HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
23 Eylül 2019 Pazartesi
Fındık Fiyatı


14.00 TL - 14.50 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri

İSMAİL SARI

İSMAİL SARI

Yemeyerek Yemenin Zevkine, İçmeyerek de İçmenin Zevkine Varıyoruz

7 Haziran 2019 Cuma Saat: 08:33

4 Haziran 2019 Salı günü, Ünye Atatürk Parkında Ramazan Bayramı için şehir protokolü ve halkın bayramlaşması vardı, saat 11:00’de. Çok kimse ile bayramlaşıldığı için ben bu topluca bayramlaşmaları pek kaçırmam, çünkü sevgili peygamberimiz (sav); “iki müslüman birbiri ile karşılaştığı zaman müsafaha (tokalaşma, el sıkışma) yapar da ellerin sıcaklığı birbirine geçerse, bu müsafaha yapanların günahları, birbirinden ayrılmadan sonbahar yaprakları gibi dökülür.” buyurmuştur. Onun için ben, çok müsafaha yapmaya özen gösteririm. Yalnız müsafaha yapanların dini bilinci iyi olmalıdır. Müsafaha yapılırken salavat okunmalıdır, (Allahümme salli ala Muhammed) denilmelidir. Yoksa şuursuzca yapılan tokalaşmalar aynı sonucu vermez.

***                         ***                         ***

Protokol bayramlaşmasında, her zaman adet olduğu üzere siyasi partilerin ilçe başkanları, belediye başkanı ve ilçe kaymakamı birer selamlama konuşması yaparlar. Bu konuşmalardan ben, AK Parti İlçe Başkanı Sayın Kenan Selim Argan, Belediye Başkanı Sayın Hüseyin Tavlı ve İlçe Kaymakamı Sayın Ümit Hüseyin Güney Bey’lerin konuşmalarını etkileyici ve seçkin buldum.Yazıma başlık yaptığım cümle, ilçe kaymakamımız Sayın Ümit Hüseyin Güney Bey’in konuşmasından seçilmiştir. İlçe kaymakamımız iyi bir hatiptir. Allah yolunu açık etsin. Kısa konuşması ile ramazan orucunun mahiyetini, önemini ve toplumsal etkinliğini çok güzel özetlemiştir. Kullandığı cümleler yazıma başlık yaptığım cümle gibi, sanki hepsi seçme cümlelerdi. Ramazan orucunun maddi yönden bazı faydalarının ötesinde, maneviyat ağırlığını daha fazla vurgulayarak, Allah sevgisi ile doyan gönüllerin “yaratılanı severiz, yaratandan ötürü” prensibi uyarınca toplumsal sevginin ve kardeşlik duygularının coştuğu bir aydan sonra bayram gününe varmış olmanın sevinci ile kucaklaşma ortamının, toplumsal güce ve bir barış toplumu olmaya katkılarını özetleyen Sayın Güney, selam ve muhabbetleri ile sözlerini bitirdi.

***                         ***                         ***

                “Yemeyerek yemenin zevkine, içmeyerek içmenin zevkine varma” cümlesi, ramazan orucunun sadece yeme-içme yönünden bir özetidir. Oruç tutan bir müslümanın her uygulamasını aynı ölçülerde değerlendirdiğimiz zaman ramazanın gerçek zevkine varırız. Yemek yeme yasağı bize, bulamadıkları için yiyemeyenlerin, buldukları zaman ne zevkle yediklerini, iftar sofrasında tadıyor ve yemeğin zevkini alıyoruz. İçme konusu da aynı. Diğer yasaklar için aynı ölçüleri kullandığımız zaman ramazan orucunun bizlere ne çok güzellikler kazandırdığının farkına varırız. İşte bu duygu ve inançlarla bayramın zevkine varabiliriz.

                “Bayramlarımız bayram gibi olsun” dileklerimle saygı, sevgi ve selamlarımı sunarım.


Bu haber toplam 482 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları