ları olabiliriz.

Sağlıcakla kalın… Okumanın gücüne her daim inanan bireyler olun…


Bu haber toplam 2.191 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları