HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Beğenmedim
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
27 Haziran 2019 Perşembe
Fındık Fiyatı


16 TL - 16,50 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ

YAŞAR KARADUMAN

YAŞAR KARADUMAN

Tatil Bitti Çıralı-Olimpos-Kimera

12 Haziran 2019 Çarşamba Saat: 08:42

Bu bayram Ramazan Bayramı tatiline birkaç gün ilave ederek Antalya’ya gittim.

Daha önceki tatillerde Ayvalık’a giderdim, Ayvalık’ı severim, deniz olan her biraz Ünye’ye benzer yosun ve balık kokusu vardır akşamları güneşin batışı hemen hemen aynıdır,  Ayvalık Şeytan Sofrası’nda güneşin batışı ne kadar güzelse bizde de Fener’den Ayanikola adası üzerinden batışı da en az o kadar güzeldir.

Sonra, Ünye güneşin denizden doğup denizden battığı az yerlerde biridir ilkokul öğretmenim hocaları hocası Ömer Çam bir şiirinde Ünye için:

“Güneş burada denizin binbir renkli kızıdır

Sular doğarken sarı batarken kırmızıdır” der.

Antalya’ya bundan yirmi beş yıl kadar önce rahmetli ile gitmiştik yanımızda oğlum Berkhan vardı, ülkemizin bu bölgesinde hem güneş-deniz hem tarih vardır, bunun için çeker beni Antalya ve ilçeleri.

Yirmi beş yıl önce buralardan geçtiğimizde şehirler bu kadar gelişmemişti, o zaman yurt dışında idik, yazma çizme ve tarihle bu kadar içi içe değildim o günkü amaç güneş ve denizdi, yazın bile bazen Ünye’de havalar iyi geçmiyordu.

Antalya’ya birazda torunum Zeynep Selenay için gittim bir yıl olmuştu onu görmeyeli, özlemiştim, daha çok Antalya-Kemer-Çıralı’da (Kimera) kaldım. Siz Kimera’yı  Yanartaş olarak bilirsiniz köyün üstünde bir tepede kayaların altından çıkan gazla ateş yüzyıllardır yanar, burası daha çok Yanartaş olarak bilinir, mitolojideki antik adı ile Kimera, yerel adı Çıralı’dır,  üç kilometre uzun sahili ile küçük eko tatil köylerinin bulunduğu portakal bahçeleri içinde bir tatil yeridir özellikle çocuklu aileler için  idealdir. Rus ve Alman turistler çoğunluktadır.

Ayrıca kumsalı ünlü Caretta Caretta kaplumbağalarının yumurtalarını bıraktıkları yerdir. Bu yaz biraz geç kalmışlılar ben orda iken yumurta bırakılan dokuz yer tespit edilmişti.

Oğlum Berkhan buradaki Akdeniz Bahçesi eko tatil köyünün işletme müdürü, tesis sahibi Ekrem Bey de Ordu Ulubey’li eşi Serpil Hanımla yıllarca önce gelip buradan yer almışlar.

Ben köyde fazla kalmadım, sabah çıkıp akşam eve döndüm, Antalya, Kemer, Side, Demre, Kumluca, özellikle Antalya’nın Demre kasabası Dünyaca ünlü bir yer. Bütün dünyanın ve bizim Noel Baba olarak bildiğimiz Aya (aziz) Nikola burada yaşamış ve burada ölmüştür mezarı buradır, adına bir de anıt kilise vardır.

Kumluca dört mevsim sebze ve meyve üreten seraları ile ünlü bir yer.

Özellikle Demre’ye gitmeyi çok istiyordum Demre’ de ilgi alnıma giren bu çok önemli bir konu vardı.

Noel Babanın Demre’de ne işi var demeyin sakın. Noel Baba Türkiyelidir Antalyalıdır, Demrelidir. Buraya yakın Patara antik kentinde doğmuş Demre’de piskoposluk yapmış ve burada ölmüş adına yapılan kiliseye gömülmüştür.

Yüzyıllar sonra İtalyanlar tüccarlar gelerek mezarını kırmışlar ve kemiklerlini alarak İtalya’ya kaçırmışlardır. Mezarı yani kemikleri şimdi İtalya’nın Bari şehrindedir. Fakat kırılan lâhiti bizde, Demre’de adına yapılan kilisenin içindedir.

Fakat ondan bir kaç kemik parçası lâhitin içinde kalmış, bunu da alarak Antalya müzesine koymuşlar birazda bu kalan kemik parçalarını görmek ve kırılan lahiti görmek istedim. Bu kalan kemik parçaları Antalya arkeoloji müzesinde özenle saklanıyor onu görmek istiyordum, çünkü her yıl başı bu Noel Baba’nın hikayesini ve nasıl Noel Baba olduğunu yazıyorum, Avrupa da dahil bizde de bazıları Noel Baba’yı Hz İsa sanıyorlar.

Aslında Noel Baba diye biri yaşamamıştır, işte benim mezarını ziyaret ettiğim Aziz Nikola’yı, Aya Nikola’yı, çocuklara aşırı sevgisi olan iyiliksever bir aziz olması nedeni ile Noel Baba olarak uydurmuşlardır.

Aya Nikola’nın adı ölümünden sonra yapılan kiliselere verilmiştir, Ünye’de deniz kenarındaki bir ada üzerinde var olmuş şimdi yıkıntıları bulunan ve o civara adını veren Aya Nikola ite bu Demre’deki Aya Nikoladır. Aya kelimesi ise aziz anlamına gelir, Hristiyanlıkta dini bir rütbedir. İslamda karşılığı yoktur.

Gitmişken yine Demre’deki Myra antik kentini ve  tiyatrosunu da ziyaret ettik, oğlum eşi ve torunumla.

Manavgat’ın bir sahil mahallesi fakat oldukça gelişmiş bir şehir kadar büyük olan Side beni çok etkiledi oradaki Apolon Tapınağı muhteşemdi.

(Not: Yazılarımdaki, tapınak, aziz ve tanrılar birer mitolojik hikaye ve terimlerdir, bunlar bütün dünya dillerinde böyle anlatılır, dinimizle bizim tanrımızla bir ilgisi yoktur.)

 

Kimera-Yanartaş Efsanesi

Yanartaş’a bu kez çıkmadım yirmibeş yıl önce gençken gitmiştim bir kilometre kadar dağa tırmanma yolu var, bu kez nüfus cüzdanı biraz eskimiş,  tırmanmayı sıcakta göze alamadım, ama ateş yirmi beş yıldır hatta binlerce yıldır sönmeden yanıyor, görün derim, tansiyon, kalp ve nefes sorunu olanlar denemesin.

Antalya ise müzeleri, eski kale içi ve tarihi anıtları, güneşi, kumu, tarihi ile çok güzel ve gelişmiş yaşacak bir yer olmuş..

Kaldığım Akdeniz Bahçesi Eko Köy’ün sahibi Serpil Hanım okumam için bana bir kitap verdi çevreye adını veren antik şehir Olimpos’un tarihi, kitabın yazarı Ünyeli dedi. İsmi Hamdi Aktan ben çıkaramadım tanıyanların en azından Ünye’de yaşayan akrabalarını bilenler bana yardımcı olurlarsa sevinirim.

Kral Proitos’un güzel karısı Ante, yakışıklı ve yiğit Hipponus’a tutulmuş. Ne var ki, delikanlı aşkına karşılık vermemiş.

Aşkına karşılık bulamayan Ante, kocasına: “Delikanlıyı öldürmezsen, tanrılardan senin lanetini isterim.” demiş.

Kral elini kirletmek istememiş. Bir mektup yazmış, delikanlıya onu Lykia Kralı Lobates’e götürmesini söylemiş.

Mektupta, delikanlının kraliçeye sarkıntılık ettiği ve bu yüzden öldürülmesi gerektiği yazılıymış. Delikanlı, ölüm fermanı alarak Lykia ülkesi kralının sarayına varmış.

Kral, mektubu okuduğunda delikanlının öldürülmesi gerektiğini anlamış, oda elini kana bulamak istememiş ve onu Chimera ejdarhasına göndermiş.

Chimera ejdarhası  Chimera’da, (Bugünkü Çıralı), Olympos dağının eteklerinde yaşarmış  ağzından ateşler saçarmış kafası aslan vücudunun yarısı keçi ve arka kısmı da yılan şeklindeymiş.

Delikanlı, tek başına ejderhayla baş edemeyeceğini anlamış, tanrılardan yardım istemiş.

 

Tanrılar mitolojide kanatlı at olarak bilinen Pegasus’u, delikanlıya göndermiş. Delikanlı, atın üzerine binmiş, ejderhayı yakalayarak, tam Yanartaş tepesinin üzerinde öldürmüş. Ejderha ölmeden önce ağzından saçtığı alevler yere düşmüş.

Bu ateşin ejderhanın öldürüldüğü yerde hala daha yandığına inanılır. (Kaynak: Figen Karaaslan)

 


Bu haber toplam 315 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları