HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Beğenmedim
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
27 Haziran 2019 Perşembe
Fındık Fiyatı


16 TL - 16,50 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ

YAHYA CUMHUR TAPÇI

YAHYA CUMHUR TAPÇI

Bayramlarda Bayram Edebilmek…?

11 Haziran 2019 Salı Saat: 08:43

Bayram, sevinç, mutluluk, sevgi ve paylaşma günleridir. Belli sıkıntılardan sonra rahat ve huzura kavuşan insanlar bayram eder. Açlıktan kıvranan insanların bir dilim ekmek buldukları ve onu afiyetle yediklerinde de “Midem bayram etti.” demeleri bunun bir ifadesidir.

Son yirmi yıldır dünyada olup bitenler; insanların hayat şartları, savaşlar, katliamları terör eylemleri, sosyal çalkantılar, açlık, yoksulluk insanoğlunu kuşatmış ve huzurunu bozmuş durumda. Buna karşın bir tarafta özellikle Batı ülkeleri ve Amerika bütün bu yoksul ülkelerin kanını daha fazla nasıl emebilirim, diye planlar yapmakta ve bu planı uygulamakta. Sömürdüğü ülkeleri başkalarına kaptırmama mücadelesi verirken olan bu mazlum insanlara olumakta.

Bu ülkelerdeki insanlar; evlerinden ocaklarından, işlerinden, çoluk çocuklarından, hısım akrabalarından, vatanlarından oldular. Her taraf toz duman… Güvenecek kimseleri kalmamış, kendi insanları bile üç kuruşa kendilerini pazarlayabilir hale gelmiştir.

Televizyonlarda açlıktan bir deri bir kemik kalmış çocukları görüyoruz. Huzurlu ve mutlu olan bir Müslüman ülkesi kalmamış. Türkiye bütün bu Müslümanların sıkıntısının yükünü sırtında taşımaya çalışıyor. Başka hiçbir Müslüman ülkenin umurunda değil. Batı/ABD, bütün bunları daha fazla nasıl sömürebilirim derdinde... Sözde demokrasi havarisi Batı, demokrasi getirmek için geldiği ülkelerde insanları açlığamahkûm etmiştir. Demokrasi bir yana, toplumu bölüp parçalamış, birbirine düşürerek kavgaya tutuşturmuş ve kardeşi kardeşe kırdırmıştır. Demokrasi getireceğini söyleyen ülkenin insanlarına bolca silah satmış, yeraltı zenginliklerine el koymuş, düşmanlıkları artırmıştır.

Batı/ABD, insanlığın kanları üzerinden yükselmiş ve bayram etmiştir. Kölelik sistemini sanki Müslümanlığa has bir kavrammış gibi zanneden bir kısım aklıevveller de batının bu kölelik sistemini görmezden gelmişlerdir. Kölelik sistemi Batının genlerinde taşıdığı bir sistemdir. Bunu hala da devam ettirmektedirler.

Son on beş yılda Ortadoğu coğrafyasında gördüğümüz bu kan, kimin marifetidir… “Arap Baharı” adı altında insanlara ütün baharları haram ettiler… Getirilen bu baharın, o bölge insanına ne getirdiğini bütün dünya görüyor. Ne yazık ki, bazı İslam ülkeleri de bu durumdan hiçbir rahatsızlık duymayıp görmezden gelmiş, hatta Batılı/ABD güçlerle bir olup Müslüman kanı akıtmaya devam etmiş/etmektedir.

Ülkemizde, Müslümanım diyen insanların pek çoğunun yaşantı bakımından Müslümanlıkla bir alakaları kalmamış,İslam’ın haram kıldığı pek çok işi helalmiş gibi yapabilmektedir. Yoksul olmadığı halde hak etmediği paraları hiçbir rahatsızlık duymadan alabilen ve harcayabilen bir toplum haline geldik. Haram mı, helal mi diye düşünme ve dikkat etme hassasiyetimiz ortadan kalkmış. Haram helal artık önemini yitirmiş. Çarpık ilişkiler Lut kavmini çağrıştırır duruma gelmiş, giyim kuşam Müslüman giyim kuşamından uzaklaşmış, çıplaklık moda adı altında normalleştirilmiş… Tatminsizlik başını almış gitmiş; insanlar azgınlaşmış. Kendinden başkasını düşünmez hale gelmiş.

Güçlünün sözünün geçtiği, haklının hakkını savunamaz hale geldiği bir duruma düşmüşüz. Herkesin adaletsizlikten şikayet ettiği bir ortamda kaos ve anarşi başını alır gider.

Böyle bir durumda hangi bayramı kutlayabilir veya bayram yapabiliriz ki. Hem milli hem de dini bayramlarımızın hiç de eskisi gibi olmadığını görüyoruz. Bayramlarımızı artık bayram coşkusuyla kutlayamıyoruz. Müslümanların durumunu görüp de bayramı coşkuyla kutlayabilen olur mu onu da bilemiyorum…

Fazla söze gerek yok… Merhum şair, Abdurrahim KARAKOÇ’un sözüyle bitirelim: "Ya bayramlar bayram olsun kurtulsun. Ya takvimler cayır cayır yırtılsın!"  


Bu haber toplam 129 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları