HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
5 Temmuz 2020 Pazar
Fındık Fiyatı


24.00 TL - 26.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma

YAHYA CUMHUR TAPÇI

YAHYA CUMHUR TAPÇI

Her Konuda İyi Örnek Olmak / Kur’an - Hutbe ve Allah Kelamını Dinlerken Nasıl Davranıyoruz

18 Haziran 2019 Salı Saat: 08:42

Toplumun geleceğini iyi örneklerle yönlendirmeliyiz. Çünkü iyi örnekler iyi nesilleri oluşturacaktır. İyi bir nesil, sağlıklı, mutlu, huzurlu ve başarılı bir gelecek demektir.

İnsan, hangi konumda olursa olsun, eğer hitap ettiği bir topluluk varsa davranışlarına dikkat etmelidir. Çünkü istese de istemese de başkalarına örnek olacaktır. Anne-baba, öğretmen, kurum amiri, yönetici, … Herkes hal ve hareketlerine dikkat etmelidir. Aksi takdirde yeni nesil başıbozuk bir tayfaya dönüşebilir. Nasıl ki anne baba çocuklarının eğitiminde önemli, her davranışı çocuk tarafından kopyalanacak ve taklit edilecekse o zaman çok dikkat edilmeli değil mi?

İnsanlarımızın son devirde dinleme kabiliyetlerini kullanmadıklarını görüyoruz. Bunun sebebi aslında yeni nesil değil, bizleriz. Bir öz eleştiri yapalım. Biz karşımızdaki insanları ne kadar dinliyoruz? Bazen sorduğumuz soruların cevaplarını bile doğru dürüst dinlemiyoruz. Üçlü, beşli gruplarla yapılan toplantı ve sohbetlerde belli zamandan sonra herkesin konuştuğunu fakat kimsenin dinlemediğini görüyoruz. Bunun asıl sebebi herkesin her şeyi çok iyi bildiği düşüncesinde olmasıdır, diye düşünüyorum. Bütün bunlar çocukların gözünden kaçmıyor.

Özellikle bir olay üzerinden örnek vermek istiyorum: Camilerimiz, dolayısıyla din görevlisi arkadaşlarımız kusuruma bakmasınlar…

Bu Ramazan Bayramı’nda bayram namazını kılıp eve geldim. Televizyonu açıp TRT’yi izliyorum. Diyanet İşleri başkanımız, Çamlıca Camii’nde hutbede. Hutbe konusu Türkiye genelinde de aynı idi. Fakat bir ara sayın başkanın hutbeyi kesip cemaati uyarmaya başladığını gördüm. Önce şaşırdım. Sonra kamera cemaati gösterince cemaatin hutbe okunurken cami içinde dolaştığını, hutbeyi dinlemediğini fark ettim. Başkan da; hutbeyi dinlemeleri gerektiği konusunda cemaati uyarmak istedi. Ancak kimsenin umurunda değildi. Anlaşılan kimse bayram namazına değil cami ziyaretine gelmişti… Sonra başkan hutbeyi kısa keserek bitirdi. Bu konu nedense Türkiye’de hiç gündem olmadı. Demek ki hiç önemli bir şey değilmiş…!

Ben şahsen çok üzüldüm. Şaşkındım. Ne hallere gelmişiz…

Bir kere, kuran okunurken, Allah kelamından bahsedilirken dinlemenin farz olduğunu biliyorum. Ya da bize öğle öğretilmiş. Çocukken,mevlit dinlerken bile dizlerimin ağrısına sızısına aldırış etmez dikkatle dinlerdim. Onu bir ibadet olarak görürdüm. Son zamanlarda, Cuma günleri hoca hutbedeyken cemaatin konuşması, telefonla oynaması; kuran okunurken yanındakiyle konuşması ne kadar doğrudur! Bu konuda kimsenin rahatsız da olmadığını görüyoruz.

Peki, bu hale gelmemizin sebebi neydi?

Bunun sebebi bizleriz, büyükler, anne babalar, camilerde imam ve müezzinlerdir. Son zamanlarda çocukların camiye gelmesi için yapılan teşvikleri görüyoruz. Çocuklar camiye getiriliyor. Getiriliyor da ne oluyor? Çocuk camiyi futbol sahası, oyun alanı zannediyor. Çocuk haklı;kimse ona camide nasıl davranacağını söylememiş ki. Cami adabını çocuklara öğretmez ve onları yanlış davrandıklarında uyarmazsak çocuklar ne isterse onu yapar. Anne babanın bu konuda duyarlı olması lazım değil mi? Cami görevlileri de anne babaları bu konuda uyarmalı değil mi? Bunların hiçbiri yapılmıyor. Dolayısıyla cami cemaati de çocukları soğutmamak için müdahale etmiyor, yani kimse kimseye karışmıyor,isteyen istediğini yapıyor, istediği gibi davranıyor. Ayrıca imam ve müezzinlerimiz de dikkatli değil. Şahsen çok şahit oldum. Özellikle mevlit törenlerinde kuran okunuyor ama iki imam birbiriyle bir şeyler konuşuyor, şakalaşıyor. Bunlar dikkatten kaçmıyor… İzleyenler de Kur’an okunurken dinlemek yerine başkalarıyla konuşabiliyor, başka şeylerle meşgul olabiliyor. Bilenler böyle yaparlarsa bilmeyenler neler yapmaz ki…

Sonunda insanlar ne hacıyı hocayı, ne öğretmeni, ne anne babayı ne de koskoca Diyanet işleri Başkanını dinlemez oluyor.

Hutbenin ne olduğunu, hutbe okunurken nasıl davranması gerektiğini bilenler örnek davranış göstermez ve üslubunca uyarmazsa diğer insanlar da gördüğünü yapmaya devam eder. O zaman herkes istediği gibi davranır, kimseleri de dinlemez…         


Bu haber toplam 809 defa okunmuştur

Yazı Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Yazıya Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Yazarın Diğer Yazıları